Colofon Van de redactie Inhoud Herman Quee 42 45 46 54 55 61 62 63 69 82 86 41 2022-2 De Hollandse Cirkel 87 88 Redactie-adres e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel dr.ir. H. Quee (interim hoofdredacteur) Z. Klaasse J. Stehouwer Fotobewerking voor tijdschrift S.N. den Boer-Snoei Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) dr.ir. R. Nicolai (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ing. L.G. de Bruin ir. S. Dijkstra ir. J.G.A. Jansen ir. E. Nobbe ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn deelnemer van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) Shell Global Solutions International BV Grafische vormgeving R.W. Bouwman Abonnementen Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 35,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 140,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 20,- per jaar. Losse nummers 9,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl 2022. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. De afscheidslunch van Adri en Mieke met redactie en bestuursvoorzitter op 14 april In het colofon ziet u dat er een interim-hoofdre- dacteur is. Helaas heeft de nieuwe hoofdredacteur Nicolas den Hilster om persoonlijke redenen het tijdschrift verlaten. Het DHC-bestuur is doende een definitieve opvolger te vinden, en heeft mij in maart gevraagd voor de overgangsperiode in te springen. Een snelle kennismakingstijd met de twee resterende redactieleden, Zacharias Klaasse en Jan Stehouwer, leverde een cruciaal gegeven op: namelijk dat Adri en Mieke den Boer hun DHC-infrastructuur nog niet ontmanteld hadden, en bereid bleken om hun werk voor het tijdschrift voor korte tijd te hervatten. Dit leidde tot een op merkelijke samenloop van situaties: hervatting van het werk, deels, en tegelijk de reeds geplande afscheidslunch met de redactie en DHC-voorzitter Roel Nicolai, op 14 april in Amersfoort (zie foto voorpagina). Maar een maand later werd alles plotseling nog heel anders. Toen dit nummer praktisch gereed was, werd Adri ernstig ziek. Met verbijstering vernamen wij dat hij, na enkele dagen in het ziekenhuis te Gouda, was overleden. En zo staan er in dit nummer van ons tijdschrift: boven genoemde column, maar ook een In Memoriam, van Adri den Boer. Dit nummer is weer rijk gevuld met een veelzijdige inhoud aan artikelen: de donateursdag, de DHC- stand op de Geo-Buzz en historisch nieuws. En ja, als u al naar de kolom hiernaast hebt gekeken weet u het: een column van oud-hoofdredacteur Adri den Boer, die in december zijn werk had overge dragen, maar wel columnist zou blijven (zie het artikel ‘Het aantal eigen bijdragen van Adri is ontelbaar’ in het vorige nummer). Donateursdag DHC, 22 maart 2022 Herman Quee In memoriam Adrianus Marinus den Boer (1948-2022) Zacharias Klaasse Opheffing kadasterkantoren; een nabrander Zacharias Klaasse Oproep van het bestuur: Geodetische Canon Bizar en schadelijk Kadaster-instituut hield het 136 jaar vol Zacharias Klaasse De landmeter trouwt/verlooft zich Zacharias Klaasse DHC-stand op GeoBuzz-congres 2022 Herman Quee Een kwart kadaster Klaas van der Hoek Krayenhoff, Schimmelpenninck en Lodewijk Napoleon Jan Stehouwer In Turku zicht op Santa Monica - Professor Y. Vaisala, in 1946 geodetisch pionier langs de zijlijn Leen Aardoom Historisch nieuws Adri den Boer Caert Thresoor Column Adri den Boer terugblik op zijn loopbaan, en van Leen Aardoom is er een artikel over de geboorte van de satelliet- geodesie, in het bijzonder het wetenschappelijk contact tussen Amerika en Finland na de Tweede Wereldoorlog. Verder in dit nummer: Jan Stehouwer hervat, na ruim twee jaar, zijn reeks over Krayenhoff. De eerste aflevering was in nummer 2017-4; daar leest men hoe Krayenhoff, eigenlijk arts, in de roerige tijden van de jaren 90 van de 18e eeuw verzeild raakte in de geodesie. In dit nummer wordt het politieke netwerk van onze arts-geodeet beschreven dat hij had, terwijl hij ook de triangu latie en de landelijke waterpassing uitvoerde. Zacharias Klaasse schrijft een rijk geïllustreerd vervolg op de gesloten kadastergebouwen, en heeft weer opmerkelijke en anekdotische items uit het kadastermuseum opgediept. Van Klaas van der Hoek is er een originele en didactisch getinte

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 2