Positief of negatief de aard van het Nederlandse vastgoedstelsel Herman Quee (destijds interim-hoofdredacteur van DHC). Beste Janhein, Beste Zacharias, f Beste Janhein, 150 151 Met vriendelijke groet, Zacharias Klaasse Met die twee zinnen heb ik slechts beknopt willen verwoorden wat ik zo in de loop der Maar er is meer waarop ik meen te kunnen terugvallen. Met vriendelijk groet en knipoog, Janhein Loedeman Op 30-07-2022 14:42 schreef DHC-redacteur Z. Klaasse een interne reactie bij het verschijnen van de DHC-monografie «Landmeters in Wageningen», van Molenaar en Loedeman. Daaruit vloeide binnen enkele uren een maildiscussie voort, zeer informatief door de ontmaskering van eeuwige misverstanden en halve waarheden, didactisch sterk door de scherpe dialectiek, en leesbaar door de licht hilarische toon. Over de aard van het Nederlandse vastgoedstelsel; in de wandelgangen wel aangeduid als <positief of negatief>. Op blz. 5 komt een voetnoot voor, luidende: 4 Bij kadasters wordt met het begrip ‘negatief stelsel’ aangeduid dat hetgeen in de openbare registers wordt aangetroffen, niet per se over eenstemt met de (juridische) werkelijkheid. Bij een “positief stelsel” wordt ervan uitgegaan dat dat wel zo is. Daar is het een en ander op aan te merken. Een negatief stelsel is een systeem waarbij uit de wet volgt dat zonder inschrijving van de akte van overdracht het rechtsgevolg niet intreedt. Het is dus negatief geformuleerd (zonder niet). Het systeem betekent zeker niet dat met inschrijving het rechtsgevolg wel intreedt. Want dat hangt van veel meer dingen af dan de inschrijving: is de obligatoire overeenkomst tot stand gekomen? Zo niet, dan is krachtens het causale stelsel de overdrachtsakte nietig. Zijn partijen handelingsbekwaam? En handelings- bevoegd? Enz. enz. Pas als dat allemaal in orde is, is het rechtsgevolg (zeg maar de eigendoms overdracht) tot stand gekomen. Een positief stelsel is hetzelfde als een negatief stelsel, met één verschil: als de raadpleger van de openbare registers te goeder trouw afgaat op de inhoud van de openbare registers en later mocht blij ken dat het rechtsgevolg toch niet is ingetre den, en hij schade daardoor heeft geleden, dan kan hij die schade verhalen op de Staat c.q. de beheerder van de openbare registers. Ik zeg het allemaal maar heel beknopt, maar dat is ongeveer de kern van negatief en positief stelsel. Een positief stelsel gaat dus nergens vanuit! Alleen dat je wellicht je schadereke ning ergens kunt indienen. De voetnoot staat hiermee op gespannen voet. jaren uit de monden van diverse deskundigen heb opgevangen. Deels hield dat verband met enkele grensreconstructies die ik eigenhandig heb uitgevoerd op basis van veldwerken waar bij ik moest vaststellen dat mijn gereconstru eerde grens meetkundig bewijsbaar afweek van de overeenkomstige grens op de kadastrale kaart van het betreffende perceel. Het ant woord dat ik kreeg ter verklaring voor die af wijking, was (kort door de bocht) dat de kadas trale kaart geen juridische geldigheid heeft, maar het onderliggende veldwerk wel. (Vergeef me als ik dat verkeerd heb begrepen.) Dit als achtergrond voor mijn begrip van de strekking van de voetnoot waaraan jij refe reert. Omdat ik als relatieve leek op dit terrein jouw commentaar serieus wens te nemen, ben ik direct op zoek gegaan naar informatie waaruit ik zou kunnen opmaken in welke zin of con text die voetnoot een onjuist beeld schetst. Op internet heb ik daartoe de volgende zoek opdracht uitgezet: <wat is een «negatief kadas traal stelsel»?