140 141 meten naar 6 punten namelijk Signal aan den Imbosch, Zutphen, Grol (=Groenlo), Boekholt (=Bocholt Dld.), Cleef (Dld.) en Nijmegen. Het centrum C ligt op de lijn van A richting Nij megen op een afstand van 26,9166 voeten. De hoekmeting nr. 1 die staat afgebeeld, toont aan dat de richting tussen Zutphen en het Signal aan den Imbosch 16 keer is ingesteld, en een hoek opleverde van 45° 38’ 31,876” en dezelfde hoek is ook nog bij hoekmetingen nr.10 (12 x), nr.13 (16x) en nr. 17 (14x) gemeten. Op dit punt Hettenheuvel zijn voor de meting van de 6 hoe ken totaal 24 van zulke reeksen gemeten!6 Art. 3. “De kennis van den gezegden basis of grondlijn, gedoogt alleen, om de daar aan ver bondene zijden der driehoeken, met de ver- eischte naauwkeurigheid te berekenen; maar is geenszins voldoende, tot de juiste bepaling van derzelver ligging op de vlakte van den Aard bol: - Men is verplicht, ten einde derzelver af stand en rigting tot den Equator te vinden, ter plaatse van den aanvang der operatiën; zoo wel sterrekundige waarnemingen op de Géographi- sche Breedte te doen, als op het Azimuth van den basis, dat is de neiging dezer lijn tot den Meridiaan. En met deze gegevens kan men de Breedte en het Azimuth vinden, voor elk der overige punten van den schakel der driehoe ken: maar dewijl deze waarnemingen telkens verificatiën vorderen, zal men zich geenszins mogen te vrede stellen, met de bepaling eener enkele Breedte, of een enkel Azimuth en eene enkele hoofdlijn. Men behoort aan het einde van dezen schakel, de driehoeken andermaal aan een of twee grondlijnen van verificatie te verbinden, en ook daar ter plaatse, de waarne mingen op de Breedte en Azimuth verschei dene malen te herhalen, en bovendien nog, de aldus gevondene punten wederom tot eenen bekenden Meridiaan te herleiden; terwijl men voorts menigvuldige Eclipsen en starbedekkin- gen zal waarnemen, om daar uit de bepaling der Géographische Lengte af te leiden”. Art. 4. “De Repetitie-cirkel van den Heere BORDA, is (met uitzondering der laatstge noemde lengte waarnemingen alleen) voor alle de overige veel beter geschikt, dan eenig an der, der tot dus verre bekende werktuigen: - om denzelven wel en met het minste tijdverlies te behandelen, worden daar toe vereischt twee Waarnemers, die ieder eenen der kijkers be handelen; terwijl een derde, bij elke repetitie, de waarneming opteekent; de som der dubbele waarnemingen telkens deelt door het dubbel getal der repetitiën; en alzoo de Waarnemers over de regelmatige of de onregelmatige mar che der uitkomsten kan doen oordeelen; het welk van zeer groot belang is, en niet zeld zaam zeer grove misslagen verhoeden kan. Wanneer de Géographische Ingenieurs van dit uitmuntend werktuig gebruik maken tot het doen van horizontale hoekmetingen, zullen zij gehouden zijn, op de navolgende voorschriften acht te geven: 1°. Het middelpunt van elk station tot stand plaats te verkiezen, of zulks, (gelijk meren deels het geval is) niet mogelijk zijnde, zich zoodanig daar van af te plaatsen, dat de data tot de vereischte herleidingen, dat is, de afstand des middelpunts van het station, tot het middel punt van den Cirkel, mitsgaders de hoek van directie, zonder de minste onzekerheid kunnen bepaald worden: altoos in het oog houdende, om op elk station zoo weinig standplaatsen te nemen, als mogelijk is, en de voornoemde ge gevens zoo eenvoudig te maken, als de om standigheden gedoogen.” Zoals wij hiervoor al zagen, heeft hij zelf bij het punt Hettenheuvel al af moeten wijken van deze gewenste voor waarde om het instrument in het middelpunt te plaatsen. Uit een volgende bijlage, Bijlage N°. II, waarop dezelfde schets van de in het punt Hettenheuvel te meten richtingen staat afge- beeld als in de afb. 5 te zien is, daaronder staat in de tekst die te lezen is op afb. 6, dat opstel- punt van de repetitiecirkel ten oosten van, en aan de voet van het signaal gelegen was.7 2°. “Geene waarnemingen te doen dan bij eene bekwame gesteldheid van den Dampkring, die de voorwerpen genoegzaam zigtbaar en duide lijk geteekend, doet voorkomen: daarbij in zonderheid lettende, op de zijdelingsche ver- lichting der voorwerpen; ten einde hier door niet misleid te worden: - daar aan twijfelende, zullen zij genoodzaakt zijn, de