IHH I 3 L .i'l'si g3 it ir SÏ, 68 69 de Belastingdienst en die zat in het hele land. Die kans greep ik zelf aan en ik vroeg in 1966 overplaatsing aan naar Zwolle. Dat werd toe gestaan en ik kreeg zelfs verhuiskosten ver goed. Ik had een bar slecht kosthuis in Zee land, en in Marknesse kon ik in de kost komen bij verre familie. Kort daarna vond men dat er te weinig vakbekwame lieden in het westen en zuiden zaten en teveel in het oosten. Dus zaten wij (de ongehuwde adjunct-commiezen) regel matig in de kamer van de bewaarder te Zwolle, mr. H.W. Lagerweij (1913-1992). Die deelde dan mee dat er iemand naar de andere kant van het land moest. Onze namen werden op een stukje papier geschreven en die gingen in een oude hoed. Iemand haalde een briefje uit de hoed en las de naam op. Voor de meesten was dat een zenuwslopend gedoe! Eén keer hoefde ik niet aan de loting mee te doen, omdat Lagerweij mij niet in Limburg (‘Ik stuur geen calvinist naar Limburg’) wilde hebben. De volgende keer dat we weer in zijn kamer zaten, brak ik de spanning door te zeggen dat ik dan wel naar Haarlem zou gaan. Er zou daar een grote achterstand zijn. Twee maanden hoorde ik niets. Zwolle was voor mij een van de mooiste standplaatsen. Ik moest de kadastrale leggers bijhouden, kaarten Kadaster nr. 93 typen voor de grondbelasting, akten lezen en de korte inhoud noteren in de staten Kadaster nr. 73 enz. Toch was mijn start in Zwolle moei zaam: de chef van de kadastrale boekhouding zei me bij binnenkomst dat ik geen minuut eerder weg mocht om mijn bus te halen. Ik beklaagde me daarover bij Lagerweij, een vaderlijke figuur. Die nam het direct voor me op en de chef beet in het zand! Later is de verhouding heel goed geworden met de chef. Op een keer beklaagde een vrouwelijke collega zich bij Lagerweij dat haar (privé)telefoon- gesprekken op kantoor werden afgeluisterd. Op de vraag van Lagerweij hoe zij dat wist, was het antwoord dat zij tikken hoorde tijdens de gesprekken. Dat was namelijk de waar schuwing dat iemand meeluisterde. Lagerweij verbleekte. Hij zei dat hij die tikken ook vaak hoorde. Al het personeel werd bij elkaar ge roepen. Er volgde een donderende toespraak, met de vraag of de dader wilde opstaan. Haarlem Haarlem was al bijna uit mijn gedachten, toen er eindelijk op een maandag in oktober 1969 een bericht kwam: ik moest aanstaande woens dag in Haarlem beginnen. Die stad was mij onbekend, het was zoeken naar Nieuwe Gracht 13, maar nadat ik alle eenrichtingsborden ge negeerd had was ik er eindelijk. Daar gekomen bleek er helemaal niets voor me te doen te zijn. Er was zelfs geen bureau en geen stoel voor me. Ik kreeg een plaatsje aan het bureau van een collega, en de chef, H.J. Scheeper, piekerde zich suf om mij aan een min of meer zinnige bezigheid te helpen. Scheeper was een door en Niemand. Er werden daarna nooit meer tikken gehoord. Ik slaagde voor adjunct-commies-titulair van de hypotheken en het kadaster en werd toege laten tot de cursus voor adjunct-commies. De mondelinge lessen werden gegeven door de chef hypotheken W. van der Kolk (1921-1997), een buitengewoon aardige man. Ik slaagde op 21 mei 1968. door edel en vriendelijk mens. Hij vond wat: ik mocht optellingen in de kadastrale legger gaan controleren; arbeidstherapie dus. Later kreeg ik de verantwoordelijkheid om uittreksels uit de kadastrale legger te verstrekken; een paar schoolverlaters hielpen mij en ik moest de uit treksels ook ondertekenen: soms wel 600 per dag. Een belangrijke dag was 16 maart 1971: ik moest die dag naar Hotel Krasnapolsky in Amsterdam voor het afleggen van het schrifte lijke deel van het onderzoek voor commies. De stap naar commies was voor velen een te hoge drempel. Het gewone ambtenarenvolk was in die tijd eigenlijk verdeeld in twee groepen: vanaf commies en daaronder. Op 9 november 1971 mocht ik het mondelinge gedeelte af leggen in Arnhem. De onderzoeken werden gedaan door de Rijks Psychologische Dienst (RPD). Jaren later vond ik het rapport van de RPD over mij: er stond o.a. in: zijn gedachten zullen altijd een eigen weg blijven volgen. Er zaten dus wel echte psychologen. FRjRg gr n~-: i Haarlem, Kadaster 2021-3 De Hollandse Cirkel 2021-3 De Hollandse Cirkel Kadaster Zwolle (recente foto) lil ■II 11 1 1' WWf

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 4