>. De eerste de beste hit was deze link: https://www.praktijkgenerator.nl/wp-content/ uploads/2019/08/Cursusmateriaal-Vos-en- Roes-Onduidelijkheden-rondom-inschrijving- en-registratie-WPNR-2018 .pdf Dit betreft een artikel van twee juristen d.d. 3 februari 2018 (15 blz.) getiteld: «Onduidelijk heden rondom inschrijving en registratie». Eigenwijs als ik ben, zie ik op grond van het bovenstaande geen reden om de voetnoot te wijzigen. Maar zou jij er vrede mee kunnen hebben indien we die voetnoot uitbreiden met de link naar dat artikel van mr. Vos en mr. Roes? Dit is slechts een goed bedoelde suggestie in het volle besef dat ik daarmee mogelijk in jouw ogen mijn cultuurtechnische landmeters- plank opnieuw juridisch missla. Dank voor je aanvullende uitleg omtrent voet noot nr. 4 op blz. 5 van bovengenoemde mono grafie. Laat ik vooropstellen dat ik geen jurist ben, en ook geen landmeter. Ik ben slechts opgeleid tot «cultuurtechnisch ingenieur», of voor leken: «academisch gevormd slootjes- graver». Volledigheidshalve volgt hier nog- V maals de tekst van die voetnoot: «Bij kadasters wordt met het begrip ‘negatief stelsel’ aangeduid dat hetgeen in de openbare registers wordt aangetroffen, niet per se over eenstemt met de (juridische) werkelijkheid. Bij een “positief stelsel” wordt ervan uitgegaan dat dat wel zo is.». heid garandeert de juistheid van dit ingeschre ven feit niet, zoals soms in ons omringende landen wel het geval is (denk aan onze Duitse buren). Dit heeft een direct gevolg voor de rol van de bewaarder van het kadaster en de openbare registers. Deze heeft in Nederland een lijdelijke rol ten aanzien van inschrijvin gen in de registers. De juistheid van het in geschreven feit zal door hem niet onderzocht worden, de bewaarder baseert zich volledig op het (veelal notariële) brondocument dat hem wordt aangeboden.». [einde citaat] Hierna volgt nog de aanvulling (met uitleg) dat het negatieve karakter van ons stelsel tevens tot uitdrukking komt doordat «sprake is van een zogenaamd causaal stelsel». De eerlijkheid gebied mij te bekennen dat ik daarin slechts heb opgezocht wat ik wilde weten; en dat had ik snel te pakken, want in de rechter kolom op de 1e bladzijde staat dat bij het doen van inzage in de basisregistratie ka daster (BRK) het van belang is: [citaat] te weten wat precies de juridische waarde is van de informatie die daar wordt getoond. Voorop gesteld: het Nederlandse stelsel van vastgoedregistratie is een zogenaamd negatief en onvolledig stelsel. Negatief wil zeggen: de inschrijving schept geen garantie m.b.t. de juistheid van het ingeschreven feit. De over- Velen weten niet precies wat positief en nega tief stelsel is. En wat het genoemde citaat be treft: ook in Duitsland garandeert de overheid geen enkele juistheid van welke ingeschreven akte dan ook. Maar in Duitsland kun je de schade omdat je de inhoud van de openbare registers als juist beschouwde - terwijl later bleek dat dit niet zo was - verhalen op de over heid. Denk niet dat het in Duitsland dus beter is geregeld! Want daar krijg je met controles op de juistheid van de aangeboden akten te ma ken. Huiver! Overigens legt het citaat niet uit waarom de openbare registers niet juist hoeven 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Holiai ■Cukel From: Z. Klaasse Sent: Saturday, July 30, 2022 2:42 PM From: Loedeman-devries Sent: Saturday, July 30, 2022 5:49 PM From: Z. Klaasse Sent: Saturday, July 30, 2022 6:55 PM

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 15