Colofon Van de redactie Inhoud Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn deelnemer van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) Shell Global Solutions International BV 2912 CV Nieuwerkerk aan den IJssel telefoon: 0180-314870 e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl A.M. den Boer (hoofdredacteur) dr. N. de Hilster (vice-hoofdredacteur) Z. Klaasse J. Stehouwer Fotobewerking voor tijdschrift S.N. den Boer-Snoei Grafische vormgeving R.W. Bouwman Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) dr.ir. R. Nicolai (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ir. S. Dijkstra K. van der Hoek ir. J.G.A. Jansen ir. T. Ligteringen ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 35,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 140,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 20,- per jaar. Losse nummers 9,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi 2021. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Uit het GIN-jaarverslag 2020 citeerden we in nummer 2021-1 onder het Historisch Nieuws al over hun frequentievermindering: 'Dit om de druk op de (vrijwillige) redactie te verlichten, een kostenbesparing door te voeren en te focussen op kwaliteit in plaats van kwantiteit.' Bij DHC gelden die drié zaken ook en de redactie is nog kleiner plus het aanbod groter! (De DHC-eindredacteur is met zijn 23 ste jaar bezig en sinds zijn achtste jaar vanuit huis! Voor de volgende Geo-Info-hoofdredacteur was dat niks.) DHC heeft nog steeds geen 'coronavakantie'. 'Meten en kaarteren in kleur is ïn.' Werd 'anderhalvemetersamenleving' niet het mooiste woord van 2020? Het woord 'routekaart' werd een vakterm. In december was 'Waar is die routekaart eigenlijk gebleven?' een rode streamer in De Telegraaf. De meest open deuren haalden in elk geval die krant. 'Routekaart aan verandering onderhevig' was een Telegraafkop van minister Grapperhaus. (Welke kaart niet?) 'Kabinet ziet kaart van Nederland steeds roder worden en haalt teugels aan.' Dat was een nieuwskop van eind september al, ook de metafoor van de kleurenkaart illustrerend! Sinds oktober stond er een concept- coronaroutekaart voor kerken van diverse grootten on-line. Het was tegen de Kerst nog een concept! In oktober ook was er sprake van na maanden de komst van een Europese aanbeveling van een vrijblijvende kleurencodekaart voor corona. Het was geen verrassing dat Menno Jan Kraak de GIN- kartografiewedstrijd won dankzij corona (zie dat laatste Nijkerkse nummer). De prijs had prof.dr. Menno-Jan Kraak als winnaar met drié kleurige COVID-19 pandemiekaarten. De lengte van de secondeslinger: de versnelling van de zwaartekracht van vóór ingenieur Vening Meinesz 38 Historisch nieuws 51 Varia: rijksmuseumobjecten (14) 57 Varia: veldwerk uit 2000 58 Varia: kaart van dé of van hét 'Groote Zuyd Plas' 58 Varia: Tellurometernieuws uit 1959 61 Column: MD-jubilea 64 37 Redactie-adres Verzetsstraat 76 Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel Bureau Stichting De Hollandse Cirkel Website Stichting De Hollandse Cirkel Abonnementen 1895: De laatste uit Parijs? (zie pp. 49-50) Prof.dr.ir. Leen Aardoom Adri den Boer British WWII 1940 dated Aircraft Identification Telescope Mk3 2021-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 2