Voortdurend op zoek... (2020-2, p. 56, Het Kadaster in de Tweede Wereldoorlog) In dit artikel is ook verwezen naar mijn artikel 'Vijf jaar kaartenmaken in beeld' in Geo-Info 2017-5 over de TDN in WOII. Dat verdient nog een aanvulling. Rijkshistoricus Lou de Jong vermeldde de Topografische Dienst niet één-, maar twéémaal in zijn levenswerk het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De in de vak pers nog niet eerder geciteerde keer is in deel 3, p. 409 in zijn wetenschappelijke edi tie, en gaat over 14 mei 1940. Daar staat: 'Verzuimd werd, opdracht te geven tot ver nietigen van het archief van de in Den Haag gevestigde Topografische Dienst, waar de Duitsers dankbaar gebruik van zouden maken.' Zijn aangegeven bron daarvoor is: W.M.K. Kalis, Utrechts Intermezzo, in: Pittige verhalen uit onveilige tijden (1947) p. 125. De Schermerhornbiografie citeert De Jong wel1, maar diens bron niet. De bijdrage van Kalis op p. 125 van de 'Pittige verhalen': 'Direct na de bezetting van ons land in Mei 1940 kwam onze Dienst onder leiding te staan van een Duit- schen gevolmachtigden officier in opdracht van den Weermachtsbevelhebber in Neder land. Dit was één van de consequenties voor een voor het militaire apparaat zoo belangrijke dienst als de onze, welke bij de komst van de Duitschers geheel intact was gebleven. Aan wie de fout? De directie en het personeel hebben gedurende het groot ste gedeelte der oorlogsjaren alle moeilijk heden hiervan ondervonden, en waren ge noodzaakt tussen alle klippen door te laveeren, waarbij zij dikwijls met de moffen in conflict kwamen, om na de bevrijding juist door de menschen, die hebben toege zien of de minste risico's liepen, te worden becritiseerd of zelfs belasterd. Laat ik deze kwestie verder laten voor wat zij is.' Adri den Boer N.B. Over latere jaren in WOII is de bij drage van topograaf Kalis nog interessanter en dat zal worden geciteerd in DHC 2021-1. Het woord 'vernietigen' is trouwens van Lou de Jong, mijn stellige inschatting is dat Kalis 'verstoppen' al genoeg zou hebben gevonden! Stichting De Hollandse Cirkel is voortdurend op zoek naar vrijwilligers voor de projecten van de stichting; vrijwilligers met een warm hart voor één van de diverse onderdelen van de geschiedenis van de geodesie. Het kan bij projecten om de jongste geschiedenis gaan of om onderwerpen van langer geleden. Soms ligt het initiatief voor een project bij de stichting, soms bij de vrijwilliger. Soms gaat het om kortlopende projecten, soms duren ze langer. Voor nadere informatie kunt u terecht bij één van de bestuursleden. 177 1 Herman Langeveld, De man die in de put sprong. Willem Schermerhorn 1894-1977, p. 132 en 144 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 37