MARKENVOLEN Limietpalen Kromme Rijn Rond 1875 plaatste het Ministerie van Oorlog langs de gehele lengte van de Kromme Rijn zo'n 350 limietpalen. De blauwe hardstenen palen, met een O (van Oorlog) en een nummer, markeerden de nieuwe aanvoerroute van water voor de Nieuwe Hollandse Waterlinie. De palen stonden vroeger ter hoogte van perceel scheidingen. Veel palen zijn in de loop der jaren verwijderd, maar hier langs het jaagpad tussen Werkhoven en Odijk heeft het water schap na de aanleg van een natuurvriendelijke oever 18 palen in de oorspronkelijke volgorde teruggeplaatst. (www.vvvkrommerijnstreek.nl/) Geofort: zakelijk Covid-19 arrangement 'Vergaderen volgens de richtlijnen van het RIVM in ruime zalen, dat kan bij ons! Dit spe ciale Covid-19 arrangement is te boeken: - Tot 1 maart 2021 - vanaf acht personen - Maxi maal dertig personen (afhankelijk van de zaal opstelling.)' - 'Onbeperkt Geowater'. (www.geofort.nl) Schematisch kaartje uit 1905... Willem Wenckebach ontwierp in 1905 een affiche voor de Noord-Hollandsche Tramweg Maatschappij voor excursies naar Marken en Volendam per stoomtram en boot. Er ver scheen ook een Engelse versie met een schematisch kaartje waarop ook Londen en Harwich stonden aangegeven. Dit affiche werd door de Great Eastern Railway (GER) in Engeland verspreid. De GER (later opgegaan in LNER) exploiteerde de bootverbinding Harwich-Hoek van Holland. De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij (HSM) reed vanaf station Hoek van Holland. (Arjan den Boer https://retours.eu/nl/) Laagste puntcuriosa In juni 1995 wees de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat dankzij laseraltimetrie en de definitie van 'minimaal 1 hectare maaiveld' Nederlands laagste punt van toen -6,74 m. NAP aan langs de A20 in de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. In mei 1995 had Rotterdam net een kunstwerk aangelegd met een laagste punt van -6,67 m. NAP! In DHC 2020-4 is bericht over het al derde Laagste Puntmonument langs de A20. Ik memoreerde daarbij ook het eerdere Laagste Puntmonument uit 2008 van de in 2010 in de gemeente Zuid- plas opgegane gemeente Nieuwerkerk aan den EXCURSIONS Great Eastern railway 24 IJssel. Haar rode wapenleeuw prijkt er nu nóg op, terwijl de hoogte wel is gecorrigeerd in -6,76 m. NAP... Compleet is om nu ook nog te wijzen op de trots op een speciaal nieuwe gemeentevlag met óók een laagste puntmonument. Daar was in DHC nog geen aandacht aan besteed! (Het was dank zij de gemeentefusie maar een kortstondige vlag ook. Alle exemplaren werden vrij snel aan de Oudheidkamer gegeven!) De Nieuwerkerkse wapenleeuw was daartoe in het vlagontwerp op één punt voorzien van een peilschaal. (De trots ging ver: werden er ook geen personeelsadver tenties geplaatst met de vraag naar 'het hoogste niveau voor het laagste punt'?) (Adri den Boer) V r' j s t 'k\A S Gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel P.S. Op de webstek www.stadslog.nl/zeemeer- minnen/vierkant-eiland is anno 2021 dit Rotterdamse commentaar nog steeds te raad plegen: 'Op zijn zachtst gezegd voorbarig... Het Vierkant Eiland is een monumentaal kunstwerk van beeldhouwer Frans de Wit en markeert op een diepte/hoogte van 6,67 meter onder N.A.P. (Normaal Amsterdams Peil) het laagste punt van Nederland. Althans bij het slaan van de eerste paal, begin mei 1995. Want nog geen twee maanden later, op 29 juni 1995, komt de Meetkundige Dienst van Rijkswater staat met een keiharde conclusie. Het laagste punt van Nederland is niet in Rotterdam Prins Alexander maar in een negen centimeter lager gelegen stukje weiland bij en in Nieuwerkerk aan den IJssel. 'Het is op z'n zachtst gezegd voorbarig', aldus een woordvoerder van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel in Trouw op 8 mei 1995 over de Rotterdamse claim van het laagste punt. Kralingen mengt zich in de strijd Ook de toenmalige deelgemeente Kralingen mengt zich in die periode in de strijd en claim de een diepte van 7 meter 20 bij een volkstuin complex. Een strijd die in juni 1995 wordt beslist met een verlossende officiële meting in het voordeel van Nieuwerkerk aan den IJssel. De eerste palen van het Vierkant Eiland zijn dan al geslagen. Het fundament voor het Vier kant Eiland is dan al gelegd. Er is geen weg meer terug. In 1996 wordt het Vierkant Eiland onthuld en op de tegel aan de voet van de brug wordt het monument omschreven in het kader van het project: Diepste punt van Nederland.' Verlate boekbespreking van 'Het diepste punt van Nederland' Hendrik Johannes Adrianus (Henk) Hofland (Rotterdam, 20 juli 1927 - Amsterdam, 21 juni 2016) was een Nederlandse journalist, colum nist, essayist, romancier en schrijver. Hij ont ving de P.C. Hooft-prijs 2011 en werd in 1999 door zijn collega>s uitgeroepen tot dé Neder landse journalist van de twintigste eeuw. In 1993 gaf De Bezige Bij zijn roman 'Het diep ste punt van Nederland' uit en dat was nog te vroeg voor DHC-bespreking! Hij werd geschre ven in opdracht van de Rotterdamse Kunst stichting ter gelegenheid van de manifestatie AIR-Alexander, telt 260 pagina's en is op me nig e-boekwinkeltje nu voor een euro of vier te koop. De eerste zin luidt al: 'Jij bent geboren op het diepste puntje van Nederland'zei z'n moeder. 'Wat is het diepste puntje?' 'Elfmeter onder de zeespiegel. De Prins Alexanderpolder ligt elf meter onder de zeespiegel.' Het onder werp komt verder in het boek niet of nauwelijks voor en de elf meter klopte ook toen niet. Op voor- en achterkant van de paperback staan nog wel 'baakstreepjes'. De held van de roman is ene Arnold Boekestein, geboren in 1927, en het verhaal van 1993 eindigt in 1950. Hij werd ge boren in een huis dat nog net op het grond gebied van de gemeente Rotterdam stond; niet in de stad zelf, maar op het platteland, in een gebied van kleine veeboeren en tuinders. Toen hij vijf jaar was verhuisde de familie. Zou de 25 Limietpaal Kromme Rijn www.vvvkrommerijnstreek.nl/) Zeekaart was in 1905 geschematiseerd... (https://retours. eu/nl/) LONDON'. 2021-1 De Hollandse Cirkel Anno 2010 afgeschafte Gemeentevlag van nog maar een paar jaar oud (foto en coll. Oudheidkamer Nieuwerkerk aan den IJssel) 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 14