Het Snelliuspunt op zee...) Als oud-medewerker van de Dienst der Hydrografie heb ik dit artikel met grote belangstelling gelezen. Tijdens mijn hydrografische opleiding (in 1973 in HMS Drake te Plymouth, Verenigd Koninkrijk) leerden we nog volop werken met sextantmetingen op bakens aan de wal. En tijdens de vaart elke twee minuten een positie plotten op het Sounding Board, met behulp van een plaatspasser (stationpointer). Daar werd je op den duur erg handig in. Na afloop van de tocht werden de posities op het soundingboard in inkt gezet. Ik kan me niet herinneren, dat de posities opnieuw (nauwkeuriger) werden geplot. Bij de Dienst der Hydrografie heb ik (vanaf 1971) niet meer routinematig met sextant- hoeken gewerkt. Zowel in Nederland als in de Antillen bestonden toen elektronische systemen (resp Decca en Seafix), die overi gens handmatig werden afgelezen. Maar de handmatige werkwijze van positiebepaling wordt tot in detail beschreven door schout- bij-nacht b.d. J.C. Kreffer in de bijlage (Hydrografie in een notendop) van het boek "Toppi's in de Tropen", door Kapitein-ter zee H.N.B. Roels. Het boek gaat over hydro grafische opnemingen in Nieuw Guinea tussen 1954 en 1960.1 In die bijlage, vanaf pagina 224, beschrijft Kreffer hoe tijdens de vaart met een sloep of dregboot op snelle wijze de positie werd geconstrueerd met een gradenboog en een passer. Volgens zijn eigen tekst doet hij dat: "Enerzijds voor de lezer die er niet gelukkig mee is wanneer enkel wordt gezegd 'dat de hoeken in het sloepsblad worden geconstru eerd', maar vooral ook om voor 'het nage slacht' vast te leggen en een indruk te geven van het werk dat elke anderhalf tot drie mi nuten plaats vond in de sloep." Hij beschrijft dan met een aantal tekeningen hoe de constructie in z'n werk gaat. Vanaf pag. 231 beschrijft Kreffer wat er ge beurt als de lodingploegen terugkomen aan boord: "Eén van de officieren ging "contangeren", een begrip dat nadere uitleg behoeft. (2020-3, p. 100 e.v. 1 Toppi's in de Tropen. Door H.N.B. Roels. ISBN 906707 584 1.2004, De Bataafsche Leeuw Instituut voor Maritieme Historie 174 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 34