Voortdurend op zoek Historisch nieuws respectievelijk Nardin) zijn toevlucht nemen tot doorgangsmetingen van sterren met een aan de Technische Hogeschool toebehorend universaalinstrument. Daarbij had hij ook de beschikking over de S&R-observatoriumklok nummer 233, die - in 1901 te Leiden aan geschaft - al in 1904 naar Delft was over gebracht56 en daar eventueel als 'moederklok' inzetbaar was. Door het overlijden van ir. Modderman in september 1908 kwamen de slingerexperi menten stil te liggen, totdat de als civiel- ingenieur afstuderende F.A. Vening Meinesz in 1910 als opvolger van zijn overleden collega bij de rijkscommissie in dienst trad. Verantwoording De aandacht die Bart Root (TUDelft, Fact. L&R) vestigde op het gravimetrisch onderzoek door prof. Vening Meinesz was mede aanleiding tot voorliggende beschouwing van voordien verricht werk. Bron daarbij werd Peter van Galens Utrechtse proefschrift (1830), na bemiddeling door Joop Gravesteijn, uit het Latijn ontsloten door drs.Marius Goossens, die terloops nog wees op Geert Noordings Groningse proefschrift uit 1870. Joop zorgde, samen met fotograaf Sander van Dam, ook voor foto's van het bij het TUDelft Science Centre berustende Bianchi/Defforges slingertoestel. Trienke van der Spek (Teylers Museum) stelde een foto beschikbaar van het in Haarlem bewaarde Repsold reversieslinger- toestel. De zonder bronvermelding ter illiustratie opgenomen portretten werden ontleend aan presentaties op het internet. Stichting De Hollandse Cirkel is voortdurend op zoek naar vrijwilligers voor de projecten van de stichting; vrijwilligers met een warm hart voor één van de diverse onderdelen van de geschiedenis van de geodesie. Het kan bij projecten om de jongste geschiedenis gaan of om onderwerpen van langer geleden. Soms ligt het initiatief voor een project bij de stichting, soms bij de vrijwilliger. Soms gaat het om kortlopende projecten, soms duren ze langer. Voor nadere informatie kunt u terecht bij één van de bestuursleden. 52 De Zeiss Elta 20: hoe oude accu's een boeiend verhaal kunnen vertellen'. .is een inderdaad boeiende bijdrage van dr N. de Hilster, die in dit themanummer toch helaas tot nummer 3 moet wachten. Ein Meeresspiegel für alle 25.03.2021 Nachrichten Von Technische Universitat München: 'Die Höhen auf der Landkarte werden traditio- nell in Metern über dem Meer angegeben. Doch dieses ist nicht überall gleich hoch. Unter Leitung der Technischen Universitat München (TUM) haben Forschungsgruppen ein Internationales-Höhen-Referenz-System, IHRS, entwickelt, das geodatische Messungen überall auf der Welt vergleichbar macht. Wie hoch ist der Mount Everest? 8848 Meter? 8844 Meter? Oder 8850 Meter? Lange konnten sich China und Nepal nicht einigen. 2019 bestieg ein nepalesisches Vermesser-Team den höchsten Berg der Welt, im Jahr darauf ein chinesisches. Im vergangenen Dezember gaben beide Regierungen gemeinsam das Ergebnis der Neuvermessung bekannt: 8848,86 Meter. Dass sowohl China, als auch Nepal diesen Wert anerkennen, ist ein diplomatischer Erfolg. Möglich wurde dieser durch das Internationale-Höhen-Referenz-System,.' (VDVNews, 28 maart 2021) Uit het eerste Kadastermuseum (8) De geodetische 'collectie Nederland' is ruimer dan de IGIE-bestanden en de verzameling van het bedrijfsmuseum van het Kadaster in Arnhem. Een eerstvolgend voorbeeld uit het Belasting en Douane Museum in Rotterdam is object 15036-1 en 2: Titel: 'Lichtbruine broek van een beambte van het Kadaster, 1967. Vervaardiger: 'Vereenigde Nederlandse Kleermakerijen, N.V.' Beschrijving: 'Lichtbruine ribbroek met steekzakken en één binnenwaartse bandplooi aan weerszijden. Twee ingenaaide achter zakken met klepsluiting. Knoopgulp met vier knopen en band met dubbele knoopsluiting. Zes riemlussen, waarvan de achterste twee uitlopen in bretellippen.' P.S. Erkend moet worden dat het bedrijfs museum intussen een grotere collectie dienstkleding van meetasssistenten heeft. Senioren, ook van buiten het Kadaster, herinnerden zich zeker vorig jaar de leus: 'Nog geen knoop van mijn gulp, voor de Winterhulp.' Strasse&Rohde nummer 277, zij-aan-zij met het Defforges-statief en bijbehorende Bianchi-slinger. Uit: Strang van Hees, 2001 56 Joop Gravesteijn, DHC2014, nr. 1, pp. 37-38: aankondiging Jürgen Ermert (zie noot 46). Zie ook: Gertjan Westerbeke, "Mechanische uurwerken", voordracht Nationale wiskundedagen, Noordwijkerhout, februari 2017 2021-2 De Hollandse Cirkel Lichtbruine ribbroek van een beambte van het Kadaster, 1967 (www.collectienederland.nl) 2021-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 10