Een primair RD-punt op adellijk grootgrondbezit 8 Herman Quee, met dank aan Jan Stehouwer 100 101 Egypte. In den slag bij Marengo werd hij Kolonel en in dien bij Austerlitz verkreeg hij het kommandeurskruis van het legioen van eer. Na in 1806 tot kommandant van de militaire school te Metz benoemd te zijn, werd hij het volgende jaar, toen Koning Lodewijk Napoleon de regering aanvaardde, in Hollandsche dienst geplaatst. Hij werd den 18den Maart 1807 tot eersten Inspecteur van het wapen der artillerie en genie, en de 4den Februarij 1808 tot eersten Inspecteur Generaal van het vereenigde artil lerie- en geniekorps benoemd, met toekenning van den rang van Generaal Majoor. Hij is ech ter niet lang in Hollandsche dienst gebleven, daar hij reeds in 1808 tot Generaal van het Wie, zoals de schrijver van dit artikel, in de jaren vijftig opgroeide in de streek Goor- Markelo (in het zuidwesten van Twente), wist dat er op de heuvel tussen die plaatsen, de Herikerberg, een merkwaardige vierkante toren met kantelen stond, precies op het hoog ste punt. Waarvoor die toren diende was eigen lijk wat raadselachtig. Hij stond midden in een sparrenbos, maar stak met zijn hoogte van ca 10 meter wel boven de boomtoppen uit. Op een gegeven moment bleek dat je hem kon beklim men, voor een entreeprijs van 0,10, te vol doen in de keuken van de enkele honderden meters verderop gelegen boerderij Monte Bello. Er was een vaag en niet goed begrijpe lijk verhaal dat de toren gebouwd was als uit zichtpunt voor de brandweer, i.v.m. bos branden; maar er waren nooit branden. Enige jaren later, tijdens de studie geodesie in Delft, leek er onverwacht licht te vallen op deze mysterieuze kwestie uit mijn plaats van A. J. VAN DER AA, BIOGRAPHISCH WOORDENBOEK leger in Spanje werd aangesteld. Hij stond bij den Koning in groot aanzien, die hem verhief tot groot officier van het koninkrijk en tot kommandeur der orde van de Unie. Na nog twee jaren zijn vaderland op eene uit stekende wijze gediend te hebben, was hij, wegens zijne ontvangene wonden, genoodzaakt de dienst te verlaten. Keizer Napoleon verhief hem tot Baron van het Keizerrijk en schonk hem den 21sten Januarij 1810 zijn ontslag met pensioen. Hij speelde verder in 1819 eenen belangrijken rol in de kamer der afgevaardig den, eerst als afgevaardigde van het departe ment Vienne, later van dat van de Seine, en overleed den 22sten Mei 1839.” Tot zover de letterlijke tekst van deze biografie, waarbij de Franse bronnen die zijn gebruikt aangegeven zijn. Dit alles lezende, komt bij mij de indruk naar boven, dat Krayenhoff bevreesd was zijn hoge positie aan het hof van de koning te moeten delen met, of zelfs kwijt te raken aan Demar^ay. Beiden waren benoemd tot Commandeur in de Orde van de Unie. Net voor het triomfantelijke verhaal over het vertrek uit ons land van Demar^ay doet Krayenhoff de melding: “In den aanvang van de maand Mei 1808 creëerde Koning LODE- WIJK eene Maatschappij of Instituut voor Wetenschappen en schoone Kunsten, uit eenige klassen bestaande, en de Generaal KRAYEN- HOFF werd, op de 4den van gemelde maand, tot Lid der eerste klasse benoemd.” Daarna gevolgd door de mededeling: “In de maand Junij daaraanvolgende, werd JOHAN KRAYENHOFF, de jongste Zoon van den Generaal, na zijne studiën op de Militaire school volbracht te hebben, tot Luitenant bij de Artillerie en Genie aangesteld, en eenige we ken later vertrok des Generaals oudste Zoon, CORNELIS JOHANNES, bij eene brigade Ingenieurs te velde benoemd, met een corps Hollandsche troepen, door den Generaal- Majoor CHASSE gecommandeerd, naar Spanje.” 11 herkomst: uiteraard werd de Rijksdriehoeks meting behandeld, en daarbij het bekende plaatje van Nederland met de primaire triangu latie. En jawel, daar verschijnt ‘Harikerberg’ 1 als één van de 77 punten van het primaire RD- net! Een conclusie was snel getrokken: ge bouwd ten behoeve van de triangulatie van Nederland, circa 1900; en aangezien er nóg enkele van die primaire punten op heuvel toppen in het oosten en zuiden des lands lagen, nam je maar aan dat die alle van zo’n toren waren voorzien. Dat dit laatste niet klopt - al die andere RD-punten op heuveltoppen hebben helemaal niet zo’n toren - drong pas veel later tot mij door. Maar waarom het punt Heriker- berg dan wel? Weer een vraagteken. NEDERLANDEN, Hoe zat het dan wel met het ontstaan van die opmerkelijke toren? Dat bleek pas bij het uit komen in 2009 van ‘De Marke van Hericke’, van Stichting Heemkunde Markelo. De toren was een initiatief van de grondeigenaar, Graaf Bentinck, grootgrondbezitter in die streek, wonende op kasteel Weldam tussen Goor en Diepenheim. Om zijn gasten een leuk extraatje te geven op picknicks en rijtoeren door de streek had hij het idee opgevat een uitzichttoren te laten bou wen, een ‘Belvedère’. Toevallig kwam op het moment dat dit plan gerijpt was, in 1889, de Rijkscommissie voor Graad- meting en Waterpassing uit Delft met de vraag of er op de heuveltop een tijdelijk ‘signaal’ gebouwd mocht worden en werkzaamheden worden ver richt. Dan ontstaat er een uit voerige briefwisseling tussen kasteel Weldam bij Goor en het VIERDE DEEL. 11 Tydeman, p. 60 2022-3 De Hollandse Cirkel 2022-3 De Hollandse Cirkel De ‘Belvedère’ uit het noord-oosten, ca. 1930; foto afkomstig van J. Stoelhorst, Markelo HAARLEM, J. J. VAN BBBDEBODE. 1858. Din BEVATTENDE Levenaboachrijvingen van toodanige Personen, die lich op ocnigorlei wijso la ons Vaderland hobbon vermaard gemaakt, voorroten doob K. J. H. ran Harderwijk, Lui tirr Mtudtcitffij MN NeJfrhiutockf LfitrrkuaJ^ t» Lnde». Onder modowerklnx van do Hooron P. 3U. C. Robidk van dxb Aa, Prof. P. O. van dbb Caut W. Eexiorr. A. P. van Gboninoin Dr. J. 3. dn Hollandbb. S. F. Kltnsma, Kapitein P. A. Lam, H. C. Rooot, T. A. Ronbin. Dr. O. 3. D. Scbotbl, Jhr. J. W. van Strurini «o Dr. 3. 3. Viotta. 1 De naam Hariker Berg. In de stukken van de RD, in de Hottingeratlas (ca. 1780) en ook op het minuutplan van de TMK (verkenner M.J.E.Aikema, 1846) wordt de naam geschreven als Harikerberg. Op laatstgenoemde overigens naast Hericke, en Heriker Vlier. De buurtschap heet Herike, voorheen Hericke. “/Xe ■fijt?'.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 8