enis op eiland De Beer heftiger. Daarmee zal bij de lezer ongetwijfeld de vraag opkomen: waarom doet de statief man zo moeilijk over het afgeven van zijn statief aan de collega in het bootje? Theodoliet Welnu, het statief zat dus verbonden aan een kastje. En dat kastje bevatte een theodoliet. Een theodoliet is een héél duur optisch land- meetinstrument. Landmeters krijgen tijdens hun opleiding uitgelegd hoe je zo'n instrument moet gebruiken. En het allerbelangrijkste dat ze meekrijgen was 'dat je nooit en te nimmer je theodoliet ergens onbeheerd mag laten staan'. Oók al moet je even naar het toilet, dan laat je het niet alleen. Zelfs als je ziet dat je vrouw hulp nodig heeft, dan blijf je bij je theodoliet, ook al is ze bij wijze van spreken aan het verdrinken.' Onder water Het waargebeurde verhaal van de statiefman gaat als volgt verder. De statiefman hield zijn statief met theodoliet stevig vast en was inmiddels weer bezig zijn rechterbeen uit de modder te trekken. Maar ook deze rechterlaars zat kennelijk heel vast in de modder, want iedere nieuwe poging zijn rechterbeen binnen boord te krijgen, mis lukte en wederom werd door de collega in het bootje aangeboden het theodoliet aan hem over te geven. De statiefman probeer de steeds weer opnieuw op eigen kracht zijn been uit de modder te trekken. En op een gegeven moment lukte het uiteindelijk met een enorme inspanning zijn been uit de modder te trekken. Maar de laars was vast blijven zitten in de modder. Hij is dus met zijn voet uit de laars geschoten. Hij had zóveel kracht uitgeoefend dat hij met het vrijkomen van zijn voet uit de laars het bootje inschoot. Maar hij had zoveel vaart dat hij doorschoot en aan de andere kant van het bootje weer in het water belandde. Met statief en theodoliet en al verdween hij even onder water. Ruzie Ik kan mij alleen niet meer her inneren wat eer daarna is gebeurd en of ze uiteinde lijk het statief met theodoliet toch nog hebben weten op te diepen. Wel staat mij nog goed bij dat er aan boord een flinke ruzie ont stond. Het bootje is uiteindelijk met de ongeluk kige terug naar Hoek van Hol land gevaren.' 171 Dinsfisg W september 2020 pggin&3 Stunt*»* 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 31