verkenning van een prachtig stukje Nederland: veel kleine polders met hier en daar boerde rijen, die vaak Friese namen hadden. Goed opletten om deze correct over te nemen! Over die Friese namen heb ik nog een leuk verhaal. Een collega reed eens een oprijlaan van een boerderij op en zag op het hek een naam staan. Hij nam die over op zijn luchtfoto: "Tink om hun", en ging verder. Veel later kwam hij langs een ander huis met een hek en een bordje, waarop stond: "Pas op de hond". Toen begreep hij het! Het was een prettig ter rein om in kaart te brengen. Soms moest ik van een roeibootje gebruikmaken om op eilandjes te komen en de juiste plek van watermolentjes te bepalen. Toen ik in Akkrum afscheid nam, liet ik een blikken doosje met Haagse hopjes achter voor de goede zorgen. Dat komt na vele jaren nog boven drijven! Van Akkrum ging ik op de flets met alle bagage naar Terhorne en kwam daar bij een huisschilder in huis. Inmiddels was ook de heer Berg al een keer langs geweest om mijn werk te controleren. En weer vond hij fou ten! Je had daar weer andere terreindetails dan in Brabant, en ook dat moest ik goed leren kar teren, zoals kleine kades en wallen om plassen en meertjes. Ik vergat nog iets heel speciaals te vertellen over het optekenen van de luchtfoto. Met de graveernaald trok je een soort moet (overblijf sel van een vouw) in het fotobeeld. Als alles klaar was, moest je het getekende beeld beter zichtbaar maken door de foto in te zwarten met schoensmeer! Het was weer tijd om elders aan het werk te gaan. Ik kreeg het beboste gebied van Oranje woud voor mijn rekening en dat viel mij niet mee. Ik had al die tijd in het open poldergebied doorgebracht en dan nu in het bos met een bladerdak boven je hoofd. Dat was eigenlijk niets voor mij, maar ik heb het blijkbaar toch goed in kaart gebracht, zoals bleek bij de controlebezoeken van de heer Berg. Im de Drentse bossen Na het werk in Friesland gingen we enkele da gen terug naar Delft om de nieuwe foto's voor te bereiden. Ditmaal werd het Schoonoord in Drenthe. We reisden eerst met de trein naar Assen en daarna verder met de bus en de groe ne legerfletsen er bovenop. Bij de brug over het Oranjekanaal stapten we uit. Er was zojuist een nieuw hotel gebouwd, waar we als de eerste gasten onderdak vonden. Schoonoord was maar een dorpje. Ik ging weer de bossen in en kreeg te maken met allerlei heuveltjes, die verspreid in het bos lagen. Deze waren met de stereoscoop goed uit te lezen en ik hoefde alleen in het veld wat correcties aan te brengen. Ook moest je nagaan wat voor soorten bos er groeiden. Percelen lage dennen en hoge dennen, loofhout en laag loofhout wer den met speciale lettertekens op de foto aange geven. Dit alles gaf uiteraard de situatie aan van de dag dat jij er stond. Je zou denken dat het bos er wel lange tijd zo zou blijven uitzien. Toch maakte je mee dat ze bij wijze van spreken achter je rug de grote bomen kapten. Overi gens gold dat evenzo voor het open veld, waar de verkenning ook altijd een momentopname is. In de praktijk blijkt in vele gebieden een voortdurende wisseling van bouwland en wei land voor te komen. Overigens is dat wel een voordeel voor de topograaf: zo blijft hij voort durend van werk verzekerd! Je kwam heidevelden tegen met vliegdennen en bosopslag, en ook grote heidevelden waar vroeger turf was afgegraven, nog af te leiden uit het vóórkomen van vele steilrandjes. Soms lagen in heidevelden waterplassen en drassige stukken, die omgrensd moesten worden en van een symbool voorzien. De kanalen in Drenthe bleken vaak diep be neden het maaiveld te liggen. De steile oevers werden met een arcering aangegeven op de foto. Zo vlogen de eerste dagen om. In de avonduren kwamen er wat jongelui en wij gingen hen leren rolschaatsen in de feestzaal. Het werk in Drenthe liep ten einde. Na een lange busreis kwamen we aan in Assen, waar we vele collega's ontmoetten, die van alle kan ten kwamen. Ook oudere, ervaren topografen sloten zich erbij aan. Gezellig om onderweg de verhalen van iedereen te horen; waar ze in pension zaten, hoe het eten was en hoe het werk vorderde en wat ze allemaal aan nieuwe dingen waren tegengekomen. Wij hadden bij- 148 2020-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2020 | | pagina 8