Voor u gelezen H.J A Hofland Het diepste punt van Nederland overdrijving van de Prins Alexanderpolder als diepste punt alleen zijn geweest om mee te doen met de manifestatie AIR-Alexander? Na zijn overlijden kwam in de kranten: 'Staatssecreta ris Sander Dekker (Media) zegt dat met het overlijden van journalist Henk Hofland Neder land 'Eén van zijn scherpste waarnemers en duiders van politieke en maatschappelijke ge beurtenissen verliest.' 'Hofland was columnist in een tijd dat nog niet iedereen zich zo noem de. Hij zette dus de standaard, waarmee de lat direct heel hoog lag.' Je kunt je afvragen of die ligging wel voor de roman 'het diepste punt' gold. Sinds 1995 ligt dat diepste punt ook in Nieu- werkerk aan den IJssel! (Zie in de rubriek Histo risch Nieuws de Laagste Puntcuriosa.) Zijn boek 'Tegels lichten' over het na-oorlogse Nederland (Contact 972) lijkt me veel beter! (Adri den Boer) Van Interessengemeinschaft Geometerpfad e.V. 20.11.2020 - Anbringung einer Info-Tafel zum Thema "Kataster-Urvermessung" am Zaun des NABU - Gelandes an der Grenze zwischen Rhede und Rhedebrügge; - Aa-Radweg. Raymond Uppelschoten uit Den Bosch... .werd in DHC 2020-4 op p. 161 over 2011 nog genoemd als landmeetkundige re-enactor van 'Het Leege Land'. Eind 2020 was hij een auteur van 'Van kerk en dorp, 200 jaar Witte kerkje van Odijk'. Hij heette daarbij 'verhalen verteller, opgegroeid in Odijk'. Overvloed aan kopij in 2021 Voor nummer 2 staat onder andere klaar: De lengte van de secondeslinger: de versnel ling van de zwaartekracht van vóór ingenieur Vening Meinesz (Leen Aardoom). Voor nummer 3 staat onder andere klaar: 56,5 jaar Kadaster (Zacharias Klaasse). Voor nummer 4 staat onder andere klaar: Reconstructie kadastrale kaart van 1832 van Zouteveen (Ed Visser). 12.12.2020 - Schaufensterausstellung der Interessengemeinschaft Geometerpfad e.V. im Ladenlokal Ahauser Strafle 112 in Borken- Gemen. Zeit: Dezember - Ende Februar 2021. 'Vor 200 Jahren - Beginn der Landvermes- sung im Kreis Borken. Vermessungen liefern die Grundlagen aller Planungen'. (www.geometerpfad.de) Amsterdam is een stad in het veen die al acht eeuwen te maken heeft met bodemdaling. Dit probleem is een erfenis uit de ontginnings periode, toen het veen werd ontwaterd en begon in te klinken. De oplossing om natte voeten tegen te gaan was ophogen, maar door de dalende bodem te belasten met zware grondpakketten werd de bodemdaling alleen maar versneld. De geschiedenis van Amster dam kan niet los worden gezien van de ophogingsgeschiedenis. Ophogingen zijn nog steeds een basisvoorwaarde voor elke bouw- ontwikkeling in Amsterdam. Daarnaast zijn ophogingslagen informatiebronnen over de gebruiksvoorwerpen van de Amsterdammers door de eeuwen heen. Het boek laat dat ook royaal zien, maar er staat ook voor landmeters méér in! Hoofdstuk 2, Water en land, opent met een paginagrote kleurenfoto van een bekende (herplaatste) marmeren dijkpeilsteen, een Huddesteen, uit 1682 in de Nieuwe Brug. Met name de paragraaf 'Een vast peil' daarin legt uit dat het, om te weten te komen hoe hoog de stad in de voorbije eeuwen heeft gelegen en wat sindsdien de mate van verzakking is ge weest, van belang is om vast te stellen welke soorten historische bronnen er zijn ten aanzien van hoogteligging en welke maateenheden er destijds zijn gebruikt. (In de zestiende en zeventiende eeuw zijn hoogtes vaak gerela teerd aan het waterpeil.) Dan volgen topzinnen voor de (N)AP-historie: 'Er bestaan histori sche aanwijzingen dat de basis voor een vast referentievlak voor hoogtemetingen werd gelegd in 1624. Bij waterpassingen van de Velserdijk en de Spaarndammerdijk - naar aanleiding van een geschil tussen de stad en het hoogheemraadschap van Rijnland - werd als nulpunt de zomervloed van het IJ genomen zoals gemeten op 29 augustus van dat jaar 1624. Dit peil, er werd nog geen naam aan gegeven, werd door middel van een aantal peilbouten verankerd in de dijk.' (Verwezen wordt daarbij naar Amsterdamse Handvesten uit 1748.) Toen in 1660 was gebleken dat bij tussentijdse dijkversterkingen de peilbouten uit 1624 waren verdwenen, en er opnieuw geschil len waren over de hoogte van de waterkeringen langs het IJ, volgde een nieuwe waterpassing en de bevestiging van diverse peilbouten in de dijk en sluizen in de stad, waaronder de Dam sluis en de Nieuwe Brug. Net zoals in 1624 werd uitgegaan van de zomervloed in het IJ als referentievlak. 'De oudste vermelding van het begrip 'stadspeil' dateert uit 1674', aldus de auteur verder, die ook uitlegt dat de gemid delde zomervloed in 1683/1684 gedurende een heel jaar werd gemeten. (De NAP-postzegel, 27 ROMAN H.J.A. Hofland, Het diepste punt, roman voor de manifestatie AIR-Alexander, 1993 Info-Tafel tussen Rhede en Rhedebrügge met de vice-voorzitter en 'Schriftfuhrerin' Beate Holtwick (www. geometerpfad. de) 'Schaufensterausstellung der Interessen gemeinschaft Geometerpfad e.V. im Ladenlokal Ahauser Strafie 112 in Borken-Gemen', 2020/2021 (www.geometerpfad.de) Bevirn ön im JCrni*. Hot-tam rt i,f#-/-n djc J.'.k- W/tiWfljffl 26 2021-1 De Hollandse Cirkel Ranjith Jayasena, Graaf- en modderwerk. Een archeologische stadsgeschiedenis van Amsterdam. Uitgave in samenwerking met: Gemeente Amsterdam, Monumenten en Archeologie, 2020, 304p., ISBN: 978-90-5345-565-4 29.95 (incl. verzendkosten) Een archeologische stadwtehiodenis van Amsterdam 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 15