NA: kaart uit 1585 van de polder Dirksland kwam boven water voor digitalisering Het gaat om een bijzonder gedetailleerde kaart in kleur. Op de achterkant staat vermeld dat het gaat om Sommelsdijk, maar het is in feite Dirksland en omgeving. Er zijn percelen inge tekend en je ziet ook de huisjes en de kerk staan. Het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflak- kee zag er in 1585 heel anders uit dan nu. Dirksland, dat nu ongeveer in het hart van Goeree-Overflakkee ligt, lag toen nog aan het water en had een haven. Aan de hand van zo'n kaart is te zien hoe het gebied zich ontwikkel de. Hierin staat de strijd tegen het water cen traal. Het Nationaal Archief bewaart ongeveer 300.000 kaarten en tekeningen. Daarvan zijn er zo'n 150 van voor het jaar 1600. De ge vonden kaart is ooit aangemerkt als duplicaat. Vermoedelijk is hij daardoor in de jaren 70 in een la met dubbele exemplaren beland. "Maar dat is dus niet terecht, want de kaart is uniek en bijzonder", vertelt Gijs Boink, senior mede werker Collectiebeheer. Tijdens het voorberei den van de digitalisering van een deel van onze kaartencollectie is deze eeuwenoude, ver loren gewaande, kaart teruggevonden. De kaart van Goeree-Overflakkee wordt gedigitaliseerd en zal naar verwachting over een half jaar on line in detail te bekijken zijn. (www.nationaalarchief.nl, Nieuwsbrief augustus 2020) Campusboek verschenen Ab Flipse; Abel Streefland, De universitaire campus. Ruimtelijke transformaties van de Nederlandse universiteiten sedert 1945, Verloren BV, 17. Annexatiebrochure 1945 en Eltener Boternacht 1963 In DHC 2020-2 (juni 2020) sloot ik mijn bij drage 'Het Oosten riep ook landmeters' af met een plaatje van een annexatiebrochure uit 1945: 'Oostland: Ons Land'. In het Historisch Nieuwsblad 2020-10 (oktober 2020) stond vervolgens een bijdrage van zes pagina's: 'Lebensraum voor Nederland', waar in dezelfde annexatiebrochure prijkte! Een dito zin: 'Steden als Münster, Osnabrück, Köln en Aachen werden op de landkaart al ingekleurd Kaart uit 1585 van de polder Dirksland www.nationaalarchief.nl/) 164 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 24