n 84 85 tot het meten van horizontale en verticale hoeken, waardoor dus de ligging in de ruimte bepaald wordt.’ (Natuurlijk, het bedrijfs museum Kadaster heeft er meer, maar het Rotterdamse museum had deze eerder in de deelcollectie ‘Belastingen op onroerend goed’.) Gezien de enorme kadastrale collectie daar past ook deze keer weer een tweede object uit die deelcollectie: object 10152: ‘Waterpas kijker op een afschroefbare voet. Voorzien van twee libellen en verstelbaar oculair en los spiegelopzetstuk (lenzen voor en achter niet origineel). Geheel in mahoniehouten kist met metalen hang- en sluitwerk en sleutel. Verpakt in een leren foudraal. Thoughton Simms.’ (Adri den Boer, www.collectienederland.nl) “Panden langs de Schie in Delft”... .is een ongedateerde militaire foto. Wie wil er dateren? (www.defensie.nl/onderwerpen/militaire- geschiedenis-nimh) Afbeelding van de onthulling van het door prof. Nogmaals Landmeter Utrecht Afbeelding van het door prof. V.P.S. Esser ver vaardigde beeld ven de Landmeter in de hal van het ROVU-kantoorgebouw (Ravellaan 96) te Utrecht, aangeboden door 31 aannemers en onthuld door mr. H.J. Zeevalking (tweede van rechts, wethouder van Verkeerszaken en Openbare Werken), 16-3-1971. In 1971 gaf prof. Esser toelichting op het beeld in het NGT- vaktijdschrift (in DHC nog niet genoemd, i.t.t. in Geodesia 1971). In DHC 2005-3 is het beeld voor het eerst vermeld. In DHC 2016-2 gaf Leen Murre een foto van na de verhuizing van het beeld naar de achtste verdieping van het nieuwe stadskantoor op Utrecht CS (afd. Maat schappelijke Ontwikkeling!). Peilmerksteen, Aanwassenweg 4, Raamsdonkveer ‘Gemetseld voetstuk met daarop een smeed ijzeren versiering op het terrein van Brabantse Delta, Keizersveer. Op de sokkel bevinden zich twee peilmerkstenen en een gedenksteen. Op de gedenksteen staat de tekst: “Gebouwd in 1903 onder den voorzitter C.W. Oomen”. Een Angereichert mit vielen Geschichten über inte ressante Menschen und Zugang zu geheimen Daten des KGB für den ersten Satellitenatlas von Deutschland oder dem ersten Navigations- system lange vor Google Maps.’ (5,99) Onze Lieve Vrouwe-toren 25 jaar geleden gemarkeerd Medewerkers van het Kadaster leggen woens dag in Amersfoort de laatste hand aan de kunstzinnige markering. Het kunstwerk werd peilmerksteen is een ingemetseld hardstenen blok met een ingehakte aanduiding van de hoogte ter plaatse. De aanduidingen verwijzen naar het door Rijkswaterstaat in 1885 inge voerde Normaal Amsterdams Peil (NAP). Bij het weergeven van de hoogten zijn de oude namen el en duim gebruikt. Die oude bena mingen waren in 1809 afgeschaft en vervangen door meter en centimeter van het metrieke stel sel, maar na het vertrek van de Fransen in 1814 ging men weer de oude namen gebruiken, ter wijl men wel de afmetingen van het metrieke stelsel bedoeldeOp de peilmerksteen staat dus “2 el 47,7 duim” en “3 el 71,8 duim”, wat betekent: 2 meter 47,7 centimeter en 3 meter 71,8 centimer. De objecten behoorden bij het gemaal dat van 1897 tot 1983 dienst deed om het waterpeil te regelen. In 1935 voldeed het stoomgemaal niet meer en werd het scheprad vervangen door elektrisch aangedreven pompen. In 1983 kwam het nieuwe gemaal Keizersveer aan de Aanwassenweg in bedrijf, waardoor het oude gemaal niet meer nodig was en afgebroken werd. Van dit oude gemaal, dat stond op Keizersveer 2, is alleen de oude dienstwoning nog herkenbaar en rest ons slechts het herdenkingszuiltje dat naar het nieuwe gemaal is verplaatst.’ (Wiki Midden-Brabant) Der Geometer ‘Diese Buch gibt Einblick in das Leben des Geometers und Vermessers Helmut Wennin ger. Darin beschreibt er seine Erlebnisse vom Einstieg in diesen Berufsstand, seine Expediti- onen und Reisen durch die Sahara und ferne Lander bis zur Metamorphose in die moderne 3D Welt der Geo information und Geoinformatik. Von vielen eigenen Erf- indungen die diese Branche total veranderten, bis hin zum modernen Drohnen-3D Erfassungssystem. Der Geometer Ongedateerde Delftse luchtfoto (www.defensie.nl/onderwerpen/militaire-geschiedenis-nimh) 2021-3 De Hollandse Cirkel 2021-3 De Hollandse Cirkel V.P.S. Esser vervaardigde beeld van de Landmeter in de hal van het ROVU-kantoorgebouw (Ravel- laan 96) te Utrecht door mr. H.J. Zeevalking (tweede van rechts, wethouder van Verkeerszaken en Openbare Werken), 16-3-1971 Peilmerksteen Raamsdonkveer (Wiki Midden-Brabant) 4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 12