Donateursdag DHC, 22 maart 2022 i Herman Quee 42 43 De eerste lezing was van Prof. Dr. Ferjan Ormeling, titel: ‘De Oost-Indische Water wereld: de atlassen van de VOC’. Daarin bracht hij een diepgaande vergelijking tussen de atlassen van Isaak de Graaf (voltooid 1706, Amsterdam) en van Gerrit de Haan (1761, Ba tavia). Maar eerst gaf hij een definitie van het begrip Atlas, die het waard is om in zijn geheel te citeren: ‘’Een atlas is een bewuste, systema- tische en coherente combinatie van kaarten die een bepaald gebied en één of meer verschijnse len weergeven, gebaseerd op een bepaalde doelstelling, en vervaardigd om een bepaald gezichtspunt over te dragen of een bepaalde taak op te lossen. Voor die oplossing moeten de gegevens op een bepaalde manier worden bewerkt. Het gezichtspunt noemen we het narratief, het verhaal. Bij de VOC-atlassen is dat: Waar hebben we toegang toe, waar drijven we handel? Wat zijn de voorwaarden, moge lijkheden en beperkingen voor de handel?’’ In de vergelijking van de Atlassen - beide manuscriptatlassen - liep Ormeling langs een flink aantal kenmerken, zoals structuur, na druk en volgorde, reliëfweergave en detaille ring. De geografische namen kregen de meeste aandacht. (Ormeling geniet op dat aspect wereldwijde bekendheid, doordat hij Nederland van 1984 tot 2017 vertegenwoordigde in de VN Group of Experts on Geographical Names, en in 2017 voorzitter was van de VN-Conferentie op dit gebied.) Uit de vergelijking van beide atlassen blijkt dat de VOC haar handelsactivi teiten verlegd had, want de andere gebieden kregen in de latere atlas meer nadruk. Nadat wegens de coronabeperkingen de donateursdag 2021 niet door kon gaan, kon dit jaarlijkse hoogtepunt dit jaar wel weer plaats vinden, en wel op 22 maart in Amsterdam, waar ons gezelschap ontvangen werd in het ‘Allard Pierson’; een nieuwe naam, waarover dadelijk meer. Het was een genoegen om de leden van de kring weer in levenden lijve te treffen, de meesten voor het eerst sinds de donateursdag in Leiden, net voor de eerste lockdown. Voorzitter dr. Roel Nico lai gaf in zijn openingswoord het doel van deze dag aan: het bevesti gen van de historische banden tussen geodesie en kartografie, en hij introduceerde gastheer drs. Reinder Storm, conservator van Allard Pierson. Vervolgens vertelde Reinder Storm iets over de geschiedenis van de afdeling Bijzondere Col lecties van de Universiteit van Amsterdam en het Museum Allard Pierson, en hoe het in de afgelopen jaren tot een fusie is gekomen onder de naam ‘Allard Pierson’, met de ondertitel ‘De Collecties van de Universiteit van Amsterdam’; waarbij natuurlijk van belang was dat beide al sinds 2007 naast elkaar gehuisvest waren, in de gebouwen aan de Oude Turfmarkt, waar tot 1967 De Nederlandse Bank zetelde. De collectie heeft vanaf het begin van de Universiteit (17e eeuw) kaarten omvat, maar dat aspect kreeg een enorme impuls door de oprichting van het KNAG (Koninklijk Neder lands Aardrijkskundig Genootschap) in 1873, dat al in 1880 een overeenkomst sloot met de UvA over het onderbrengen van zijn kaarten- 7 S3 Reinder Storm aan het woord over ‘Allard Pierson’ Foto’s: Sieb Dijkstra Voorzitter Roel Nicolai aan het woord 2022-2 De Hollandse Cirkel 2022-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 3