Historisch nieuws 1 108 109 L Extra column: IG Geometerpfad sneller dan De Hollandse Cirkel Bij DHC blijft de versterking nog uit! Adri den Boer Hiermee was de rondleiding op z’n hoogtepunt gekomen, wat tevens het eindpunt was. Op de terugweg kwam ik echter nog meer leden van DHC tegen, die hun stuk toevoegden aan de verhalen. Wim van Beusekom vertelde in geuren en kleuren over de lopende restauratie werkzaamheden, uitgevoerd door de eigenaar van het gebouw, DUWO studentenhuisvesting. Hij was ook erg blij met de samenwerking ten behoeve van deze Open Monumentendag - dit jaar voor het eerst dus - van de Hollandse hadden. Bij deze metingen hoorde een precisie- penduleklok, in 1901 gemaakt in Duitsland door Strasser en Rohde. Deze geodetische klok hangt hier niet meer, maar is nu in het depot van de TU Delft. Deze metingen hielden op toen vergelijkbare tijdsmetingen vanuit Greenwich en Parijs met radiosignalen over de wereld gestuurd werden. In DHC 1999-1 leverde mevr. Agnes Troost van de MD-afdeling NAP daar een bijdrage over. Dat was en bleef uniek en ze vertrok ook naar de gemeente Den Haag. Ze was de enige die dit deed, tot prof.dr. Petra J.E.M. van Dam in DHC 2021-4 schreef over ‘Op bezoek in de toren in Delft’ over Open Monumentendag 2021. (Het NAP kon daar trouwens ooit ook ergens worden bezocht.) In de Bondsrepublik Duitsland fungeert een Interessengemeinschaft Geometerpfad eV. Dat is in dit blad reeds meer aan de orde geweest. Die club had al in november 2020 een Schriftührerin, genaamd Beate Holtwick. (Zie DHC 2021-1, p. 26.) De kop in de Borkener Zeitung was zelfs ‘’Drei Frauen versterken den Geometerpfad-Vorstand’. Er traden er namelijk nog twee in het bestuur toe! Tot de nieuwe leden behoorde ook een vrouw van 87 jaar! De ‘Nachwachs für Vermesser’ is daar actueel. Cirkel met de bedrijven Advier en Geodelta en de facilitaire ondersteuning van DUWO en Delmic. Ten slotte vertelde Paul van Asperen over een stukje toekomst, wat eigenlijk voor een histori sche rondleiding een passende afsluiting is. Hij werkt namelijk bij Rijkswaterstaat en is bezig met de realisatie van de nieuwe digitale om geving van de Omgevingswet die per 1 juni 2022 in werking treedt. Over de auteur: Petra van Dam is hoogleraar Water- en Milieu geschiedenis aan de Vrije Universiteit Amster dam. Ze publiceerde in 2018 een boekje over de 200-jarige geschiedenis van het NAP: Van Amsterdams peil naar Europees referentie vlak. Ze is lid van de Raad van Advies van HC. ‘100 years innovation Heerbrugg’ Onder deze titel verscheen in april 2021 een fraai boekwerk. ‘Pensionado’ Roelof Keppel besprak dat in Geo-Info 2021-3. Namen ver anderden. In 2005 volgde overname van Leica door Hexagon uit Zweden. (Zie bit.ly/Heerbrugg.) Het aan QR-codes zo rijke Geo-Info krijgt intussen door de nieuwe bladproducent Performis een heuse ’make-over’. Voorop prijkte nu een ‘COVID-19 MAP of Europe’. ‘Theodoliet onder het stof’ DG2009_1591: Borgharen Gemeente Maastricht, Penders, T. - Fotograaf Datum: 01-09-2009, rechthebbende: RCE, archeologie. (RCE-beeldbank, geopend 13-9-2021) Digitale kaart Britse kerkhoven De kerk van Engeland ontwikkelt een digitale kaart waarop elk kerkhof en elk graf terug te vinden moet zijn. Recent werd hiervoor het eerste van 19.000 kerkhoven door landmeters onderzocht, in het bisdom Carlisle. (Reformatorisch Dagblad, 8 sept. 2021) ‘O, hij werkt als landmeter. Burgemeester Verhulst van Ede: ‘Als mensen een gezicht krijgen en er een gesprek ontstaat, verandert er vaak veel. O, hij spreekt Engels. Of: O, hij werkt als landmeter, of als tandarts.’ Groepsinterview rellen Harskamp in: Reformatorisch Dagblad 27-8-2021 Voordurend op zoek Stichting De Hollandse Cirkel is voortdurend op zoek naar vrijwilligers voor de projecten van de stichting; vrijwilligers met een warm hart voor één van de onderdelen van de ge schiedenis van de geodesie. Het kan bij projec ten om de jongste geschiedenis gaan of om onderwerpen van langer geleden. Soms ligt het initiatief voor een project bij de stichting, soms bij de vrijwilliger. Voor nadere informatie kunt u terecht bij één van de bestuursleden. Zie www.rijksstraatwegen.nl (1821-2021) Het Koninklijk Besluit van 3 maart 1821 wees acht rijksstraatwegen met zes zijtakken aan. In 1927 kwam er een rijkswegenplan voor auto’s. De wegenindeling uit het Koninklijk Besluit van 1821 bleef in de rest van de 19de eeuw be staan en werd ook na de Belgische afscheiding niet gewijzigd. In feite functioneerde het tot aan het eerste Rijkswegenplan van 1927. Tot aan 1850 zijn de meeste rijksstraatwegen aangelegd, die er in 1821 nog niet waren. Er was wel spra ke van een onderbreking in de dertiger jaren als gevolg van ontbrekende financiële middelen en mensen door de Belgische Opstand. Nogmaals Sint-Elisabethsvloed 1421-2021 Door Hanneke van Asperen e.a., De Bezig Bij €26,99 J 2021-4 De Hollandse Cirkel 2021-4 De Hollandse Cirkel ■fc

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 8