80 81 meervoud!) door exemplaren die gebruik maakten van halfgeleider geheugenmodules. hoefte aan landmeetkundige ondersteuning en dus werd er ook instrumentarium aangeschaft. Bij de inpoldering van Oostelijk Flevoland werden vanaf een botter de dijken met een sextant uitgezet, waarna de coördinaten van de hierbij geplaatste baken op een latere datum met behulp van een Wild T3 door middel van voorwaartse insnijding werden bepaald. De foto in het verhaal in Geodesia dat ik als bron gebruikt heb, laat onmiskenbaar de zeer herkenbare vorm van een Zeiss Elta 4 zien, de inzet toont het instrument zoals deze in de Zeiss-brochure uit 1981 staat18). Zoals eerder beschreven was de Elta 4 één van de instru menten uit de eerste serie met halfgeleider- geheugen. Aangezien het artikel van meerdere nieuwe tachymeters spreekt, is het goed moge lijk dat samen met de Elta 4 ook een Elta 20 aangeschaft is, al zou dit door verder onder zoek bevestigd moeten worden. Het kan name lijk ook zo zijn dat de accu’s en het veldboek in mijn collectie bij de Elta 4 hoorden en daar op latere datum van gescheiden zijn. ceerd en noemde tot dat jaar geen verdere instrumentele vernieuwingen. Inmiddels was de nieuwe serie Elta’s op de markt en lijkt het dus minder waarschijnlijk dat de afdeling na 1987 nog een Elta 20 aangeschaft heeft. Mocht er dus toch vanaf 1981 een Elta 20 in hun bezit zijn geweest, dan kan het goed zijn dat in de jaren volgend op de publicatie, tot aan het moment van ontstaan van B&S Grontmij Geogroep, of zelfs nog kort daarna, het instrumen tarium wederom gemoderniseerd werd en de Elta 20 zo een nieuw thuis kreeg. Als er een lezer is die weet welke tachy- meters bij afdeling Landmeetkundig Werk van RIJP in gebruik waren, dan hoor ik daar graag van. De geodeet ir. H.W. (Henk) van der Zijpp sloot tevergeefs zijn voorwoord in ’40 jaar landmeten voor het Zuiderzee- projekt’ in 1987 zo af: ’.Door samen met het Rijk, de Provincie, de Water schappen en de Gemeenten het land meetkundig werk in de toekomst verder uit te bouwen kan de gehele regio Flevoland de vruchten plukken van veertig jaar landmeten voor het Zuiderzeeprojekt. Na sluiting van de dijken in 1956 werden op de dijken en in de polder diverse vastleggingen gemaakt. Op de dijken werden dit Kadaster- stenen, in de polder meetstoelen, bestaande uit een signaal en een pijler. Deze meetstoelen kwamen in de maart-editie van dit blad nog kort ter sprake.17 Het inmeten van deze meet- stoelen gebeurde nog steeds met de Wild T3. De eerste elektronica deed in 1958 haar intrede in de vorm van de aan het begin van dit artikel genoemde Tellurometer. Dankzij dit instru ment werd het mogelijk de driehoeken ook in afstanden volledig te meten en de meetpunten met een nauw keurigheid van circa 5 cm te bepalen. De afdeling groeide ondertussen gestaag en tegen 1966 was er 55 man personeel werkzaam. Niet alleen de behoefte aan perso neel was toegenomen, maar ook de behoefte aan verregaande automatisering. De eerste HP9830-tafelcomputer werd aangeschaft, in 1974 gevolgd door de hierboven reeds ge noemde Zeiss Reg Elta 14, waarvan de ponsbanden met een ponsbandlezer werden uit gelezen en opgeslagen op cas settes voor verdere verwerking met de HP9830-tafelcomputer. In 1981 werd het computer systeem uitgebreid en werden de Reg Elta 14 tachymeters ver vangen (naar verluidt inmiddels De slotzin op pagina 43 kon nog luiden: ‘De gemaakte afspraken met de ge meenten Almere en Zeewolde bieden de afdeling zeker nog werk tot 1990. Een onderzoek naar een verzelfstandi ging van de afdeling Landmeetkundig Werk kan de mogelijkheid van zo’n regio naal samen werkings orgaan aan geven. Op deze wijze kan een voor Nederland unieke ontwikkeling op gang gebracht worden, waarbij werk, kennis en ervaring voor Flevo land behouden kunnen blijven.’ Het eerder genoemde artikel over de afdeling Landmeetkundig Werk werd in 1987 gepubli- A F L A N W DE L N G dmeetkundig E R K 2021-3 De Hollandse Cirkel 2021-3 De Hollandse Cirkel 17 Redactie, Monumentale meetstoelen in Flevoland, in: De Hollandse Cirkel, jaargang 23, nr. 1, maart 2021, (Nieuwerkerk aan den IJssel, 2021), pp.19-20 18 Employees of RIJP, '40 jaar landmeten voor het Zuiderzeeproject', in: Nederlands Geodetisch Tijdschrift Geodesia, 29ejaargang - no. 6 (Apeldoorn, 1987), p. 226. Zeiss West Germany, Zeiss Elta 4: Digitaler IngenieurtheodolitmetelektronischerKreisablesungund eingebautem elektro-optischem Distanzmesser (Oberkochen, 1981), p.5 Opname door de afdeling Landmeetkundig Werk van RIJP met behulp van de Zeiss Elta 4 (rasterafbeelding uit Geodesia, afbeelding inzet collectie auteur) RIJP, Omslag programma ‘40 jaar landmeten voor het Zuiderzeeproject’, 1987, met vraag naar Eltatype... (coll. Adri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 10