Grenspalen tussen Eemnes en de Egelshoek Zelfs de plattegronden van het gebouw waren niet vergeten en rustten daar zacht bij al onze andere schatten. We moesten er nu maar op speculeeren, dat geen van de bekende moffen nog zou terugkeeren. En zoo verdween ik Zaterdag 3 Februari naar Putten om daar onder te duiken. 10 Mei Om half drie stopte er plotseling een jeep met drie Canadeezen voor het pen sion. Zij vroegen naar mij en daar ik niet thuis was, stond Vader hen te woord. Even later kwam ik thuis en mijn verbazing was groot toen zij mij een briefje uit Utrecht overhandig den, waarin een officier van de Canadian Field Survey Company mij verzocht direct naar Utrecht te komen in verband met belangrijke aangelegenheden. Zelden heb ik zoo vlug mijn koffers gepakt en voor ik het wist was ik met bagage en al in de jeep galaden en ging het in razende vaart naar mijn nieuwe bestemming. Het werd een triomftocht.' 14 Kees van Hamersveld Achterop en in DHC 2019-2 staat een naar het Amersfoortse museum Flehite verplaatste Leeuwenpaal nr 6. In de rubriek historisch nieuws is dat beschreven onder de kop 'Grenzeloze palen' in musea. 'Kent de afge beelde (nog ongesplitste) Hollandse kant één leeuw, de Utrechtse kant heeft er twee', zo stond erbij. In de tweede helft van de 14e eeuw ontstonden er aanhoudend conflicten over de grens tussen Holland en 't Sticht. Eemnessers en Gooi- landers wilden al decennia lang meer grond en dat resulteerde zelfs in het platbranden van Eemnes. Dat er in 1356 een besluit was ge nomen over de ligging van die grens mocht niet baten. Bij de Hoekse en Kabeljauwse twisten ging het er tot in de hoogste kringen heftig aan toe, maar ook de Gooi- en Eemlanders waren geen vrienden. De oorzaak was dat in 1481 een legertje soldaten uit Amersfoort en Utrecht richting Amsterdam optrok en Naarden al bezet had. De Amsterdammers ondernamen maatregelen, bijgestaan door manschappen uit Muiden en Weesp. Gezamenlijk wisten zij de bezetters uit Naarden te verdrijven, maar niet te verslaan. Wel een bevestiging van het ge zegde: "Aanvallen is beter dan verdedigen". Twee notabelen uit Naarden vertrokken in 1525 heimelijk als verkenners naar 't Sticht. Zij informeerden slinks, hoe men daar dacht over de ligging van de grens tussen Utrecht stad en Holland. Heimelijk hield in dat er ook sprake was van spionage en zelfs sabotage. We hebben het dan over Peter Aelmanszoon en Meyns Keeck. Aelmans heeft er een spannend verslag over geschreven. Hun missie was niet ongevaarlijk: "Het is onze plicht om onze taak zo stiekem en slim mogelijk uit te voeren. Die van 't Sticht zijn immers arglistig, schrander en koppig in het verdedigen van hun opvattingen in de kwestie van de Hollands- Utrechtse grens, hoewel ze ongelijk hebben. Ze konden wel eens snel geweld gebruiken als ze zouden weten, dat men eropuit was, stiekem informatie in te winnen". Het ging in feite allemaal om de winning van turf. Deze brandstof was steeds belangrijker geworden voor steden en dorpen. Maar de vraag was: Mochten Hollanders de betwiste veengebieden afgraven, of was die grond van de Utrechters? De twee spionnen bezochten een herberg in het Sticht en deden alsof ze handel kwamen drijven. In die herberg ontmoetten ze een pastoor, hij kreeg te horen dat ze varkens wilden kopen. Waar zou dat kunnen? Ergens anders wilden ze als ondernemers pacht overeenkomsten overnemen. Als je wist van wie de boerderijen werden gepacht, kon je de oorspronkelijke eigenaar wellicht achterhalen. 15 Kalis te midden van collega's, die afscheid nemen in de jaren 1970-1972 Envelop met wikkel, gemaakt van omgedraaide militaire kaarten (https://beeldbank.40-45nu.nl) 2021-1 De Hollandse Cirkel De naar museum Flehite verplaatste leeuwenpaal nr 6 (foto José Broekhuizen, 2019) 2021-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 9