Varia: meten in Oost-Indië tegen 1907 Varia: ‘Stolwijk aan den IJssel’ Adri den Boer 90 91 ‘In 1827 wordt in het nog jonge Konink rijk der Verenigde Nederlanden hard ge werkt aan het opzetten van de kadastrale registratie van grondbezit. In het ver lengde daarvan wil de overheid ook dat alle grenzen tussen gemeenten wettelijk worden vastgelegd. Gemeenten krijgen in dat kader bezoek van een ‘Landmeter- Delimitateur’ (landmeter-grensbepaler), die, samen met de burgemeester plus de burgemeesters van de omliggende ge meenten, moet vaststellen waar voortaan de definitieve wettelijke gemeentegrenzen zullen lopen. Bij zijn bezoek aan Stolwijk in 1827 komt landmeter-grensbepaler W.J. van Campen een ongewone situatie tegen: één stukje Stolwijk is helemaal afgescheiden van de rest van de gemeente en volledig omringd door grondgebied van Gouderak en Haastrecht. Die Stolwijkse enclave ligt aan de IJssel bij Stolwijkersluis. De rivier zijde ervan strekt zich uit van de (toen malige) Haastrechtse brug tot aan een zijtak ven de Hollandsche IJssel die als ‘De Wijk’ bekend staat. Het was een stuk je overgebleven land, dat zijn bijzondere positie dankte aan het feit dat hier ten tijde van de ontginning twee ontginnings- richtingen elkaar hadden getroffen en niet precies op elkaar aansloten. Die situatie creëert acht eeuwen later een probleem voor de délimitateur, want hij moet zijn grensbepalende werk uitvoeren in overeenstemming met de reglementen zoals vervat in de Methodique Verzame ling der Wetten, Decreten, Reglementen, Instructiën en Decisiën betrekkelijk het Kadaster. De artikelen 74 en 77 daarin schrijven voor dat alle gemeenten qua grondgebied gemeenten uit één stuk dienen te zijn. Enclaves en andere grens- technische rariteiten moeten worden ge corrigeerd. Daarom brengt landmeter Van Campen de Stolwijkse enclave aan de IJssel maar op eigen initiatief onder bij Haastrecht. Hij doet dat op basis van de overweging dat dit geïsoleerde stukje Stolwijk ‘volgens zijne topographischen ligging zeer gevoeglijk’ bij Haastrecht past. Hij legt die letterlijk grensverleg gende visie vast in een ‘Proces-Verbaal van Grensbepaling’ d.d. 14 Augustus 1827. Dit standpunt van de landmeter wordt vervolgens van hogerhand be krachtigd, zodat bij Koninklijk Besluit van 5 februari 1828 nr 118 de gemeente Stolwijk haar rustieke stukje IJsselfront kwijtraakt aan Haastrecht. Haastrechts burgemeester J.C. Muller zegt niets en zet zijn handtekening. Maar Stolwijks burge meester A. de Ruijter tekent protest aan tegen dit territoriumverlies. Hij weet daar mee zelfs zijn gelijk te krijgen, tegen de reglementen in. Met een nieuw Koninklijk Besluit van 29 januari 1830 nr 89 herroept koning Willem I zijn vorige koninklijke beslissing en besluit definitief .dat het gedeelte bekend onder den naam van Stolwijker Sluis als vanouds tot de ge meente Stolwijk zal blijven behoren’. En dat bleef het ook, tot 1964. Toen ondernam Gouda de sprong over de rivier en annexeerde stukken Haastrechtse en Guderakse IJsseloever, inclusief het in geklemde stukje Stolwijk. Waardoor Stolwijk voorgoed niet meer aan de IJssel lag. Henk Povée, Tien eeuwen tussen Lek en IJssel, Bussum 2004, p. 16/17 ‘In het algemeen is de wijze van werken de volgende. Over bijna den geheelen archipel zijn punten astronomisch in lengte en breedte bepaald. Mocht dit niet het geval zijn op of dicht nabij het terrein dat opgenomen moet worden, dan moet eerst één punt zoodanig be paald worden. Vanaf dat punt moet een basis gemeten worden: hetzij direct door meting met kettingen - of, wanneer de basis over water valt, door het geluid. Men kent de snelheid van het geluid, en het nauwkeurig tijdsverloop kennende dat verstreken is tusschen het zien van de vlam en het hooren van het schot van een vuurmond, kan men de afstand berekenen.’ In het begin van de twintigste eeuw verscheen elke zaterdag het Geïllu streerd Volkstijdschrift Eigen Haard. In 1907 schreef ene H. v.d. S. in weer wil van die tijdschrifttitel over ‘De hydrografische opname in Oost-Indië’. ‘Natuurlijk zal aan kaarten altijd ver anderd en verbeterd moeten worden. Het is te hopen dat wanneer alles in onzen Oost-Indischen Archipel een maal opgenomen en in kaart gebracht is, de verdere werkzaamheden nog steeds zullen geschieden door opnemingsvaartuigen, waar de Neder- landsche vlag even fier zal wapperen als weleer.’ 2021-3 De Hollandse Cirkel 2021-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 15