Uit Beeldbank TU Delft (5) SAETUD04_06_0604_MMS-01_U.jpg (95.9 KB). (Fotograaf W. Rietveld, 1963) 'Ir. A.J. van der Weele aanvaardde op 20 februari 1963 in het openbaar het ambt van buitengewoon hoogleraar in de toepassing van de fotogrammetrie in de civiele tech niek, in de afdeling der Weg- en Water bouwkunde, met een rede, getiteld ,,Fotogrammetrie en civiele techniek". Anhonie Jan van der Weele werd op 15 mei 1914 te Giessen-Nieuwkerk geboren. Van 1931 tot 1936 studeerde hij aan de Techni sche Hogeschool te Delft. In laatstgenoemd jaar behaalde hij het diploma van civiel- ingenieur. Op 1 mei 1937 trad hij in dienst van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat als landmeetkundig ambtenaar. In 1945 werd hij bevorderd tot plaatsvervangend hoofd en in 1949 tot hoofd van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat in de rang van hoofdingenieur A. In 1956 volgde bevordering tot hoofdingenieur voor bijzon dere diensten en in 1962 tot hoofdingenieur directeur. Nationaal en internationaal be kleedt hij voorts een aantal functies verband houdend met zijn vakgebied. Hij is sedert 1952 docent aan het International Training Centre for Aerial Survey (I.T.C.). Met in gang van 1 januari 1963 nam hij ontslag als hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat om de functie van directeur van het I.T.C. op zich te nemen. Aan de Rijkswaterstaat bleef hij verbonden als wetenschappelijk adviseur. Van zijn hand is een aantal publikaties verschenen.' Redactionele toevoeging: Van der Weele bleef tot in 1979 rector van het ITC. Op de foto uit 1963 is de kamer op de begane grond onmiskenbaar die van het Hoofd van de Meetkundige Dienst op toen Kanaalweg 3B te Delft (pand en dubbel raamtype van architect H. Postel uit 1956, uit zicht op deel van Botani sche Tuin). De gedrukte antieke waterschapskaart (ogend als gravure op originele grootte) is een editie van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluysen in Kennemerland ende West-Friesland. (Op de cartouche na lijkt het een afdruk van de koper gravure, vervaardigd 32 door Koenraet Decker naar het ontwerp van landmeter Johannes Dou, uitgegeven in 1745 door Isaac Tirion. Zie ook Varia rijksmuseum objecten (13) in dit blad. De kaart in dezelfde grootte komt in eenzelfde lijst voor in het jubileumboek '60 years of ITC', pagina 26. De kaart fungeerde daarin als achtergrond voor een foto uit 1951 van profes sor Schermerhorn met de eerste zeven ITC- studenten. Willem Schermerhorn was geboren in Akersloot en opgegroeid in Groot-Schermer, voorkomend op dié kaart (Van der Weele was dat zelf in de Alblasserwaard). Een veronderstelling is dat de kaart een 'door- gevertje' van Schermerhorn was. Van der Weele had dus op Kanaalweg 3b achter zijn rug liever zo'n wapenrijke antieke kaart dan een modern fotogrammetrisch MD-product ophangen. De lezersvraag is waar die an tieke kaart intussen bleef! Het is trouwens een mooie foto van wat bij de MD gold als de Resolute Desk in de Oval Office van Trump. Adri den Boer 33 Foto uit 1963 in kamer van HID in MD-gebouw 2021-1 De Hollandse Cirkel Foto uit 1951 in ITC-Jubileumboek met dezelfde kaart en lijst 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 18