110 111 Uit het eerste Kadastermuseum (10-12) Het Belasting en Douane Museum te Rotterdam bezit veel kadastraals en van diverse leeftijden. Zie onder nummer 15343: ‘Glazen inktpot met twee compartimenten, afkomstig van het Kadaster (grond belasting)’, ook ‘spoelglas’. Een ander geo-object is ouder en wel van 1830-1850: 01722 Riché. Messing gradenboog voor 180 gr., aan de onderzijde op de binnen rand niervormig uitgezaagd. Deze werd ge bruikt voor het tekenwerk op het Kadaster.’ ‘Voor u gelezen’ Willem van der Ham, Reuzenarbeid. De bouw van het moderne Nederland in beeld 1861-1918, Amsterdam 2021. Deze uitgave kwam mede tot stand dankzij bijdragen van Rijkswaterstaat, de Vereniging van Waterstaatsgeschiedenis e.a. Het boek Reuzenarbeid toont al de grote werken door heel Nederland in woord en beeld, 256 pagina’s. De boekpresentatie heeftplaats- gevonden in het Scheepvaartmuseum Amster dam, op woensdag 30 juni. De introductieprijs Geometerpfad Vermessungstechniker*innen-Ingenieure in der Aa-Niederung in Gemen; Anlass: ‘Beginn der Landvermessung im Kreis Borken vor 200 Jahren.’ (Interessengemeinschaft Geometerpfad Rhedebrügge/Krommert, 19 juni 2021) ‘Schatten uit het Rijks’... De reizende tentoonstelling Koele Wateren, Schatten uit het Rijks heeft de eindbestemming bereikt: Gouda. Daar was de tentoonstelling tot en met 24 oktober 2021 te zien in Museum Gouda! De expositie was een oogstrelende selectie van achtendertig schilderijen en één penning uit de collectie van het Rijksmuseum; vier eeuwen kunst met water in de hoofdrol als vriend én vijand. Daarnaast werd in de ten toonstelling een link gelegd met de toekomst. Wat gebeurt er als de zeespiegel zes meter stijgt? In speciale thema’s gaat Van der Ham in op de stand van de techniek, werktuigen en het bouwproces, maar ook de arbeidsomstandig heden, de hoge heren en het werkvolk, natio nale trots, en ontrafelt hij de geheimen van het omringende landschap. Landmeters mankeren helaas, of er moet er een voorkomen op een foto uit het Nationaal Archief van 1871 in het hoofdstuk Rivierverbetering. Op pag. 115 daarin lijkt een man een jalon vast te heb ben.Dit prachtboek toont Nederland zoals u het nog nooit eerder zag, uniek! De komende tijd (2021-2022) zullen op diverse locaties exposities en tentoonstellingen plaats vinden binnen het thema Reuzenarbeid. In het landschap en bij bouwplaatsen zullen giganti sche foto’s van Reuzenarbeid op doeken of billboards verschijnen. In een aantal musea worden tentoonstellingen georganiseerd met een introductiefilm en het beeldmateriaal van Reuzenarbeid. Willem van der Ham heeft een unieke fotocollectie ontdekt die verspreid ligt in diverse Nederlandse archieven, museum depots en universiteitscollecties. Deze foto’s worden gedigitaliseerd en ontsloten in de web-viewer “Reuzenarbeid op de kaart”. De foto’s zijn gemaakt door de beste fotografen uit die tijd. De eerste foto’s dateren uit 1861. In 1869 besloot de minister dat de bouw en aan was geldig tot 31 juli 2021: 39,95, daarna 49,95 I ISBN 978-94-6208-622-7. Actueel Hoogtebestand Nederland en archeologie ‘De afgelopen jaren omarmden professionele archeologen met name de gedetailleerde kaar ten van het Actueel Hoogtebestand Nederland voor het opsporen van overblijfselen. Ook tal rijke vrijwilligers in de archeologie, historici en andere geschiedenisliefhebbers zijn in middels achter het beeldscherm in de weer met het speuren op het Hoogtebestand, op luchtfoto’s en satellietbeelden. Om in het enorme aanbod wegwijs te worden biedt de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed nu een nieuw hulpmiddel aan. Een zogenoemde webviewer op www.cultureelerfgoed.nl maakt de toegang tot dit beeldmateriaal een voudiger. In de viewer kun je het Hoogtebestand raadplegen en een kleine, maar uit archeologisch oogpunt relevante selectie van luchtfoto’s en satelliet- beelden. Daarbij wordt er verwezen naar andere handige bronnen op internet. Het Actueel Hoogtebestand Nederland is het resultaat van gedetailleerde hoogte metingen van het aardoppervlak vanuit vliegtuigen. Per versie neemt de nauwkeurig heid toe. Zo was er bij de eerste versie in 2004 sprake van één meting op elke zestien vierkante meter. Tegenwoordig is dat acht metingen op één vierkante meter. En voor Nederland geldt dat met de web viewer op de site van de Rijksdienst niet alleen de beroepsarcheologen nog beter bureau studies kunnen uitvoeren, ook de liefhebbers kunnen speuren naar sporen in hun eigen achtertuin.’ (Tijdschrift van de RCE, augustus 2021) Veel nieuwer is een bureauset tekenmateriaal, 13060: ‘Tekenmateriaal van een landmeter van het Kadaster, bestaande uit; 1. vierkantje van glas, 3,8 x 3,8,; 2. stuk vlakgum; 3. pot loodhouder; 4. vijfhoekige houten penhouder; 5. busje, volgens opschrift bevattende tekeninkt; 6. houten schuur- plankje met schuifbaar me talen bovendeel.’ Er is in dit museum niet alleen aandacht voor de ‘koperen in strumenten uit het verleden’ en in dit blad dus ook niet alleen! (Adri den Boer, www.collectienederland.nl) 2021-4 De Hollandse Cirkel 2021-4 De Hollandse Cirkel L 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2021 | | pagina 9