haar of zij ook wist, waarover hij mij wenschte te spreken. Daarop glimlachte ze heel vriende lijk en bleef het antwoord schuldig. Ik begreep er niet veel van. Het weekend nam mij daarop volledig in beslag, zoodat ik er niet meer aan dacht. Maandagvond 7 uur. Een damesfiets werd tegen het raam geplaatst en de groote bel liet zijn zware dreunen door de gang klinken. Een heer in donkerblauwe regenjas en dito hoed werd in mijn kamer gelaten. Op mijn verzoek zijn jas uit te doen, verzocht hij mij snel even ter zake te mogen komen, daar hij zeer bezet was. Ik schatte hem op een leeftijd van 55 jaar. Hij ging even zitten en een paar prettige intel ligente oogen keken mij doordringend aan. Zijn betoog was kort en hij vroeg mij op den man af: "Kijkt U eens, ik weet, dat U werk zaam bent als topograaf bij den Topografischen Dienst. Laat het U genoeg zijn, als ik U zeg, dat ik werkzaam ben als voornaamste militaire medewerker bij een ondergrondsche groep en in contact sta met Engeland. Bent U bereid met mij mede te werken en mij alle gegevens, in lichtingen en kaarten te verschaffen, die ik voor dit doel noodig heb?" Ik was even be duusd en voor hem antwoord te geven, vroeg ik mijn bezoeker: "Hoe weet U dat ik de man ben, die U zoekt?" Zijn antwoord was kort maar krachtig: "Omdat ik voldoende informa tie over U heb ingewonnen." Toen antwoordde ik hem, dat ik bereid zou zijn zijn wenschen in te willigen en zeer dankbaar was, eindelijk mijn kans te krijgen om in een officieele ille gale groep mijn steentje bij te dragen. Veel tijd tot praten liet hij mij niet. "Dan ontvang ik morgen gaarne van U de navolgende ge gevens." En toen volgde een opsomming van wat hij verlangde en daarbij had ik mijn eerste opdracht te pakken. Voor ik het goed en wel wist, was hij alweer op zijn fiets vertrokken en liet mij achter in een stemming van vreugde en tevens met een gevoel van geheimzinnigheid. Immers, de geweldig vertakte arm der illegali teit had mij gevangen in het groote web van ondergrondsch verzet tegen den gehaten mof. Het begin was er en het kon werkelijk niet mooier. Al mijn opdrachten zou ik steeds vol ledig kunnen uitvoeren, dank zij mijn functie bij den Dienst, waardoor ik steeds de beschik- king had over het volledige luchtfoto-archief en over plans, modellen en een verscheiden heid van kaartenmateriaal, allemaal zaken, die voor onze ondergrondsche groep van het grootste belang zouden zijn. Als schakel ver zorgde ik alleen het toegewezen onderdeel van het werk en wist toen nog niets af van de ver dere werkwijze en karweitjes, die er door deze groep werden opgeknapt. Dat kwam pas later. Er kwam echter een groot "maar" bij, n.l. de moffen, die ons bij alles op onze handen keken en het minste of geringste als spionage of sabo tage beschouwden met alle daaraan verbonden consequenties. Meer nog dan in Den Haag was het in Utrecht dubbel uitkijken. Direct na de bezetting van ons land in Mei 1940 kwam onze Te elfder ure en Utrechts intermezzo zijn twee verhalen in deze bundel van topograaf W.M.K. Kalis (pagina's 76-83 en 120-144). Delen van het Utrechts intermezzo worden hier opgenomen. Het is een aanvulling op: Vijf jaar kaartenmaken in beeld, in: Geo-Info 2017-5, waarvoor ik in het NA het globalere TD-jaarverslag 1945-1949 al bekeek. De 'Pittige verhalen' bleven matig bewaard en het Utrechts intermezzo daaruit kwam niet in bibliotheek of citaten terecht! Intussen komt het boek royaal in internetboekhandels te koop. Deze bijdrage was beloofd in DHC 2020-4, p. 177. Adri den Boer 2021-1 De Hollandse Cirkel Personeel van de Militaire Verkenningen, kort voor of ten tijde van de samenvoeging met de Topographische Inrichting (tot Topografische Dienst). Er bestaat ook een foto - op dezelfde plaats genomen - van het personeel van de Topographische Inrichting. Links op de foto staan de kortelings in dienst getreden leerling-topografen. Zonder pet of hoed! Zij zouden de militaire verkenners gaan vervangen. Vierde van links, staande, zie je Wim Kalis (met wit pochetje). Overigens staat op de 7e plaats van rechts de jonge 1e luitenant W.F. den Hengst, de latere directeur van de Topografische Dienst. 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 4