Colofon Van de redactie Inhoud e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl J. Stehouwer Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn deelnemer van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) Shell Global Solutions International BV Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 35,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 140,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 20,- per jaar. Losse nummers 9,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl 2022. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Een primair RD-punt Historisch nieuws: Bestuursmededeling: Benoemingen Column Kopij voor nr 4 s.v.p. vóór 1 november! Herman Quee, hoofdredacteur ad interim 90 94 101 106 112 115 116 119 120 124 89 2022-3 De Hollandse Cirkel 122 123 123 Redactie-adres Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel dr.ir. H. Quee (interim hoofdredacteur) Z. Klaasse Fotobewerking voor tijdschrift S.N. den Boer-Snoei Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) dr.ir. R. Nicolai (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ing. L.G. de Bruin ir. S. Dijkstra ir. J.G.A. Jansen ir. E. Nobbe ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Grafische vormgeving R.W. Bouwman Abonnementen Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl Cornelis Rudolphus Theodorus Krayenhoff (zie pag. 94) Waar het vorige nummer moest melden dat het DHC-bestuur “doende was een definitieve op volger te vinden” voor de wederom vacante plaats van hoofdredacteur, kan ik nu melden dat dit gelukt is. Per 1 oktober zal dr. ing. Ad van der Meer het hoofdredacteurschap overnemen. De Stichting heeft hiermee een wel zeer ervaren persoon weten te werven: Ad was van 2004 tot voorjaar 2008 hoofdredacteur van Geo-Info, dat in januari 2004 de opvolger was van Geodesia en van het Kartografisch Tijdschrift. Hij was voor dien jarenlang lid van de redactie van Geodesia, en zijn dissertatie over de gemeentegrenzen (2007) had een historisch-geodetische inslag. Zie de bestuursmededeling op pag. 122. Tevens daar de mededeling over de benoeming van Peter Laarakker als opvolger van bestuursvoorzitter Roel Nicolai per 1 januari 2023. Het Kadaster in Limburg Zacharias Klaasse Krayenhoff bij koning Lodewijk Napoleon, vervolg Jan Stehouwer op adellijk grootgrondbezit Herman Quee, met dank aan Jan Stehouwer De bekendste geheime kaarten van de hele wereld Ad van der Meer Wigbolden weer zichtbaar gemaakt Ad van der Meer Overlijden Adri den Boer in het regionale nieuws Herman Quee Varia: Wordt het RD-stelsel steeds minder gebruikt? Harry Uitermark Bericht: DHC-Monografie nr 8 over Wageningen verschenen REVOLUSI! in het Rijksmuseum Chris Nelis Peter Laarakker en Ad van der Meer Ir. R. Vellema overleden Reacties Wim van Kooten Zacharias Klaasse gemeentegrenzen door; en ook een bizar verhaal over Sovjet-Russische kaarten van Nederland en wereldwijd. Dit nummer bevat artikelen van alle drie de redactieleden, en ook van de aanstaande hoofd redacteur. Zacharias Klaasse geeft een ge schiedenis van het Kadaster in Limburg met de afwijkende beginperiode, enkele bijzondere per soonlijkheden, en de huisvesting van de kantoren in Maastricht en Roermond. Jan Stehouwer ver volgt zijn serie over Krayenhoff. In diens functies als (1795) inspecteur Generaal der Rivieren en (1806) directeur van het Depot Generaal van Oorlog (organisaties die voorlopers zijn van Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst) werd hij de grondlegger van de landelijke waterpassing en triangulatie. En zelf heb ik een artikel ge schreven over het ontstaan van een punt van het primaire RD-net dat een wel heel bijzondere fysieke gedaante heeft: geen kerktoren, geen tijdelijk houten bouwsel op een heuveltop, en geen vuurtoren. Met aandacht voor de logistieke en operationele kant van de driehoeksmeting in de jaren 1890. De aanstaande hoofdredacteur Ad van der Meer brengt twee artikelen in: een verhaal over de Wigbolden, stedelijke rechtsgebieden buiten de stadsmuur; daarin klinken zijn bovengenoemde Ook dit nummer is samengesteld met de onder steuning van Mieke den Boer. Op pag. 115 vindt u vier berichten in de locale pers en verenigings- organen over het overlijden van Adri, die zijn schrijfvaardigheid en historische belangstelling ook daar kwijt kon.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 2