Open Monumentendag Delft: Gebouw voor Geodesie Z rr 144 145 Tot zover de tekst van de “EERSTE AFDEE- LING” van de door Krayenhoff geschreven Instructie. del van den Sextant en artificiëlen Horizon (bestaande in een bakje van weinig diepte, met zwart gemaakte olie gevuld, en door een cir kelvormig kapje van zeer dun Muscovisch glas overdekt), de Zons corresponderende hoogtens te nemen; en zich in dit soort van waarnemin gen vooral, bekwaam en vaardig te maken.” De hier omschreven kunstmatige horizon is mij niet bekend, wel ken ik de uitvoering met een bakje met kwik, zoals te zien op afbeel ding 9. Art. 7. “De menigvuldige operatiën, die de opnemingen in detail vorderen, en de aard der werktuigen, die men daartoe gebruikt, zouden natuurlijk aanleiding geven tot voortloopende misslagen, indien men de vaste punten en lij nen van verkenning niet nader bij elkanderen bragt, dan door de primitive triangulatie, waarvan tot dus verre alleen gesproken is, ge schieden kan; deze immers is zoo veel te meer volmaakt, naar gelang de ruimte, door elken driehoek omvangen, meer uitgestrektheid be- vat: - de opneming in detail wordt integendeel met veel grootere naauwkeurigheid volbragt, naar mate de punten en lijnen, waarop dezelve gegrond moet zijn, nader bij elkanderen liggen. Het zal derhalve noodig zijn, dat elke ruimte, binnen driehoeken van den eersten rang beslo ten, met een bijzonder net van driehoeken be dekt en alzoo in onderdeelen verdeeld worde; om voor het Planchet (tot de metingen in detail te gebruiken) als het ware een zekeren weg te banen en telkens nieuwe vaste punten aante- treffen, die zoo wel de afstanden als rigtingen verzekeren. Deze operatie, bekend onder de benaming van secundaire triangulatie, was men voormaals gewoon met een Astrolabium of Graphometre te doen; doch vereischt, na de thans bestaande meerdere volmaaktheid, zoo wel der werktuigen als wijze van behandeling, met den Repetitie-cirkel zelve, volbragt te wor den. Tot meer gemak kan men daartoe Cirkels van kleiner middellijn, bij voorbeeld van 10, en zelfs van 5 duimen, als genoegzaam toerei kende, bezigen; de Sextant en Reflectie-cirkel van BORDA, zijn mede zeer geschikte werk tuigen, en kunnen te gelijker tijd dienen tot het doen van waarnemingen op de Géographische Breedte. En eindelijk zal men nog tot deze secun daire triangulatie de methode kunnen aannemen, om op elk der hoofdpunten van de primitive triangulatie met den grooten Repeti- tie-cirkel, uit de standplaatsen waaruit de waarnemingen van den eersten rang geschied zijn, alle de voorwerpen te bepalen, die men oordeelt noodig te hebben; ten welken einde de bovenkijker op nul of het begin der telling ge steld en op het een of ander voorwerp of top punt eens primitiven driehoeks te gelijk met den ondersten kijker gerigt wordt. De Cirkel in deze positie vast staande, maakt men den bovenkijker los, beweegt denzelven over het vlak van den Cirkel en meet achtereenvolgende de opening der hoeken, die de begeerde voor werpen met het vaste en tot basis aangenomene hoofdpunt maken; wel zorg dragende, dat de onderkijker altoos vastgeschroefd en op dit hoofdpunt naauwkeurig gerigt blijve: - men herhaalt deze operatie op elk der drie toppun ten van elken hoofd-driehoek, en kan alzoo de Ook dit jaar was het Gebouw voor Geodesie aan de Kanaalweg 4 in Delft, op zaterdag 10 september, weer open voor bezoek. Het aantal bezoekers was met ruim 500, waaronder 56 kinderen, een record. De route omvatte de hal, het woonhuis van Schermerhorn, het kantoor van Geodelta, de toren met de depotruimte van DHC, het dak terras, en de koepel met het astronomisch observatorium. Voorbereid en gecoördineerd door Wim van Beusekom waren er tien DHC- vrijwilligers, alsmede personeelsleden van Geodelta en van Advier (bedrijven die in het gebouw gehuisvest zijn), en de heren Sturm en de Jong van de Koninklijke Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde in de weer om de be zoekersstroom te informeren. Er waren infor- secundaire driehoeken, binnen deze ruimtens begrepen, met genoegzame zekerheid bepalen; ten minsten wanneer het werktuig wel verdeeld is en de noodige herleidingen aan deze waar nemingen worden toegebragt.” matie- en demonstratiepunten over historisch- geodetische films (Chris Nelis), mechanische Art. 8. “De Géographische Ingenieurs, worden verondersteld niet alleen ervaren te zijn in het théorétische gedeelte van alles, wat op de Géo- désische operatiën betrekking heeft; maar ook even zeer in de vaardige behandeling van den Repetitie-cirkel tot allerlei soort van waarne mingen, waartoe dezelve pleegt gebruikt te worden: - Zij behooren zich, zoo wel door stu die als oefening, toeteleggen, om zoodanige talenten te verkrijgen, als in den Waarnemer vereischt worden, en de de algemeene voor schriften raad te plegen, die in het leerzaam werk Essai sur l’Art. d’Observer et de faire des expériences, par J. SENEBIER gevonden wor den.” rr- 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel Afb. 9. Een kunstmatige horizon, m.b.v. een bakje met kwik. Afkomstig uit “Antieke Wetenschappelijke instrumenten” door Gerard L E Turner, afb.14, blz 73. 14 Kunstmatige horizon. Engels, eind 19e eeuw. Het ondiepe mahoniehouten bakje bevat het vloeibare kwik, beschermd door het glazen deksel. Een uitnodigende open deur van Kanaalweg 4 (foto: Peter Plugers)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 12