waarnemingen op zoodanige andere tijden van den dag te her halen, als waar op die zijdelingsche verlich ting, in een tegengestelden zin, dat is van de andere zijde, plaats heeft; om, door eene ge paste middeling der uitkomsten, zich van de ware opening der hoeken te kunnen verzeke ren.” Als wij op afb. 5 van de Hettenheuvel de rechts van de schets genoteerde waarnemingen bekijken, dan zien wij dat er bij de “omstan digheden” staat: Zutphen van voren verlicht, Signal Imbosch zijdelings; beide Voorwerpen zwak, voor al het Signal; zeer twijfelachtige waarneming”. Deze metingen zal hij dus zeker wel herhaald hebben. “3°. Elke dubbele hoek ten minsten tot tien maal, dat is, de enkele hoek tot twintigmalen toe te herhalen, en zoo veel malen dezelfde Serie te hermeten, als de min- of meer gun stige omstandigheden gebieden. Nimmer zal men mogen berusten bij eene enkele Serie, ten ware zulks volstrekt niet anders mogelijk zijn mogt.” “4°. Telkens wanneer daartoe gelegenheid is, op elk station den Tour de l’horizon geheel rond te meten, ten einde door de optelling der horizontale hoeken om het middelpunt, zeker te kunnen zijn, dat ‘er geene grove misslagen begaan zijn; dat is, die welke op de som van 360° meer dan twee secunden bedragen: - Nooit zal men eenig station verlaten mogen, zonder aan dit wezenlijk vereischte voldaan te hebben: - En op plaatsen aan zee gelegen of de zoodanige, waar dit onderzoek niet uitvoerlijk is, zal men door andere middelen, bij voor- “7°. Door bekwame hoogte metingen met den Cirkel zelve, of eenig ander gepast Instrument, den afstand te bepalen, op welke de voorschre- vene waarnemingen, beneden het point de mire, dat is, het toppunt der torens of van signalen gedaan zijn; ten einde door deze en andere gegevens, de zoogenaamde verschillen van het waterpas (différences de niveau) te kunnen bepalen, en naderhand alle de top punten der driehoeken tot een en hetzelfde vlak of horizon, bijvoorbeeld de oppervlakte der zee, te herleiden. - Bij deze hoogte meting zal eene schetswijze teekening van de gedaante der torens of signalen behooren gevoegd te worden.” Vergelijk de schets van de hoogte meting op afb. 7 uit 1803, met de foto van de zelfde Westertoren in Amsterdam, nu als punt van de Rijksdriehoeksmeting (R.D.) ruim 100 jaar later namelijk in 1909, op afbeelding 8. beeld, door het meten van twee hoeken te zamen genomen, beproeven kunnen, welke zekerheid ‘er is voor de beide enkele daar in begrepen.” “5°. Met gelijke naauwkeurigheid te meten de afstanden tot het Zenith van de points de mire der voorwerpen, die de horizontale hoeken bepalen; ten einde de data te bekomen voor de vereischte herleidingen tot den horizon; doch daar een misslag van zeer weinige secunden, slechts een geringen invloed op deze reductiën hebben kan, zal het voldoende zijn, de dubbele hoeken dezer observatiën, naar gelang der om standigheden, alleenlijk tot drie a vier malen te herhalen; terwijl bij elke dezer waarnemingen de stand van Barometer en Thermometer be hoort te worden aangeteekend; ten einde de vereischte correctie aan den invloed der refrac tie te kunnen toebrengen.” “6°. Bij elke horizontale waarneming, het standpunt, de datum van den dag, het uur waarop, en de omstandigheden waarin dezelve geschieden, zeer naauwkeurig aanteteekenen: alles overeenkomstig het model der te houdene Registers, achter deze voorschriften gevoegd. (Zie bijlage N°. I.)” “8°. Eindelijk zullen de Géographische Ingeni eurs gehouden zijn, hunne registers oorspron- STANDPLAATS. SIGNAL op den HETTENHEUVEL. 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel 6 7 Afb. 6. Detail van de tekst afkomstig van een bladzijde van “Bijlage N°. II. (deze bijlage heeft circa 20pagina’s). De tekst van deze afb. gaat over de Hettenheuvel. Dtn ad», 3*, 5*» 9** De waarnemingen zijn alle gedaan uit het punt Aaan den voeten tea ocaten vu betop dezen Berg opgerigtte Signal; ló voeten beneden bet toppunt van hetzelve. C b bet middelpunt van den in bet centrum van bet Signal, ia den jarc 180$ geftt.den Steengemerkt N*. II. Deze metingen staat allemaal afgedrukt in de “Bijlage N°. I, Behoorende tot het 4e Artikel (N°.6)". “Bijlage N° II, Behoorende tot het 4e Artikel (N°.8)"

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 10