Titel van Wageningse... Rond 1960 werd er een ansichtkaart uitgegeven van het 'Kasteel van Kruidhof' met als op schrift: Wageningen, Laboratorium voor Landmeten en Waterpassen. Deze kaart leek DHC nog niet te hebben gehaald, terwijl in DHC 2009-4 al wel stond dat deze naam aan Koningin Juliana was te danken: "Oud-hoog leraar Martin van Montfort uit Wageningen herinnert zich: 'Als student heb ik van 1955 tot en met 1958 landmeetkunde-onderwijs geno ten in dat gebouw met als wetenschappelijke staf Professor Kruidhof en Van Gijzen en Van Wely. Mij is toen steeds het volgende ver teld: 'Hare Majesteit de Koningin heeft offici eel het Laboratorium voor Geodesie geopend. Op een stil moment daarna vroeg ze aan Kruidhof wat 'geodesie' betekende. Daarna werd het gebouw omgedoopt tot 'Laborato rium voor Landmeetkunde'." Hij besluit met de gedachte: 'Als de toenmalige koningin gymnasium had gehad, was het 'geodesie' ge bleven!'" (Adri den Boer) en één van een Utrechtse ansichtkaart 'Utrecht Witte Vrouwensingel Barrière met Kadaster Gebouw', is een intrigerend opschrift van een ansichtkaart uit de periode van ca. 1920-1940, die ook in de DHC-beeldbank prijkt. 'Barrière met Kadaster Gebouw' be tekent echter alleen maar dat ze buren waren. Rond 1858 was de Wittevrouwenpoort ge sloopt. Op de plek verrees een nieuw gebouw, de Barrière. In het nieuwe pand, gebouwd door aannemer J. van der Lip, werd de klok („Odulphus") van de voormalige Witte vrouwenpoort, in 1554 gegoten door Jan Tolhuys, op het dak in het vierkantige torentje gehangen. Het nieuwe gebouw deed dienst als Commiezenhuis en was later lange tijd een politiepost. Het bureau van politie breidde na 1965 uit naar het achterliggende gebouw van de voormalige Willem I kazerne, tot die tijd was Wittevrouwenkade 1 in gebruik bij het kadaster. Het gebouw bleef staan en wie kan er herinneringen aan ophalen? Op de DHC- Ansichtkaart Wageningen, Laboratorium voor Landmeten en Waterpassen, ca 1960 Ansichtkaart 'Utrecht Witte Vrouwen Barière met Kadaster Gebouw', ca 1920-1940 Brinklaankerk met Kadasterflat in Apeldoorn ca. 1980 (www.collectienederland.nl) 2020-4 De Hollandse Cirkel 157

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 17