RETIRED SURVEYOR Colofon Van de redactie Inhoud Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn deelnemer van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) Shell Global Solutions International BV Redactie-adres Verzetsstraat 76 2912 CV Nieuwerkerk aan den IJssel telefoon: 0180-314870 e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel A.M. den Boer (hoofdredacteur) dr. N. de Hilster (vice-hoofdredacteur) Z. Klaasse J. Stehouwer Fotobewerking voor tijdschrift S.N. den Boer-Snoei Grafische vormgeving R.W. Bouwman Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) dr.ir. R. Nicolai (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ir. S. Dijkstra K. van der Hoek ir. J.G.A. Jansen ir. T. Ligteringen ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl Abonnementen Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 35,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 140,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 20,- per jaar. Losse nummers 9,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi 2021. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Fragment Schiesskarte 1941 (zie p. 7) Dit nummer 2021-1 is zonder koperen instrumenten én zonder geo-ict of aandacht voor de opening van het nieuwe geodesie- gebouw door prins Claus 45 jaar geleden. Dat vakhistorie relevant is bleek in het voorlaatste nummer uit een gevraagd zichtbaar maken van een oude grenssteen bij Winterswijk. Het bleek ook al in Geo-Info 2020-3 t/m 4 en van daaruit in ons 'Historisch nieuws'. Op dat water schappen de vaderrol van de Meetkundige Dienst (MD) bij het AHN onderschatten reageerde alleen direct een óud-waterstater. Ook daarna bleef een reactie van opvolger CIV uit! DHC-senioren Van Beusekom en Van der Guchte reageerden erop in Geo-Info 2020-6. Het Historisch nieuws van deze DHC plukt daar weer uit. Hoeveel er in verzamelingen is te vinden blijkt opnieuw uit een 'Rijksmuseumobjectenvaria' en uit plaatjes van het Belasting en Douane museum onder ook het Historisch Nieuws. (De geodetische plaatjes uit de TUD-beeldbank raken op, maar de nu afgebeelde past nog bij rijksmuseumobjecten (13) ook!) De TUD-foto is er één uit 1963 van prof. Van der Weele in zijn MD-kamer op Kanaalweg 3b, ruimtelijk weinig TUD dus eigenlijk. DHC 2020-3 had al een cartografisch mondkapje vóór de regering dat fenomeen waardeerde! Landmeters hebben verder ook bij corona geen 'vitaal beroep'. Dat een blad voor hun geschiedenis persisteert bij viermaal gemiddeld 48 pagina's is vergeleken bij dat voor hun actuele vakblad een emancipatie! Uit 'Utrechts intermezzo' 2 W.M.K. Kalis (f) Grenspalen tussen Eemnes en de Egelshoek 15 Kees van Hamersveld Historisch nieuws 19 Voor u gelezen 27 Varia: rijksmuseumobjecten (13) 30 Reacties 34 Column: jeugdtrauma uit MD-blad van 1979 36 Adri den Boer ^"0 Hatjl www.spreadshirt. de 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 2