^-4 L l Reconstructie kadastrale kaart van 1832 van Zouteveen Ed Visser 98 99 Inleiding De Fryske Akademy lanceerde in 2005 de HisGIS-website met de gedigitaliseerde kadastrale registratie van 1832.1 Na Friesland is HisGIS gaandeweg uitgebreid met andere provincies. In 2020 is het project “Kustzone van Zuid-Holland” opgeleverd. Opdrachtgever was de provincie Zuid-Holland. Het resultaat van het omvangrijke teken- en invoerwerk door het HisGIS-team, archiefdiensten en vrijwil ligers voor de hele kustzone is te raadplegen via https://hisgis. nl/kaartviewer/zuid-holland/ Als vrijwilliger heb ik in 2019 meegewerkt aan dit project en heb ik de Originele Aanwijzende Tabel (OAT) van het Kadaster 1832 van de voormalige gemeente Kethel in het HisGIS- systeem ingevoerd. Helaas kon deze informatie niet in de website zichtbaar worden gemaakt, omdat het originele minuutplan, de getekende kadastrale kaart, enkele decennia geleden kwijt was geraakt. Als gepensioneerde GIS-adviseur heb ik de taak op mij genomen om deze kaart digitaal te reconstrueren. In dit artikel beschrijf ik hoe ik te werk ben gegaan. Verzamelen puzzelstukken Als eerste begon ik oude kaarten en kaart- fragmenten als puzzelstukken te verzamelen. De kaart van Nicolaas Kruikius van het Hoog heemraadschap Delfland gaf mij een goed beeld van de verkaveling, de locaties van de boerderijen en enkele boerderijnamen in 1712. De Topografische Mili taire Kaart (TMK) van 18502 gaf mij een goed beeld van kort na de op levering van het kadaster in 1832. Via de Historische Vereniging Oud-Schip- luiden heb ik van Frits van Ooststroom en Jacques Moerman enkele foto’s gekregen van details van de kadastrale kaart. Nadat zij deze foto’s hadden gemaakt, moet de kaart zoekge raakt zijn. Op deze foto’s waren de perceelnummers echter niet of nauwelijks te lezen. Met behulp van de kadasterarchiefviewer heb ik gezocht naar veldwerk en hulpkaarten van Zoute- veen. Dat leverde een kaart op van 2006 over de inpassing van rijksweg A4. Daarop staan met name nieuwe perceelgren zen en perceelnummers van na 1832, maar ook een aantal oude - en dus bruikbare - grenzen en nummers. De perceel- nummers tot 675 zijn van 1832, de hogere nummers zijn van later datum. Daarnaast vond ik van een aantal boerderijerven de veldwerk- of hulpkaar- ten die na 1832 gemaakt waren bij veranderingen aan de gebouwen. Daar stonden vaak de oude perceelnummers op. 1 K D V 1 Detailfoto minuutplan 1832 omgeving van de Kapel Uitsnede van de kaart van Kruikius 1712. Omgeving van het Zouteveense Meer ...en van de TMK1850 2021-4 De Hollandse Cirkel 2021-4 De Hollandse Cirkel Bij de oplevering was de gemeente Zouteveen een witte vlek. 2 https://www.wur.nl/nl/show/Militaire-Kaarten-van-1850.htm 1 https://hisg is.n l/over-ons/ ■f

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 3