Was dat een Hollandse edelman of een Utrechts klooster? De pastoor werd voorzichtig gevraagd naar de ouderdom van de Eemnesser kerk. 'Nog geen 200 jaar', meer wilde hij niet kwijt. De pastoor twijfelde openlijk aan de herkomst van Ael- mans en Keeck. Die twee deinsden ook niet terug voor sabo tage. Ze hadden vernomen dat in de 'Brabant- sche Wijck", bij Maartensdijk een blauwe zerk of steen lag. De Wijck stond onder water en de zerk was niet te zien. Vervolgens draaiden ze de sluisdeur bij het Huis open, om het water weg te laten lopen richting de Vecht. Een hond sloeg aan en rende richting de mannen. "We gooiden hem wat brood toe, maar de hond liet het brood liggen en viel naar ons uit. Hij maakte zoveel herrie dat iedereen wakker werd die daar in het huis was, zodat wij hoor den dat ze uit hun bed sprongen. Wij moesten zorgen dat we wegkwamen". De leeuwenpaal Begin jaren 20 van de 16e eeuw werd bepaald dat de lijn tussen de leeuwenpaal bij Eemnes en de Domto ren van Utrecht bepalend was voor de nieuwe grens lijn; ten westen is Hollands en ten oosten is Stichts. Deze afspraak gold tot aan de Vuursche Dreef. 16 CD C3 - 1 Op 9 januari 1526 waren Aelmans en Keeck weer actief, nu op de uitkijk in het Gooierbos. Daar zagen ze hoe een deputatie van Utrech ters met zes wagens uit de richting van Lage Vuursche samenkwam met een groep van een paar honderd inwoners uit Eemnes, Baarn en Soest. Ene Gijs Smit had een houten paal neer gezet ver in het Hollandse gebied om daarmee zijn land af te grenzen. Die paal wilden zij offi cieel als leeuwenpaal dopen, de paal vanwaar de grenzen van het Sticht en Holland lopen Men wilde vandaar de grens doortrekken tot aan de Zuiderzee. Maar, toen men drie weken later de paal van Gijs Smit zocht, vonden ze deze niet terug. Zij begrepen het wel: "De Gooiers hebben hem weggemaakt. We mogen gerust aannemen, dat het gedaan is door die twee spionnen uit Naarden!" De leeuwenpaal van Gijs Smit stond hoogst waarschijnlijk ter plaatse van de huidige granieten grenspaal nummer 16, zijnde het snijpunt van de afgesproken grenslijn tussen Eemnes en Utrecht met de Vuursche Dreef. In 1719 werden er 22 van dergelijke scheids- palen geplaatst tussen Eemnes en Egelshoek (ten westen van Hollandse Rading). Alle palen kregen een eigen nummer en het wapen van Holland en Utrecht. Wie zo'n grenspaal (in de volksmond leeuwenpaal) vernielde of ver plaatste, kon rekenen op geselingen, het aan brengen van een brandmerk en een jarenlang verblijf in de kerker. In 1923 bleken 8 scheidspalen te zijn verdwe nen. Twee jaar later werden die weer herplaatst naar het ontwerp van de Delftse hoogleraar A.W.M. Odé. Ook op die palen kwam op de Gooise zijde het wapen van Noord-Holland en op de andere kant het wapen van Utrecht. In beide wapens komen een of meerdere leeuwen voor. Bij de Egelshoek staat grenspaal 22, maar de grens loopt daar door het veen in naar Tienhoven (zie afbeelding Veenontginning). 17 De 'scherpe grens' tussen het Sticht en Holland, die in een rechte lijn vanaf de 'leeuwenpaal' ten noorden van Eemnes naar de stad Utrecht liep. Vermoedelijke 20e eeuwse copie van kaart uit ca. 1541, toen de grens met het Gooi opnieuw werd vastgesteld. (NB Utrecht is boven getekend.) Paal 8 Hollandse zijde 2021-1 De Hollandse Cirkel Hfllljnrfsehe üstfin. Utrtthi Ufl&IJoO mmm U*J(lPjn fctA Ueouir Ontginning van het Vechtplassengebied 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 10