Column: jeugdtrauma uit MD-blad van 1979 ID HM Vanaf 1979 mocht ik in Delft even hoofd- en eindredacteur zijn van het MD-blad van de Contactcommissie van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. (Voorzitter Rob Kievit daarvan kwam voorop bijgaand nummer, alleen omdat hij net 25 jaar MD-er was.) Zelf schrijven ging wel, maar ik was ook verantwoordelijk voor wat een senior onder de titel '20 jaar geleden' uit oude MD-bladen haalde. Kwam het niet voor dat een uit het blad aangehaald huwelijk inmiddels was ontbonden? Iets voor mijn cv was het redactiewerk niet, maar de drie jaargangen werden zó mooi ingebonden op het Sint Jorisgasthuis, dat ik ze graag bewaar. (Die inbinders uit wat nog heette het 'gekkenhuis' waren wel vaklui!) Onder de kop 'Jeugdtrauma' tikte ik eens: 'De kalender geeft 1958 aan. Ik zit in de derde klas van de lagere school in een bar groot schoollokaal in een nog groen dorp. De juf gaat ons een nieuw vak leren. Aardrijkskunde. Een hele mond vol, maar wat zal dat inhouden? 'Jongens we gaan de gang op, en de deur in naast het kolenhok', zo start de juf op samenzwerende toon een spannend verhaal. Een plan om stil van te worden. Nu gaat gebeuren, wat immer zo streng verboden werd! Dan komen we bij een trapeen ladder naar de zolder en die gaan we één voor één voorzichtig op...', zo vervolgt de juf. Onze harten bonzen voelbaar en we horen zowat de traptreden al kraken. Denk niet, dat de juf met lege handen wil gaan. Nee hoor, die vrouw met die schone handen wil een heuse boor mee naar boven nemen. En die gaat nog gebruikt worden ook. 'We zoeken samen op waar onze klas precies zit en boren dan een gaatje in de klaszolder!' Als we maar zeker weten waar onze klas nu net zitStel je het plaatsbepalingsprobleem voor! Als we mis zitten en pal naast een ballonlamp terechtkomen in 't lokaal van die strenge meesterDe bedoeling is, dat we één voor één door het gaatje naar beneden kijken. De juf tekent op het bord vast voor wat je dan zietNet als we uit onze houten tweepersoonsbanken willen stappen om het snode plan uit te voeren, breekt de juf de door haar opgebouwde illusie hard kapot. We gaan het helemaal niet doen! Het hele verhaal is platvloers bedoeld om het begrip 'kaart' uit te leggen. Want wat op het bord staat is zoveel als een plattegrond van de klas. Mijn kinderziel is een illusie armer en het eerste kartografisch litteken rijker. Het blijft me achtervolgen. Zelfs een amateur-psycholoog snapt al, dat ik 'gedoemd' was op de MD-kaartenfabriek te gaan werken. Vanuit vliegtuigen haalt men door een gaatje in een camera gegevens om kaarten te maken, zo begrijp ik inmiddels. 't Was toch een aardige uitleg van die juf.' Voor onder de inhoudsopgave selecteerde ik naar eigen smaak citaten. Uit een eindrapport van een TUD-studieproject, 'De gevolgen van de automatisering in de geodesie', had ik in 1981 iets moois: 'Als voorbeeld van een redelijke automatisering noemt prof. Baarda de RWS (goed doordacht) en als voorbeeld van een slechte het Kadaster (het automatiseren van een niet-gesloten systeem)'. Mijn eigen betaalde MD-werk was toen in die automatisering! Was het vooral door mijn citeergedrag dat ik in 1982 werd gevraagd voor de redactie van het vakblad Geodesia Adri den Boer 36 Bedrijfsdonateurs 06-GPS Sliedrecht Anker Landmeetkunde BV Pijnacker Antea Group Almere BLWG Didam Cyclo Media Technology BV Zaltbommel FACTO GEO Deventer Fugro GeoServices BV Leidschendam Gemeente Almelo Almelo Gemeente Almere Almere Gemeente Nieuwegein Nieuwegein Gemeente Tilburg Tilburg Geo-Informatie Nederland Nijkerk GeoMETIUS BV Almere GeoNext Den Dolder Hogeschool Utrecht Utrecht Hoogheemraadschap van Delfland Delft Hydrografie.info Lelystad Hydrographic Society Benelux Heeg Ingenieursbureau Geodelta BV Delft LNR Globalcom BV Rijswijk Provincie Noord-Brabant 's-Hertogenbosch Shell Global Solutions International BV Rijswijk Starmountain Survey Consultancy BV Castricum Terraindex B.V. Delft Universiteit Wageningen - Laboratorium voor Geo-informatiekunde en remote sensing Wageningen Van Oord NV Rotterdam iHwr NVUMEfl 133 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 20