300 als Munster, Osnabrugge, Keulen en Aken. De Wezer vormde toch een mooie natuurlijke grens? Stug was ook het HN-kadertje van de Eltener Boternacht van 1963. Toen woensdag 31 juli overging in donderdag 1 augustus stond de Nederlandse voorraad ineens in Duitsland en hoefden er geen heffingen te worden be taald voor de vele duizenden tonnen aan levensmiddelen. Dat scheelde tientallen mil joenen marken.' (Adri den Boer) 'Groeten uit het dorp van toen'... was een recent artikel over waarom plaatse lijke historie zo boeiend blijft. 'Ondernemer Johan van Vuuren weet het: zijn nieuwe spaar actie met oude kiekjes van Werkendam is een schot in de roos. Want de oude kiekjes en kadastertekeningen zijn net zo populair als - pak 'm beet - de voetbalplaatjes- en hand doekenacties waarmee supermarkten regel- matigproberen klanten binnen te halen.' (RDMagazine van zaterdag 24 oktober 2020) VimOGRAPHJE FRANfAISr 'Delfts mysterie' 'Als roeier of fietser is het je misschien al wel eens opgevallen: aan de Kanaalweg staat een prachtig oud, symmetrisch gebouw, met in het midden een toren en daarop een lichtgroene koepel. Is daar een werkplek van iemand, mis schien een archief of gebeurt er iets anders? Wij zochten het voor je uit. Het antwoord is best romantisch: De koepel is een sterrenwacht. Als je goed kijkt zie je een soort overlappend stuk in het midden van het gietijzeren ronde ding. Deze kan omhoog, zodat je naar de hemel kan kijken. Vanaf 1894 werd deze gebruikt door de Afde ling der Geodesie, Landmeten en Waterpassen van de Polytechni sche School (zo heette de TU toen). Deze opleiding hield zich bezig met de vorm van en afmetingen op de aarde waar de aarde en wat er daarom heen gebeurt. De opleiding bestaat niet meer en sinds 2005 zit DUWO in het gebouw. De inrichting van koepel is met de nieuwe be woners van het pand gelukkig niet veranderd. Maar helaas kun je niet zomaar naar het obser vatorium toe om naar de sterren te kijken. In deze en komende dagen van meteorietenregens zou dat natuurlijk helemaal geweldig zijn. De inrichting van het torentje mag dan onver anderd zijn, deze wordt al jaren niet meer ge bruikt om in naar de sterren te kijken. Het is een soort monument geworden. Overigens kon je er vroeger ook niet zomaar gebruik van maken. Het was nooit een officiële sterren wacht (in Leiden heb je die wel). Hier in Delft werden alleen astronomische waarnemingen Zoeken naar equivalent? Was dit velletje postzegels ter gelegenheid van 300 jaar hydrografie in Frankrijk al eens onder de aandacht gekomen? Hebben wij een equiva lent? (Nicolas de Hilster) Schermerhorn originele 'gekke vent'? 'We schiepen een zekere ordening met zoveel mogelijk vrijheid. Uit die leiding is Schermer- horn voortgekomen, over wie ik met veel waardering denk. Het was wel een gekke vent, maar wel een originele denker, terwijl Drees, mijn baas, de saaie burgerlijkheid zelve was.' (M. van der Goes van Naters, voor WOII Kamerlid voor de SDAP, over Sint Michiels gestel, in: Adriaan Venema, Schrijvers, uitgevers hun collaboratie. S. Vestdijk, Amsterdam 1991, p. 152.) 300jaar hydrografie in Frankrijk 2020-4 De Hollandse Cirkel 165

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 25