Agenda Column: oproep aan oud-redacteuren! 22-23 november 2021 GeoBuzz te Den Bosch (onder voorbehoud) Wageningen 96 Iets anders! Ton Koot van het befaamde antiquariaat aan de Oude Hoogstraat in Amsterdam heeft in het blad Boekenpost een vertelrubriek over zijn vak. (Het is een rubriek, zoals je in Geo-Info of DHC ook zou wensen.) Eind 2020 schreef hij over ‘Antiquarische anekdotes’. Hij had ooit een klant die hem in bananendozen onder meer zes landkaarten van Blaeu aanbood en nog een Picasso-aquarel aan mevrouw Kok gaf, omdat ze hem zo mooi vond. De gulle gift werd uitgelegd met: ‘Ik heb alles in die dozen gevonden voor niets en ik heb van het geld dat jullie hebben betaald een elektrische fiets voor mezelf en mijn dochter gekocht, een reisje naar Parijs geboekt en nog een aardig bedrag over.’ Uit etiketten op de dozen bleek dat ze uit een clichéfabriek kwamen. Van alle bananendozendrukken waren voor klanten cliché’s gemaakt, maar gingen de originelen nimmer retour! Een voordeel van digitaal werken is dat zo’n gevaar voorbij is. Ik vraag me af of er ooit bij vakbladen als K&L, Geodesia of het Geodetisch tijdschrift ook zulke ongelukken gebeurden. Wie weet er nog van? Ook de eerste fase van het scannen, toen alleen drukkers dat goed konden, telt nog mee. Zoek geraakte originelen zullen wel niet massaal zijn verkocht, maar misschien heeft de DHC-plaatjes- collectie er ook wel onder geleden (over het naast originelen ook bewaren van cliché’s hebben we het niet eens!). Bijgaand prentdeel met onderschrift is uit K&L van 1957. Boven de totale prent stond stichtelijk: ’Der Ingenieur. Was hilft die Stadte messen, und Gottes Stadt vergessen.’ De gravure is van Christoph Weigel (1698) en er hoort ook nog een gedicht onder. En cliché-informatie op druk werk komt meer voor in de DHC-databank! Adri den Boer Vóór het digitaliseertijdperk maakte ik dat fenomeen zelf ook herhaaldelijk mee bij drukkers. Het gold ook, maar niet alleen, bij publicaties in huis-aan-huisbladen. In 1997 mocht ik als Nieuwerkerks CDA-fractievoorzitter het lokale PvdA-jubileumboekje ‘Tot den strijd ons ge schaard’ schrijven. (In rood kaft en met de Internationale achterop. Ik weet nog hoe ik als toch ook waterstaatsambtenaar schrok van hun oude zin: ‘De staat verdrukt, de wet is logen’j Nog niet eens dat schrijven was verbazingwekkend voor de streekarchivaris, maar wel dat bij de PvdA dankzij een vertrouwde drukker alle originelen uit het lokale partij-archief zoekraakten! En de rode familie was ter plaatse de enige zuil met nog een vooroorlogs (SDAP-)archief.Het blijft jammer, al staan de plaatjes verkleind gedrukt in het boekje. De Nieuwerkerkse ‘Planvlag’ uit 1935 had ik wel zelf gefotografeerd en dus gered: in de Oudheidkamer kan ik er nu bij vertellen, dat de gereformeerde ARP-schilder Boele hem mocht maken! Een SDAP-middenstandsschilder was er vast niet In 2006 was het dus 75 jaar geleden dat binnen Rijkswaterstaat de MD startte. Nummer 2021 2 leerde het al. Het werd gevierd tot op de post toe met de term ’75 jaar Adviesdienst Geo informatie en ICT’. Kijk nu achterop voor de jubileumtegel! Ik koester hem nog steeds! Sliedrecht Pijnacker Almere Didam Zaltbommel Deventer Leidschendam Almelo Almere Nieuwegein Tilburg Nijkerk Almere Den Dolder Utrecht Delft Lelystad Heeg Delft Rijswijk ’s-Hertogenbosch Rijswijk Castricum Delft Rotterdam Bedrijfsdonateurs 06-GPS Anker Landmeetkunde BV Antea Group BLWG Cyclo Media Technology BV FACTO GEO Fugro GeoServices BV Gemeente Almelo Gemeente Almere Gemeente Nieuwegein Gemeente Tilburg Geo-Informatie Nederland GeoMETIUS BV GeoNext Hogeschool Utrecht Hoogheemraadschap van Delfland Hydrografie.info Hydrographic Society Benelux Ingenieursbureau Geodelta BV LNR Globalcom BV Provincie Noord-Brabant Shell Global Solutions International BV Starmountain Survey Consultancy BV Terraindex B.V. Van Oord NV Wageningen University - Laboratorium voor Geo-informatiekunde en remote sensing 2021-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 18