De constructiewijze van posities in het sloepsblad, met gradenboog en passer, werd voor het constructieblad aan boord niet nauwkeurig genoeg geacht. Het middelpunt van de cirkel werd op een andere manier gevonden." Daarna zet Kreffer met tekeningen uiteen hoe met de cotangententafel, de proportie- lineaal (de "tang") en een passer de lodings positie nauwkeuriger tot stand komt (ook door H.J. Lekkerkerk genoemd). Het gebruik van de plaatspasser wordt door Kreffer nadrukkelijk niet genoemd. En wat ik mij daarvan herinner, is dat men het des tijds bij de Dienst der hydrografie onvol doende vond om Snellius-posities met de plaatspasser te construeren (dit dus in tegen stelling tot de Britse collega's). Bovenbedoelde constructiemethoden zijn ook in detail beschreven in het (in het artikel van H.J. Lekkerkerk veelvuldig aangehaalde) boekwerk "Hydrografisch Opnemen, 1952". De beschrijving van Kreffer is daarop ook gebaseerd, maar maakt tevens duidelijk hoe er in de praktijk echt werd gewerkt. Overigens behandelt het (eveneens aange haalde) artikel "Sloeploden in de Oost" van dhr Wigo van Gent in DHC 2013-4 eigenlijk dezelfde materie. Van Gent stelt hierin, dat het gebruik van de plaatspasser in die tijd zelfs verboden was, bij de Hydrografische Dienst. Een oud-collega met wie ik dezer dagen hierover sprak heeft in 1969 zelf nog zulke terrestrische opnemingen gedaan op de Waddenzee. Hij stuurde mij twee foto's van de werkzaamheden in de Zoutkamperlaag (toen de Lauwerszee net op 23 mei was af gesloten). De ene foto toont de twee hydro- grafen die de twee hoeken meten; de andere geeft het beeld onder de kap van de sloep (van Harer Majesteits 'Snellius'). Een seiner doet dienst als opschrijver, het lodingboekje en de Snelliusknop bij de hand. Hij let op het horloge dat aan het echolood hangt en links ligt de kaart waarop ieder moment de 'Snellius'(positie) wordt geconstrueerd; de gradenboog en de passer liggen klaar. J.G. Ferwerda 175 (OJll II 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 35