De bekendste geheime kaarten van de hele wereld Ia® Ad van der Meer 106 107 Ook werd er vanuit de lucht gespioneerd. Het AD citeert uit het boek De spionnen van Aero flot van Dick van der Aart dat gewone lijntoe stellen soms een tijdje letterlijk van de radar verdwenen. Later bleek dan dat ze een mooie duikvlucht over bijvoorbeeld de marinehaven van Den Helder hadden gemaakt. Achter dat soort foto’s kon Defensie natuurlijk nooit een vinger krijgen. Ook komt in die krant Ronald Sandee aan het woord, een oud-medewerker Op de kaarten van Nederland is zelfs met een blauwe lijn aangegeven tot waar het water zou stromen als er geen dijken waren. Maar de Sovjets brachten niet alleen de wes terse topografisch gedekte gebieden in beeld: ook van grote delen van de rest van de wereld zijn er kaarten op minimaal schaal 1:100.000, en soms zelfs 1:50.000. Dat moeten ze met luchtfoto’s (en later satellieten) hebben gedaan: je kunt je niet voorstellen dat een Sovjet- geograaf ter plaatse de Himalaya of de Iraanse woestijn in kaart heeft gebracht. van de militaire inlichtingendienst, die weet te melden dat er in de jaren tachtig werd gewaar schuwd voor truckers uit de Oekraïne die in de buurt van militaire posten bivakkeerden. Na de val van de Sovjet Unie in 1989 bleek dat er een gigantische hoeveelheid kartografisch materiaal bestond waarvan bijna niemand zich bewust was. Van vrijwel de hele wereld bleken Sovjet-Russische kaarten te bestaan, op schalen variërend van 1:10.000 tot 1:500.000. En ze waren ook heel goed: het was niet gewoon ‘jat werk’ van ‘onze’ openbare topografische kaarten, maar ze toonden ook veel additi onele informatie die alleen met goed recherche- (lees: spionage-)werk kon zijn verkregen. Zo staan alle militaire objecten duidelijk herkenbaar op de kaarten (zie foto Den Helder, Marinewerf), wordt de hoogte en asdruk van bruggen vermeld, en wor den de diepten van rivieren en de hoogten van dijken weergegeven. Dit artikel is gebaseerd op de volgende bronnen: - Artikel Algemeen Dagblad van 20-6-2020 (met dank aan Henk Schuringa) - Het boek The Red Atlas van John Davies en Alexander Kent (2017) - https://www.wired.com/2015/07/secret-cold-war-maps/ - www.atlassen.info ««enj. 2022-3 De Hollandse Cirkel 2022-3 De Hollandse Cirkel De Helderse marinewerf op de Russische kaart (boven, bron: www.atlassen.info) en de Nederlandse topografische kaart (onder, bron: www.topotijdreis.nl) Uitsnede van Zutphen (‘Zjoetfen’) en omgeving op het kaartblad Deventer (14-32-133), schaal 1:100.000 (bron: www.atlassen.info). De brede blauwe banden zijn de begrenzing van het gebied dat onder water staat als de dijken zouden doorbreken. 10. 8.8; HOBAfl Wiet hoofd li C JÏ WW** Mocm en n ck ue kkej

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 11