Historisch nieuws Expositie TU Delft In de grote hal van de TUBib wordt een over zicht gemaakt van de bijzondere collectie van de TUDelft. In die opstelling komt ook de theodoliet (Pistor Martins) te staan die Stamkart gebruikt heeft voor de twee triangulatie. Deze triangu latie is na de dood van Stamkart gestopt. En door de jongere garde van wetenschappers (L. Cohen Stuart e.a.) afgekeurd. Aan mij is gevraagd om een verhaal bij dit instrument te vertellen. Gelukkig is er een groene publicatie van aanwezig. Joop Gravesteijn Interview Joop Gravesteijn (Met illustraties: https://www.tudelft.nl/library/ over-the-library/tu-delft-library-presenteert/ landmeten-in-mesdags-tijd/interview-joop- gravesteijn/ Hoe nauwkeurig was Mesdag eigenlijk? We vragen het Joop Gravesteijn Speciaal voor de tentoonstelling "Vanaf het hoogste punt: Landmeten in Mesdags tijd" is door studenten van de TU Delft onder leiding van hoogleraar Ramon Hanssen (Geoscience Remote Sensing) een landmeetexperiment op het Panorama uitgevoerd. Het doel was te achterhalen waar Mesdag precies heeft gestaan op het Seinpostduin bij het maken van zijn Panorama. Hoe nauwkeurig was Mesdag eigenlijk en hoeveel artistieke vrijheid ver oorloofde hij zich? De bijzondere resultaten van deze 'landmeting in het verleden' worden in de tentoonstelling gepresenteerd en toe gelicht. Kunst en techniek lopen synchroon Vooruitlopend op die resultaten vraag ik Joop Gravesteijn (zie kader) hoe nauwkeurig hij denkt dat Mesdag is geweest bij het schilderen van zijn Panorama. Voordat hij antwoord geeft, laat Joop me graag een prachtig instru ment zien, een Chambre Claire Universelle. Joop Gravesteijn is steun en toeverlaat van het Team Academisch Erfgoed als het gaat om landmeten en landmeet- instrumenten. Eigenlijk wilde Joop Civiele Techniek gaan studeren aan de HBO. Toen hij niet werd toegelaten, is hij het vakgebied landmeten ingerold. Na zijn afstuderen en diensttijd is hij naar Ethiopië gegaan om te helpen bij de aan leg van een suikerrietonderneming in de woestijn. Terug in Nederland heeft hij zich beziggehouden met vrijwillige ruil verkaveling in de Achterhoek. Hierna is hij bij Philips aan de slag gegaan als programmeur. In die combinatie van landmeter en programmeur is hij vervol gens bij de TU Delft komen werken als rekenaar, bij Geodesie. Hij was begelei der bij de zomerkampen Basistechniek Landmeten, waarbij alle studenten drie keer drie weken op een zomerkamp moesten om de basisprincipes van het landmeten te leren. Daar is z'n liefde ontstaan voor het echte landmeten. Aan het einde van de rit is Joop betrok ken geraakt bij het academisch erfgoed. Er is hem gevraagd om deel te nemen aan de overdracht van de collectie aan het toenmalig Techniekmuseum. Hij mocht er 0,1 fte per week tijd aan be steden. Ondertussen was er vanuit de wetenschap een sectie ontstaan over de geschiedenis van de geodesie en land meetkunde, die tot de oprichting van de stichting de Hollandse Cirkel leidde. Joop is nauw betrokken bij zowel de stichting als het Team Academisch Erf goed. Hij heeft een grote rol gespeeld bij de keuze van de tentoongestelde instru menten in de tentoonstelling, waaronder de Borda-repetitiecirkel, diverse theodo lieten en een Hollandse cirkel. (TU Delft Library, augustus 2020) 155 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 15