N Colofon Van de redactie Inhoud 66 74 82 Historisch nieuws Varia: rijksmuseumobjecten (15) 89 Varia: ‘Stolwijk aan den IJssel’ 90 Varia: Meten in Oost-Indië tegen 1907 91 92 Varia: een landmeter in de Battaklanden 92 Varia: MD na de Vrede van Moskou 96 Adri den Boer A.M. den Boer (hoofdredacteur) dr. N. de Hilster (vice-hoofdredacteur) Z. Klaasse J. Stehouwer S.N. den Boer-Snoei Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) dr.ir. R. Nicolai (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ir. S. Dijkstra ir. J.G.A. Jansen ir. T. Ligteringen ir. E. Nobbe dr.ir. H. van der Marel ir. R.C.J. Witmer Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn deelnemer van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) Shell Global Solutions International BV Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 35,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 140,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 20,- per jaar. Losse nummers 9,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl 2021. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Dit nummer is weer deels gewijd aan Rijkswater staat. Het gaat om een goed MD-werk voor Finland en de achterkant gaat nogmaals in op ‘MD-Jubilea’. (In 1999 mocht ik bij die baas met DHC beginnen!) Hopelijk geven private DHC- donateurs uit wat nu heet CIV ook dit nummer weer aan hun baas. Bedrijfsdonateur mag die baas ook worden, net zoals Rijkswaterstaat dat ook is en blijft bij het voor hen duurdere ‘natte’ Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis) De vele kopij blijft groeiende. Ik moet nu na 22 jaar stoppen per 1 januari 2022. (Zoals al uit de colofon blijkt is er nu een ‘vice-hoofdredac- teur’ (nota bene een oud-Rijkswaterstater!) èn een externe hulp voor de grafische vormgeving!) Voor 2022 wordt er nu bijvoorbeeld [passend!] ge vraagd om een artikel over négen stropdassen uit het Kadastermuseum, om een planoscoopverhaal, om filatelistische aandacht voor de sextant, om een NOI-themanummer n.a.v. een TUD-expositie en ook weer om NAP- en KAD-stenen van De Meteoor in Rheden! Verder zijn aangeboden: van een auteur over de concentratiedrift bij het Kadaster - wat de kantoren betreft, die drift startte op 1-5-1946 met de opheffing van Appingedam, dus 75 jaar geleden. Een senior kon daar een verhaaltje van maken. Volgend jaar is het 50 jaar geleden dat het Kadaster de gemeente Apeldoorn verkoos als centrale vestigingsplaats. Dezelfde man kan daar een verhaal van 2000 woorden aan wijden, met een samenvatting van de historie; maar.eerst nog een punt. In 2023 is het 50 jaar geleden dat de band ministerie van Financiën - Kadaster werd doorgesneden. Hij was daar - kort na de instituerende vergadering van het kabinet Den Uyl - zeer lijfelijk bij. En mailde Aardoom niet als laatste van zijn bijdrage in 2021-2: ‘Gezamenlijk verdient de foto-serie (met toelichting) m.i. t.z.t. een aanvullend artikeltje door Joop en Sander.’ Bovenal dank ik mijn vrouw Mieke voor méér dan assistentie: ze kwam met haar fotobewerking in de colofon terecht! Column: nogmaals MD-jubilea De Zeiss Elta 20: hoe oude accu’s een verhaal kunnen vertellen Dr Nicolas de Hilster Oude Haarlemmerweg 46c 1901 NC Castricum telefoon: 0251-671515 e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl 56/ jaar Kadaster Klaasse 56^2 jaar Kadaster (zie p. 66) 65 2021-3 De Hollandse Cirkel Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel Fotobewerking voor tijdschrift Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Grafische vormgeving R.W. Bouwman Abonnementen Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl Adri den Boer A pair of spotters using a Kine-Theodolite - an instrument which records the bursts of anti-aircraft shells - to check the accuracy of firing at an AA Battery at Manorbier (www.bing.com) Redactie-adres per 1-1-2022 Zacharias Klaasse S if

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 2