Reacties Bestuursmededeling: benoemingen Peter Laarakker en Ad van der Meer Mr. ir. P. M. Laarakker, bestuursvoorzitter Dr. ing. Ad van der Meer, hoofdredacteur Ir. Renze Vellema (1982) Wim van Kooten 122 123 Met groot genoegen melden we dat de volgende vrijwilligers zich de komende tijd voor De Hollandse Cirkel zullen inzetten. Mededeling ziekte bestuursvoorzitter Roel Nicolai Bestuur en redactie van DHC kregen in juli slecht nieuws over Roel Nicolai. Tijdens de vakantie op zijn boot in Friesland is hij onwel geworden en naar het ziekenhuis vervoerd, waar na onderzoek bleek dat er sprake is van maagkanker. Inmiddels is hij onder behandeling bij het LUMC in Leiden en heeft hij zijn eerste chemokuren gehad. Het is een zwaar traject: chemo - operatie - chemo, maar zowel hij als de behandelend artsen hebben goede hoop op genezing. In nr 1-2022 van ‘De Hollandse Cirkel’ staat een artikel over Hero Volkers en zijn vin dingen de Planoscoop en de Synchras, waar ik graag op wil reageren. Ik had persoonlijk gedurende mijn ‘loop baan’ enkele raakvlakken met Hero Volkers, en ook met zijn partner en mededirecteur G.H. te Kronnie. In 1972 kreeg ik in Canada de opdracht tot het uitrichten van een serie parabolische antennes. Daarbij herinnerde ik me een meetopstelling van ‘Te Kronnie en Volkers’ op een tentoonstelling in Delft in 1969, met een pentagoonprisma op een theodoliet. Ik schreef hierover uit Canada naar Volkers, die mij nuttige aanwijzingen gaf. In 1973 was ik werkzaam bij het Bouw centrum. In het kader van documentatie over meetinstrumenten die we voor de bouwindustrie verzorgden, viel ons oog ook op de Planoscoop. Dus we leenden een exemplaar van Hero Volkers om daar enige tijd mee te ‘spelen’ en de gebruiksmogelijk heden te onderzoeken - en daarover te rap porteren. Vele jaren later (1990) werd ik de opvolger van Hero Volkers als docent landmeten aan de Hogeschool van Amsterdam. De inventi viteit van Hero bleek op vele manieren, zo- Ir. R. Vellema overleden Een rouwadvertentie in NRC Handelsblad van 23 juli namens de groepsraad en medewerkers van Rijkswaterstaat meldt dat ir. R (Renze) Vellema is overleden. Genoemd wordt dat hij (van 1981 tot 1988) hoofdingenieur-directeur was van de ‘Meetkundige Dienst’. Opmerkelijk om die naam weer eens aan te treffen, en dan nog wel in de landelijke pers! als ook uit het ontwerpen van de practicum- proefjes voor de studenten. Bij het instrumentarium trof ik ook twee ‘Oude Delft’-exemplaren van de Planoscoop aan - plus ook nog een groter prototype dat daaraan vooraf was gegaan. En bovendien, inderdaad, in een grote, grijze houten kist een zelf in elkaar geknutselde ‘Synchras’ - een instrument dat het begrip ‘Achter waartse snijding’ duidelijk maakte. Hero was niet alleen inventief, maar zeer bescheiden. Beide instrumenten had hij wel in de collegedictaten (kort) beschreven, maar niet daarbij verteld dat hij die zelf had ontwikkeld. Hij omschreef die planoscoop nooit als een ‘uitvinding’, maar altijd als slechts een ‘toe passing’ (van het Moiré-principe’). Toch vond Te Kronnie het bijzonder genoeg om octrooi aan te vragen, want ‘Volkers maakt het - Te Kronnie verkoopt het’ was de uit spraak die in die tijd de ronde deed. Het gebruik van de planoscoop heeft geen grote vlucht genomen. Toepassingen van de laser deden hun intrede in de landmeet kunde, voor het uitzetten van lijnen dan wel van vlakken. Peter Laarakker (1953) was na zijn afstuderen als geodetisch ingeni eur in 1978 eerst twee jaar docent aan de Universiteit in Nigeria, en werkte daarna 35 jaar bij het Kadaster, in staf- en manage mentfuncties, op vijf standplaatsen. Tot zijn functies behoorden onder meer directeur Stra tegie en Beleid en directeur Kadaster Interna tional. Tijdens zijn werk heeft hij rechten ge studeerd, geïnspireerd door de colleges van Prof. De Haan bij Geodesie. Zijn afstudeer onderwerp, in 1991 aan de RU Groningen, was: De Ministeriële Verantwoordelijkheid voor een verzelfstandigd Kadaster. Hij was ook namens het Kadaster bestuurslid van De Hollandse Cirkel, en secretaris van 2001 tot 2004. Tegenwoordig is hij actief in enkele historische verenigingen, en ook geeft hij wiskundeles. Op 1 januari 2023 zal hij Roel Nicolai op volgen als voorzitter van de Stichting De Hollandse Cirkel. Ad van der Meer (1957) is in 1979 als HTS -landmeetkundi ge afgestudeerd en heeft zijn hele werk zame leven in de geo detische wereld ge werkt; eerst vier jaar bij een ingenieurs bureau, en daarna tot 2016 bij de gemeente Amsterdam in verschillende functies, als laat ste Hoofd Geo-informatie bij de Dienst Basis informatie. In de afgelopen vijf jaar heeft hij bij het Kadaster het project Beter Kenbaar (vernieuwing Wet kenbaarheid publiekrechte lijke beperkingen) geleid, daarnaast is hij sinds 2016 actief bij de juridische vormgeving van de Basisregistratie Ondergrond bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties. Van 1998 tot 2004 was hij redacteur van Geodesia, vanaf 2004 tot 2012 hoofd redacteur van het nieuwe blad Geo-Info, en daarna nog vier jaar redacteur van dat blad. Ad is in 2007 gepromoveerd op een proef schrift over de beschrijving van gemeente grenzen in Nederland. Op 1 oktober wordt hij hoofdredacteur van het tijdschrift De Hollandse Cirkel. 2022-3 De Hollandse Cirkel 2022-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 19