De Zeiss Elta 20: hoe oude accu’s een verhaal kunnen vertellen Dr. N. de Hilster 74 75 Deze instrumenten konden aanvankelijk alleen nog maar de afstanden meten, de hoekmetin gen moesten afzonderlijk met een theodoliet worden gedaan. Niet lang nadat de afstands meters klein genoeg geworden waren om op een statief geplaatst te worden, kregen ze ook de mogelijkheid horizontale richtingen te meten, zoals de AGA Model 6 Geodimeter die met alleen een horizontale rand was uitgerust.3 Latere instrumenten kregen de toevoeging van een verticale rand en de mogelijkheid de af standen naar het horizontale vlak te reduceren. Een toestel met deze toevoeging was de HP 3810A Total Station uit 1975.4 In het midden van de twintigste eeuw kwamen elektronische afstands meters (EDM) in opkomst. Sommige waren gebaseerd op radiogolven, zoals de Telluro meter uit 19551andere werkten met licht, de zogeheten elektro-optische afstandsmeters, waarvan de Geodimeter in 1948 de eerste was.2 randaflezingen en gemeten afstanden ook kan opslaan, een instrument als de HP 3820A zou nu een elektronische theodoliet heten. In Nederland zijn total stations ook wel bekend als tachymeters. De opslag van tachymeterdata werd pas moge lijk dankzij een serie instrumenten van de firma Zeiss uit Oberkochen, West-Duitsland. Mijn collectie van bijzondere geodetische instrumenten groeit nog steeds gestaag en zo nu en dan komen er instrumenten met een verhaal binnen. Soms wordt het bij de overdracht duidelijk waar een toestel ingezet ge weest is, zoals onlangs met een Wild Di10 afstandsmeter van de landmeetkundige afdeling van Gemeente Rotterdam. Dat instrument was ooit door hen aange schaft en na verloop van tijd bij een medewerker beland van wie ik hem kon over nemen. Nog aardiger is het als een instrument niet alleen een bijzondere rol in de ont wikkeling van de geodesie gespeeld heeft, maar ook nog een uitgebreider verleden heeft dat aan de hand van het instrument zelf verteld wordt. Dit artikel gaat over zo’n instru ment: de Zeiss Elta 20. Dat instrument leverde ons de tegenwoordig alom gebruikte term “total station” op: aan vankelijk was het de modelnaam van de 3810A, groot afgebeeld op de voorkant van het instrument, maar het zou uiteindelijk tot een soortnaam ver worden. De HP 3810A verdiende deze naam omdat het, in tegen stelling tot de HP 3805A Distance Meter en HP 3808A Medium Range Dis tance Meter, in staat was ook het hoogte verschil uit de gemeten afstand en verticale hoek te berekenen.5 Bij de in 1977 geïntrodu ceerde HP 3820A Electronic Total Station kon daarbij ook de horizontale rand elektronisch worden uit gelezen.6 Tegenwoordig wordt een instrument pas een total station genoemd als deze de De Zeiss Elta 20 (instrument collectie auteur) 3 2021-3 De Hollandse Cirkel 2021-3 De Hollandse Cirkel De Hewlett-Packard 3810A Total Station uit 1975 (instrument collectie auteur) 4 5 6 AGA Corporation of America, AGA Model 6 Geodimeter: New Lightweight Transistorized, (South Plainfield, z.d.), p.1. AGA Electronics Geodimeter Department, AGA GeodimeterModel “6", (Lidingö, 1965), p.2 'New H.P. Instrument', in: The California Surveyor, Winter 1975 (Hayward, 1975), pp.20-21 Hewlett-Packard, Civil Engineering Products, (Loveland, 1979), pp.4-6 Hewlett-Packard, Civil Engineering Products, (Loveland, 1979), p.7 1 Sturman, B., Wright, A., The History of the Tellurometer, (Stockholm, 2008), https://www.fig.net/resources/proceedings/fig_proceedings/fig2008/papers/hs01/hs01_03_sturman_wright_2833.pdf 2 GeoTronics AB, A few snapshots of our first 40 years, p.2., (Danderyd, 1987)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 7