In memoriam Adrianus Marinus den Boer (1948-2022) Zacharias Klaasse 44 45 Vraag vanuit het bestuur collectie in de Universiteitsbibliotheek. Sinds 2013 is ook de historisch-cartografische onderzoeksgroep Explokart, overgekomen uit Utrecht, hier gehuisvest. Indrukwekkend was de opsomming van nieu we bestuursdocumenten die in het afgelopen jaar het licht hebben gezien: Strategiedocu- ment, Communicatieplan, Risicoregister (i.v.m. risico’s die bestuursleden, vrijwilligers en be zoekers van het depot lopen), Beleidsplan (ver eist voor de ANBI-status), Waardevoorstel (i.v.m. werving bedrijfsdonateurs) en een Richtlijn voor de werkgroepleiders. De website ondergaat een significante upgrade. Hierna volgde de rondleiding, waarin cyclisch de volgende drie bezichtigingen met uitleg te beleven waren. Dr. Peter van der Krogt, Jansoniusconservator, had een tiental mar kante kaarten uitgelegd op een carré van tafels, waaronder een overzicht van de triangu latie van Frankrijk om, zoals hij met een lach in zijn stem zei: .ook een echt geodetisch item te presenteren’’. Reinder Storm liet de semi-permanente tentoonstelling zien, vertelde onderweg over het gebouwencomplex, en ver telde desgevraagd in de Geozone de prijs van een print: 25,95. Drs. Marissa Griffioen gaf op de kaartenzaal uitleg over een tiendelige kaart van Suriname, gekaarteerd in 1882 door Johan Cateau van Rosevelt. Deze kaart is ook onderwerp in Caert Thresoor 2021 nr. 3, blz. 3 t/m 11. De afsluitende borrel gaf ruim gelegenheid om verder bij te praten. Een zeer geslaagde dag! Onverwacht werden we opgeschrikt door het plotselinge overlijden van Adri den Boer, op de leeftijd van 73 jaar. Op 16 mei werd hij opgenomen in het Groene Hart Ziekenhuis te Gouda omdat zijn gezond heidstoestand snel achteruit ging. Al enige tijd had hij gezondheidsklachten. Op dins dagmiddag 17 mei rond 5 uur overleed hij in het bijzijn van zijn vrouw Mieke. We willen haar, zijn kinderen en kleinkinderen van harte condoleren met dit verlies. Ongeveer een maand daarvóór heeft de redactie van De Hollandse Cirkel nog met hem en zijn vrouw geluncht, ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofdredacteur. Dat was een bijzonder afscheid. In de eerste plaats heeft Adri (of zoals hij meestal zijn berichten ondertekende: A3) zijn stempel gezet op alle 83 verschenen nummers (ook dit nummer nog) van ons blad. Vanaf het eerste nummer van mei 1999 was hij al redacteur, sinds 2005 hoofdredacteur. In de tweede plaats stond het afscheid ook enigszins in het teken van een soort doorstart. De pas aangetreden nieuwe hoofdredacteur had namelijk om persoonlijke reden zijn functie neergelegd. Op dat moment bleven alleen Jan Stehouwer en ondergetekende als redactieleden over. Ik heb toen Adri opgebeld en kreeg Mieke aan de telefoon, omdat Adri’s gezondheid te wensen overliet. Mieke stelde me gerust: zij zou ons terzijde staan om de nummers 2 en misschien 3 van ons blad te laten verschij nen, met de hulp van Adri. Mieke deed al tijd al veel aan ons blad op het gebied van vormgeving, correctie en beeldmateriaal. Wij zijn Adri en Mieke ongelofelijk veel dank verschuldigd. Zelf heb ik meer dan twaalf jaar met Adri deel uitgemaakt van de redactie. Niets was hem te veel. Waar en wanneer er een bijeenkomst, symposium, promotie of wat dan ook was waar in ons Ik en velen met mij zullen Adri missen. Persoonlijk deelden wij veel interesses. Maar onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar zijn vrouw Mieke en hun (klein)kinderen. Dat zij troost mogen vinden in de woorden van Jesaja 41: 13 die de familie boven de rouwkaart zette: ‘Vrees niet, Ik help u.’ Momenteel wordt een tentoonstelling voorbe reid voor het 150-jarige bestaan van het KNAG in 2023. Het vernieuwde museum zal voldoen aan de moderne museale inzichten, met veel interactie en veel dynamiek. Enkele onderdelen van de nieuwe inrichting zijn al te zien: de ‘Archeo- hotspot’ en de ‘Geozone’. Laatstgenoemde biedt de bezoeker de mogelijkheid tot het kiezen van een historische kaart en die te laten printen on demand, waarbij Storm de ambitie heeft dat elke buitenlandse toerist Amsterdam zal verlaten met onder beide oksels een koker: één met een Van Gogh, dat is al zo, en ook één met een kaart uit de Geozone van Allard Pierson. blad over geschreven kon worden, Adri was present met papier, pen en fototoestel. Hij bereed daarbij geen stokpaardjes, gaf zijn eigen vakgebied of persoonlijke interesses geen voorrang, maar had oog voor de geo desie in het algemeen, de hydrografie, het Kadaster, de openbare registers, land- en zeekaarten enz. Regelmatig was hij in het Kadastermuseum om nieuwe aanwinsten te bezien. Naast een lange loopbaan bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat (1964-2005) was hij van 1983 tot 2020 lid van de redactie van Geodesia, later Geo Info. In 2013 werd hij erelid van GIN en in 2017 eredonateur van De Hollandse Cirkel. Na de lunchpauze - deze keer, zoals Roel Nicolai aangaf, met anderhalf uur extra ruim bemeten wegens het weerzien na langere tijd - gaf Nicolai het gebruikelijke exposé over het wel en wee van de Stichting; ditmaal met veel zorgen op één punt: de bemensing. Er zijn maar liefst vier hardnekkige vacatures onder de werkgroep- en projectleiders (waarvan twee de grote werkgroepen IGIE en Beeldmateriaal betreffen), en bovendien plotseling een hoofd redacteur van het tijd schrift en, per volgend jaar, een voorzitter van de Stichting. En dan nog enkele werk- groepleden, waaronder minstens één redactie lid. Er zijn geen zorgen over de financiën - door de beperkingen van corona hebben som mige activiteiten op een laag pitje moeten staan - en er is goed nieuws over de publicatiereeks, die inmiddels nummer 8 gaat bereiken. Het donateursaantal is al enkele jaren stabiel. Vrijwilligers gezocht Op 22 nu.ar.Jd- - Cirkel. Een van de vaardiacliun p f Ainslerdum, en Z,C” ",M‘" 2022-2 De Hollandse Cirkel 2022-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 4