O Wigbolden weer zichtbaar gemaakt Ad van der Meer 112 113 legd, bleef op de kaart staan. “Het is gemak kelijker informatie op de kaart te krijgen dan die er af te halen”, zo wordt Nico Bakker, oud- hoofd van de kartografische afdeling van de voormalige Topografische Dienst, in het AD geciteerd. In The Red Atlas worden tal van vermakelijke voorbeelden gegeven van misin terpretatie van luchtfoto’s, van het Engelstalig bronmateriaal etc. Maar op het totaal aan data op de Sovjetkaarten is het aantal fouten echter marginaal te noemen. Waar vind ik ze? In The Red Atlas wordt uitgebreid ingegaan op de inhoud en de vorm van de Sovjetkaarten, met zeer veel kaartuitsnedes ter illustratie. Volledige kaarten zwerven over het internet, maar een consistente site is er niet (dat zou met zoveel kaarten ook een beetje veelgevraagd zijn). De Poolse site chomukuj.pl heeft er In Oost-Nederland hebben veel steden en stadjes in vroeger eeuwen een zogeheten ‘wig bold’ gekend. Dat was het gebied dat direct buiten de stadsmuren lag, maar dat wel tot het rechtsgebied van de stad behoorde. De burgers in het wigbold waren dus ook volgerechtigde stadsburgers. In deze zin is het begrip ver gelijkbaar met wat elders in Nederland ‘stads vrijheid’ werd genoemd, en in Friesland de ‘klokslag’. De term ‘wigbold’ is nauw verwant aan het Duitse woord ‘Weichbild’, dat in heel Midden- Duitsland opduikt, tot in Dresden en Leipzig toe. Vermoedelijk heeft het een Saksische oor sprong. De etymologie van wigbold/weichbild gaat terug tot in de Middeleeuwen. Het eerste deel van het woord is afgeleid van het Latijnse woord ‘vicus’, in het oud-Hoogduits ‘wih’, dat duizenden staan, naast allerlei ander kaart materiaal, alleen is het wat zoeken voordat duidelijk is hoe je er bij kunt komen. De kaarten die betrekking hebben op Neder land en België zijn grotendeels te vinden op de site http://www.atlassen. info/kaarten/topograf/ genshtab/genshtabplan.html, waar ook hoge- resolutie-versies downloadbaar zijn. Op deze site worden ook aanwijzingen gegeven over hoe je het cyrillische schrift op de kaarten moet lezen. Verder geeft de site informatie over de kaarten die er wel zouden moeten zijn, maar waar geen download van beschikbaar is. Zo ontbreken van Nederland de kaarten van Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Breda, Hilversum, Leiden, Nijmegen, Zaan dam (noordblad) en Zwolle. Als de lezer een site vindt waar deze te vinden zijn, laat dat s.v.p. aan de redactie weten! De begrenzingen van de vroegere wigbolden vind je nog terug als gemeentegrenzen op de kadastrale minuutplans, toen de steden nog klein van omvang waren. De kadastrale land meter maakte daarbij in de regel gebruik van de van oudsher geplaatste veldkeien of grens palen. Deze grensmarkeringen werden ook wel ‘lakestenen’ of ‘lakepalen’ genoemd (‘laak’=grens). Door de latere stadsuitbreidin gen en verschuivingen van gemeentegrenzen zijn alle markeringen, en daarmee de wig- bolden, volkomen verdwenen. Maar in Twente zijn er inmiddels twee weer zichtbaar gemaakt. ‘wijk’ betekent. Het deel ‘bold’ gaat via het oud-Hoogduits terug op ‘bill’, dat zoveel be tekent als ‘recht’ (vergelijk ons woord bill-ijk, en het Engelse woord voor wet, ‘bill’). Dus een wigbold is een ‘wijk/buurt met rechten’. In 2008 was in Enschede bij bouwwerkzaam heden een vroegere veldkei teruggevonden die als grenspunt van het wigbold had gediend. De Stichting Historische Sociëteit Enschede- Lonneker heeft toen, in het kader van haar 40-jarig jubileum, het initiatief genomen om het Enschedese wigbold opnieuw te markeren. Het vroegere wigbold bestond uit een onregel matige zeshoek (zie kaartje) en op alle zes de knikpunten zijn vervolgens palen van Benthei- mer zandsteen geplaatst (zie paal nr 4). Waar geen paal kon worden geplaatst vanwege de verkeerssituatie, is een plaatje in de weg aangebracht op het exacte grenspunt. Elke paal heeft aan de ene kant een E, aan de andere kant een L - de gemeente L(onneker) omringde Enschede aan alle kanten. Het oude wigbold verdween toen Enschede in 1884 een stuk van Lonneker annexeerde. En in 1934 werd de hele gemeente Lonneker aan Enschede toegevoegd, waarmee de grens tussen beide gemeenten geheel verdween. De zes wigboldpalen zijn verbonden via een wandelroute die en passant langs vele overige bezienswaardigheden in de stad voert. Oldenzaal volgde toen in november 2020 het wigbold werd ‘hersteld’. Het Oldenzaalse wig bold was onregelmatiger dan het Enschedese, de palen zijn die welke langs vroegere invals wegen hebben gestaan. De lokaties zijn be schreven in een document “Anno 1642 den 23 Julij, Burgem.ren mette Gemeensluijde die Wichbolt Steene gevisiteerd ende bevonden op d’olde plaetsen”. Het document is nageplozen 2022-3 De Hollandse Cirkel 2022-3 De Hollandse Cirkel Wigbold/gemeentegrens Enschede 1867 (bron: Kuypers Gemeenteatlas, https://www.shsel.nl/shsel/het-enschedese-wigbold/) Paal nummer 3, Wigboldpaal 3 Enschede- Lonneker, met rechts in de bestrating het plaatje van het exacte grenspunt (foto Marco Swart, https://commons.wikimedia.org/wiki/ Category: Border signs in Enschede) Paal nummer 4, Wigboldpaal 4 Enschede-Lonneker (foto Marco Swart, https://commons.wikimedia.org/ wiki/ Category: Border signs in Enschede) CKMIK SI K KNSIII III

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 14