Op bezoek in de toren in Delft Prof.dr. Petra van Dam 105 104 De Hollandse Cirkel huist in een bijzonder clubgebouw, de toren van een prachtig, monumentaal gebouw aan de Schie in Delft (Kanaalweg 4). Het werd tussen 1892 en 1894 gebouwd voor de Afdeling der Geodesie, Landmeten en Waterpassen van de Technische Universiteit Delft (TUD), die toen nog Poly technische School heette. Op zaterdag 11 sep tember waren de toren en een deel van het ge bouw opengesteld ter gelegenheid van Open Monumentendag. Dat was voor mij een mooie aanleiding voor een bezoek. Het gebouw en de toren figureren af en toe in dit tijdschrift, en ‘grand old men’ van de geodesie hebben hier niet alleen onderwezen, maar ook gewoond, wat ook belangrijk is voor de betekenis van het gebouw. De ontvangst door medewerk(st)ers van de firma Advier was allerhartelijkst, op een terrasje met koffievoorziening aan de tuinzijde. Hier hing al meteen een banner met interes sante informatie over het gebouw. De architect, Jacobus van Lokhorst, was de rijksbouw kundige voor onderwijsgebouwen. De auteur van de banner vond de neo-renaissancistische bouwstijl mooi en evenwichtig gedecoreerd. Wat mij opviel waren de lichte horizontale banden in het metselwerk. Ik vond dat wel grappig, omdat ze refereren aan Italiaanse gebouwen uit de Renaissance, waar dat vaak uitgevoerd is in donkergroen en wit marmer. Het opvallendste kenmerk van het gebouw is de toren die in het midden van het gebouw geplaatst is en gekroond wordt door een obser vatorium dat gefundeerd is op vier zeer zware pijlers. Dit observatorium moest namelijk trillingsvrij zijn om optimale metingen te krijgen. Zolang er nog zeilschepen door het kanaal voeren, lukte dat wel, maar zodra de stoomschepen kwamen, rinkelden de kopjes in de kasten, zo vertelden enige gidsen met lichte ironie. De rondleiding begon in de voormalige hoog- leraarswoning. Van deze woning zijn vooral de plafonds met aparte sculpturen, de tegelvloeren en delen van het mooie wandkeramiek be- waard. De gids legde de nadruk op de bekende bewoner Schermerhorn, die in 1926 tot hoog leraar benoemd werd. Maar de woning was oorspronkelijk gebouwd voor één van zijn voorgangers, de hoogleraar Schols, die in 1878 benoemd werd en die hard gewerkt heeft voor de totstandkoming van het gebouw. Schermerhorn heeft grote betekenis gehad voor de ontwikkeling van de geodesie, zowel binnen als buiten de universiteit, en zijn specialisatie was de fotogrammetrie, land meten met luchtfoto’s. Hij heeft de Meet kundige Dienst van Rijkswaterstaat (1931) en het International Centre for Aerial Study (1951) opgericht, die beide hier gehuisvest werden. Voor de laatste werd zelfs een grote uitbouw aan de achterkant gemaakt, want het hoofd gebouw zat al vol met onder meer de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing, de Meetkundige Dienst, het Laboratorium voor Geodesie, de Bijhoudingsdienst voor de Drie hoeksmeting, en natuurlijk de opleiding voor Civiel Landmeter.1 De gids herinnerde er graag aan dat Schermerhorn na de Tweede Wereld oorlog minister-president werd in het eerste kabinet Schermerhorn-Drees. Naar verluidt is het eerste kabinet zelfs in zijn werkkamer beëdigd, omdat het in Den Haag nog enigzins rommelig was direct na de oorlog. Maar vol gens de folder van de gebouweigenaar DUWO en HC die we in de hand gedrukt kregen, ging het vooral om kabinetsvergaderingen op zijn kamer. De rondleiding werd voortgezet in de ruimten op de tweede etage. Paul Breedveld, hoog leraar Biodmedical Engineering bij de TUD, ontving ons met een fascinerend verhaal over één van de oudste rekenmachines, een ‘Arithmomètre’, in 1851 uitgevonden en ge maakt door C.X. Thomas de Colmar. Hij legde uit hoe de werking is gebaseerd op driedimen sionale tandradjes. Ik hoorde later dat ’s middags dr.ir. Bart Root, docent Satellite tracking and Communication bij de TUD, een prachtig verhaal vertelde over zwaartekrachtmetingen in de jaren dertig aan Open Monumentendag 11 september 2021 L JE Vi -mUI r? i 2021-4 De Hollandse Cirkel 2021-4 }De Hollandse Cirkel de TU Delft) (voormalige huisvesting van de Afdeling der Geodesie, Landmeten en J’’.!.'' Waterpassen van Ik heb het verhaal van de gids aangevuld op basis van: H.C. van der Hoek, ‘Kanaalweg 4’, in: Lustrumboek Snellius 1970-75 (1975), p. 237-250. Met dank aan C. Nelis.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 6