1 3® ^BBr*—<- gedaan die de studenten informatie gaven voor hun studies over de aarde. Toen GPS nog niet bestond Je kunt de koepel nog wel bezoeken tijdens de Monumentendag. Je kunt dan verschillende instrumenten bekijken die liggen opgeslagen, zoals bijvoorbeeld de oude (en inmiddels ge restaureerde) telescoop. Daarnaast zijn er nog ongeveer 500 andere soorten instrumenten te zien die min of meer antiek zijn. Dit zijn bij voorbeeld landmeetinstrumenten, kleine sterrenkijkers en waterpasinstrumenten die nog heel belangrijk waren in een tijd waarin GPS nog toekomstmuziek was. Voor vele van ons niet meer voor te stellen!' (https://indebuurt.nl/delft/genieten-van/ mysteries/, 25-4-2020) 'Het is niet wat het is' aan de Martinitoren Bijgaande gevelsteen en ring zitten op ca. 3 m. links boven de ingang van het Boter- en Broodhuisje van de Martinikerk in Groningen. (Er doen twee verhalen over de ronde: het eer ste uit de strijd met Bommen Berend wordt hier in DHC genegeerd.) '2: De waterstaatkundige uitleg zou zijn dat dit een herinnering is aan het officiële peilmerk waar C.C. Geertsema (CdK in Groningen) in 1898 over schrijft: „Bij de in het jaar 1894 aangevangen verspreiding van het herziene Amsterdamsch Peil werd allereerst door eene zeer nauwkeurige meting het hoogteverschil tusschen het Winschoter Peil en het herziene Amsterdamsch Peil, thans genaamd Normaal Amsterdamsch Peil (N.A.P.) nader vastgesteld en wel door een dubbele waterpassing tusschen het merk der nauwkeurigheids waterpassingen, dat aan de Martinikerk te Groningen, zuidzijde rechts van de linker ingang is geplaatst." Het peilmerk is een halve bol van 10 cm met een gemarkeerde rand. Ook al beschrijft Geertsema het peil en de plaats waar het te vinden zou zijn, hij schrijft er niet bij of hij naar de ingang kijkt of er met zijn rug naar toe staat. Er zijn aan de zuidzijde drie ingangen: de bruidsdeur, de rouwdeur en de ingang van het boter- en broodhuisje. Helaas is er geen enkele afbeelding van de Martinikerk bewaard gebleven of misschien zelfs nooit ge maakt waarop de bedoelde halve ijzeren bol is afgebeeld. Een probleem hierbij zou kunnen zijn dat de schilder of fotograaf onvoldoende oog had voor deze bol en de betekenis ervan niet kende zoals ook is opgemerkt bij de gevel steen van poldermolen Phoenix waar een deel van het opschrift niet is overgenomen in het Groninger Molenboek. Waarschijnlijk is het bedoelde peilmerk bij de grote restauraties van 1962-1975 een keer weggehaald. Uit een andere bron: „Historie in steen" komt nog een verklaring, de natuurstenen ring zou de afwij king van de oost-west as van de Martinikerk aangeven. De Martinikerk wijkt 22 graden af van de oostas. Zoals bekend werden middel eeuwse kerken met het koor naar het oosten gebouwd. Toch wijkt de steen nog steeds 9 graden af van het oosten. Als dit echt in 1973 de interpretatie zou zijn van de ring dan zou een betere passing een koud kunstje zijn bij het inmeten en plaatsen. Omdat het voormalige boter- en broodhuisje in 1854 is afgebroken en het peilmerk pas in 1895 wordt beschreven kan de betekenis onder 2 genoemd gevoeglijk komen te vervallen. Het huidige boter- en broodhuisje is in 1973 herbouwd, waarbij de toenmalige RDMZ Zeist thans RCE Amers foort wel een aantal bezwaren had maar inzag dat herbouw de meest praktische oplossing was voor het realiseren van een sanitaire voor ziening. De Volksalmanak van Groningen 1845 brengt uitkomst. Op blz. 60 en 61 staat dat de steen de gradenafwijking aangeeft die bij de oorspronkelijke bouw van de kerk is in gezet. De hoek van de natuursteen geeft aan t Lr -*■ 166 Object boven de ingang van het Boter- en Broodhuisje van de Martinikerk in Groningen (e-Tijdschift voor Waterstaatsgeschiedenis 2020-9a) 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 26