Varia: veldwerk uit 2000 Varia: kaart van dé of van hét 'Groote Zuyd Plas' wüuwtfa' '4- - In 2000 verschenen bij Ad Donker na een verkorte voorpublicatie in NRC Handelsblad 14 portretten van wetenschappelijke veld- onderzoekers. Nummer 3 was een topograaf van Defensie, i.c. Han Siero, van toen 41 jaar. 'In het voorjaar lokt het gras', zo was de subtitel. (De volgende over een gedragsbiologe heette 'De suprematie van bonobo-vrouwen'.) 'Han werkt in een kamer met zes collega's. Op de bureaus staan kaarthouders, aan de wanden hangen posters met motoren, pin-ups en een oude foto van een landmeter. Han: 'Er wordt sinds 1932 met luchtfoto's gewerkt.' Adri den Boer 'Anno 2020 is er bij velen het verlangen naar een kaart van hét grote Zuidplas als alles gefaseerd is volgebouwd. Daar wordt prudent mee omgegaan. Bij discussies over een grotere bevolkingsomvang van 'het middengebied' staan nog vaak dezelfde, verouderde, plankaarten! Anno 1799 verscheen er een Kaart van 't Hoogheemraadschap van Schieland met daarop dé... 'Groote Zuyd Plas', nog niet hét grote Zuidplas dus! (En werd elders hét Haarlemmermeer na drooglegging niet dé Haarlemmermeer?) De kaart van 1799 was een update van een kaart van 1765. Hij werd gemaakt door Andries Munro, van 1793 tot 1802 'fabriek en landmeter' van Schieland. ('Fabriek' is in dit geval 'technicus'. Na 1921 zouden zijn opvolgers kortweg 'ingenieur van Schieland' heten.) Deze kaartfabricage was dus in de Franse tijd, waarin de democratisering zelfs in Rotterdam toesloeg.. De dijkgraaf ging dijkrichter heten, al bleek dat maar tijdelijk te zijn. De stad stopte met de gewoonte om ieder nieuw lid van de vroedschap een kaart te geven met aan de serie familiewapens erop het zijne toegevoegd. De resterende voorraad werd na 1795 niet meer gebruikt: fabriek-landmeter Munro van Schieland ging voor hen een nieuwe, democratische kaart maken!' Hart van Holland Het bovenstaande was de start van de bijdrage in mijn column 'OUD+heden' in de Zuidplas- editie van het huis-aan-huisblad Hart van Omslag uit 2000 Kaart van Schieland van 1799. Holland van begin 2021. Dit fragment gaat ook over de geméénte Zuidplas, in 2010 vergeefs gevormd voor de snelle bouw van 15.000 30.000 woningen! Het fragment kan voor DHC worden aangevuld met wat Ratsma schreef in een Rotterdams Jaarboekje over het antieke kaartoverschot van 1795: 'De laatste resten hiervan werden in mei 1940 aangetroffen in de kluis van het verwoeste Stadstimmerhuis. Ze zijn gebruikt om een aantal wandkaarten samen te stellen, die nu in diverse gemeente lijke gebouwen hangen.1 Dezelfde column in hetzelfde blad startte ik op 30 september 2020 onder de kop 'Fabriek- landmeter Exalto uit Moordrecht' zo: 'Mannen van gezag! Dat waren beambten van polders en waterschappen. Hun banen leken wel erfelijk 59 58 2021-2 De Hollandse Cirkel 1 P. Ratsma, Grootschalige stadsplattegronden van Rottterdam, Zes momenten uit de karteringsgeschiedenis, in: Rotterdams Jaarboekje 1994, p. 237 (eindnoot 24) 2021-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 13