leermeester dr. Volkert Simon Maarten van der Willigen een Repsold-slingertoestel had besteld. Daarmee experimenterend, zou Van der Willigen - sedert 1864 conservator/ directeur van het Physisch Kabinet van het Teylers Museum - voornemens zijn geweest de lengte van de secondeslinger te bepalen, maar de in februari 1878 overleden onderzoeker kan hoogstens nog van Repsolds (geplande) aflevering dat jaar op de hoogte zijn geweest. Hoe dan ook, voor mede-commissielid prof.dr. H.G. van de Sande Bakhuyzen - directeur van de Leidse Sterrenwacht - was de aanwezigheid van een Repsold-reversieslinger in januari 1880 aanleiding om voor te stellen Teylers Stichting te vragen dat toestel voor ditzelfde doel aan de commissie ter beschikking te stellen. Het dienaangaande in maart uitgaande verzoek werd door Teylers, bezwaar makend tegen uitleen voor onbepaalde tijd, dadelijk afwijzend beantwoord.35 Een slechte ervaring, eerder opgedaan met het uitlenen van appara- tuur aan de Sterrenwacht, was de aanleiding tot deze afwijzing. Voor de commissie nu was dit een streep door de rekening om experimen teel een begin te maken met zwaartekrachts waarnemingen; een programmapunt dat bijgevolg voorlopig slechts 'pro memorie' op de agenda bleef. Op de in het najaar van 1887 te Nice gehouden vergadering van de Permanente Commissie voor de Aardmeting, die ter begeleiding van de 48 graadmeting was ingesteld en voorloper was van de Internationale Associatie voor Geodesie (IAG/AIG), vestigde prof. F.R. Helmert, directeur van het te Potsdam ondergebrachte Centraal Bureau voor de Aardmeting, de aandacht op het belang van zwaartekrachts- gegevens voor de Europese graadmeting. De Franse Gilbert Etienne Defforges (1852-1915), kapitein bij de Service Géographique de l'Armée te Parijs, kreeg op deze vergadering gelegenheid erop te wijzen dat het door hem ontworpen en door de gebroeders (Émile en Léon) Brunner gebouwde slingerapparaat in diverse opzichten beter was dan dat van Repsold. De te Nice aanwezige commissie voorzitter prof.dr. H.G. van de Sande Bakhuyzen zal - de afwijzing in 1880 door Teylers Genootschap nog in het geheugen - deze mededeling met genoegen schriftelijk hebben laten vastleggen36, en - Helmerts aanbeveling ter harte nemend - de slinger- problematiek hoger op de agenda hebben gezet. Het laatste Defforges&Bianchi reversieslingertoestel? Toen in 1890 de rijkscommissie "ter voor bereiding van de werkzaamheden voor de bepaling van de lengte van den slinger" een subsommissie instelde,37 zal de aandacht van de leden Van de Sande Bakhuyzen en Bosscha in instrumenteel opzicht dus in de eerste plaats zijn uitgegaan naar het toestel van Defforges. Na metingen op diverse plaatsen elders, bleek Defforges in 1891 bereid om met zijn instrument ook Nederland te bezoeken.38 Zo was hij - inmiddels militair aangeduid met 'commandant' - van 9 tot 12 oktober 1892 op de Leidse Sterrenwacht om metingen te verrichten, eventueel als grondslag voor latere metingen door de commissie zelf39; na prof. Albrecht in 1870 met een Repsold-toestel, de tweede zwaartekrachtsmeting aldaar, en in Nederland. Defforges maakte daarbij met zijn toestel en zijn metingen een dermate goede indruk, dat Van de Sande Bakhuyzen de commissie wist over te halen Defforges te machtigen om ad ƒ4.000 voor de commissie een exemplaar van zijn toestel te bestellen.40 Defforges had toegezegd persoonlijk toezicht te houden op de afwerking, beproeving en regeling van het instrument door de Parijse instrumentmaker B. Bianchi, die met eerdere levering aan andere Europese klanten, de opdracht had overgenomen van de Brunners. Hun overlijden - Léon in 1894 en Émil in 1895 - zou uiteindelijk leiden tot beëindiging van hun in Frankrijk bloeiende bedrijf. Zoals reeds in 1890 door Defforges beschreven,41 had Bianchi met de toevoeging van een kleine, maar effectieve luchtpomp al een onmisbaar aandeel in de constructie van de oorspronke lijke door de Brunners geleverde uitvoering 49 Volkert S.M. van der Willigen (1822-1876) Repsold-statief met reversieslinger. Coll. Teylers Museum, Haarlem 35 NCG, ink. brief 27/3-1880 2021-2 De Hollandse Cirkel tiiünérul Ucffurgu Gilbert E. Defforges (1852-1915) als generaal 36 NCG, jaarverslag 1887 37 Idem 1890 38 NCG, notulen 53e verg., 14/11-1891 39 NCG, jaarverslag 1892 40 NCG, notulen 57e verg., 13/5-1893 41 "Note du Commandant Gilbert Defforges sur un appareil", Les procès-verbauxdu Bureau des longitudes, 29/1-1890 2021-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 8