Historisch nieuws 82 83 Rond 1970 landmeters aan de kant gezet? ‘Rond 1970 werden de ingenieurs en praktijk mensen, de boeren, landmeters en sociaal- economen - aan de kant gezet. Sindsdien is de ruimtelijke ordening gebaseerd op het koppel ‘procedure’ en ‘beleid’. Adriaan Geuze (60) in: HP De Tijd, juni 2021 ‘Dé’ of ‘Het Groote Zuyd Plas’... ‘Het was Het Haarlemmermeer en De Haarlemmermeerpolder/-droogmakerij’; dat is logisch, maar dat polder viel er vaak af, en daardoor is het rare De Haarlemmermeer ont staan. In ons boek Van Tielhof en Van Dam, Waterstaat in stedenland, hebben we het consequent goed gedaan! Prof Petra J.E.M. van Dam 600jaar Elisabethsvloed... .krijgt vanaf oktober 2021 aandacht in het Dordrechts Museum. Zowel het historisch tijd schrift Holland als het Tijdschrift voor Water staatsgeschiedenis gaven er mooie thema nummers over uit. De laatste telt 80 pagina’s! Leenders publiceerde onder ‘Elisabeths kind’ daarin op pag. 31 weer over landmeters met hun hond op de Gastelse Kaart van 1565.. Zie DHC 20o6-4, pag. 112 en nu dus met plaatje voorop en op pag. 31. Monument voor laagste punt. ‘Jawel, er is een monument, een verrassend afzichtelijk geval, een soort stalen zwembad- trap van zeven meter hoog, langs de A20 bij Nieuwerkerk aan den IJssel, op het parkeer terrein van vrachtwagendealer Van Vliet, maar dat staat er alleen voor de berm toeristen. Het werkelijke laagste punt ligt honderden meters daarachter, in het gras tussen snelweg en spoorlijn.’ Christiaan Weijts, Atlantis bouwen in de polder, in: NRC Handelsblad 15/16-5-2021 en is samen met het Annerveensch kanaal de verbinding tussen het Winschoterdiep naar het Stadskanaal. Kiel Windeweer is met 6.5 km het langste dorp van Nederland. Verdwalen kun je er niet, het dorp bestaat uit twee straten: de Dorpsstraat aan de westzijde van het Kiel- sterdiep en de Pieter Venemakade aan de oost zijde van het diep. (www.waterstaatsgeschiedenis.nl) Nieuwe hoofdredacteur Geo-Info! De vacature voor hoofdredacteur van Geo-Info is ingevuld! Roelof Keppel nam het hoofd redacteurschap over van Sytske Postma. (Nummer 2 staat ‘bomvol mooie artikelen’!) ‘Hoe kaartenmakers de wereld in beeld brach ten’ is een verslag van Ferjan Ormeling van een Studium Generale van de Universiteit Utrecht. Afgebeeld is daarbij een Paskaart uit 1677. Een tweede verslag daarvan is nog van Sytske Postma. De laatste twee verslagen vol gen in nummer 3! Had Keppel al niet eerder ervaring? (Redactie DHC) ‘Adriaen Vlacq was helaas geen wiskundige van formaat. Wat dan wel? Jack Elich, voorheen werkzaam als natuur kundige bij de TU Delft, schreef deze bijdrage voor de ‘Tidinge van die Goude’ (febr. 2021). In de vorige eeuw werd het werk van Vlack nog ‘heroic’ genoemd in een wiskundeleergang van een lerarenopleiding. Er is zelfs een maan- krater naar hem vernoemd. Van de auteur mag de Adriaan Vlackstraat in het Goudse Kort Haarlem zijn naam dragen, maar dan wel graag met een goede spellingAanbevolen dit Historisch Nieuws dus! (Adri den Boer) Uit het eerste Kadastermuseum (9) De geodetische ‘collectie Nederland’ blijft rui mer dan de IGIE-bestanden en de verzameling van het bedrijfsmuseum van het Kadaster in Arnhem. (Ik zei al eerder professionele musea in de IGIE-bestanden te missen!) Opnieuw enkele voorbeelden uit het Belasting en Douane Museum te Rotterdam, als eerste past object 13365-02: ’Theodoliet op houten onder stel, een theodoliet is een verrekijker die dient Oude peilschaal Kielsterpomp Deze keer de oude peilschaal van het gemaal Kielsterpomp in Kiel Winde weer. Het nieuwe gemaal is in 1991 door het waterschap Gorecht gebouwd. In de muur is de peilschaal van het oude gemaal ingemetseld, waar nog uit werd gegaan van de schaal WP ten opzichte van A.P. De nieuwe toevoeging is de peil- bout die de hoogte op N.A.P. aangeeft: 3.62 m. Het gemaal Kielsterpomp staat in Kiel Windeweer (Pieter Venema- kade 199) aan het Kielsterdiep Tonnie Peters, gefeliciteerd! Accountmanager Tonnie Peters, tevens beheer der van het Kadastermuseum, ontving in april uit handen van de burgemeester van de ge meente Montferland een koninklijke onder scheiding. Het was verdiend voor zijn grote maatschappelijke betrokkenheid. We felici teren hem er van harte mee! (Redactie DHC) 2021-3 De Hollandse Cirkel 2021-3 De Hollandse Cirkel Ooit kadastrale theodoliet met o.a. kwastje in collectie Belasting en Douane museum! www.collectienederland. nl Ooit kadastraal waterpas instrument (Thoughton Simms, ca. 1900-1910) in collectie Belasting en Douane museum! www.collectienederland. nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 11