Beste Martien, Beste Janhein en Zacharias, Beste Zacharias, Roel en Martien, Veel leesplezier Martien. Beste Roel, Met vriendelijke groet, Janhein 152 153 te zijn. De kern van het negatieve stelsel blijft onbenoemd. Tegenover het causale stelsel mis ik de uitleg van de tegenhanger: het abstracte stelsel. Inderdaad heeft de kadastrale kaart geen juridische geldigheid, d.w.z. zegt niets omtrent de eigendom. Maar het veldwerk even min. In dit land bepalen partijen altijd nog wat hun rechten zijn en niet de overheid. In o.a. Noord-Korea schijnt het anders te zijn. Al met al: het is allemaal het klok en klepel verhaal. Maar die voetnoot komt niet in min dering op de grote waarde van de publicatie; integendeel: ik genoot van de voet(ge)noot. In die zin mag van mij de voetnoot ongewijzigd blijven. Met vriendelijke groet, Zacharias Klaasse Een interessante discussie! Als olieboer zijn de fijne kneepjes van het kadastrale wezen tijdens mijn werkzame leven aan mij voorbijgegaan. Ik ben - misschien heb ik dat bij gelegenheid gezegd - bezig een populairwetenschappelijk boek te schrijven over mijn promotieonder- werp, middeleeuwse zeekaarten van de Middellandse Zee. Ik heb daarin het volgende stukje geschreven over middeleeuws land meten: “Behalve mappae mundi werden er in de Middeleeuwen ook lokale kaarten gemaakt, bijvoorbeeld van de grond die bij een landgoed hoorde of van één of enkele percelen. Deze lokale kaarten waren bedoeld om eigendoms rechten te illustreren of om het heffen van grondbelasting te ondersteunen; voor dat laat ste was oppervlakteberekening nodig. Het wettelijk bindende document was in beide ge vallen de tekstuele beschrijving; de kaart dien de alleen ter illustratie. Oppervlaktebepaling was vaak onnauwkeurig, maar grote nauwkeu righeid was ook niet vereist. Voor belasting- Het komt mij dus voor dat wij, sinds de Middeleeuwen, niet bijster veel zijn opgescho ten. De nauwkeurigheid van kaarten en be schrijvingen is weliswaar toegenomen, maar in juridisch opzicht lijken we dus nog steeds even ver te zijn. Als de overheid de juistheid van de Openbare Registers niet garandeert, wat is dan eigenlijk de juridische basis van kadastrale gegevens? Komt die alleen tot uiting in contracten tussen derden die in hun beschrijving van een perceel (bijv. de aankoop van een huis) naar de Open bare Registers verwijzen? heffing ging het uiteindelijk om een schatting van de opbrengst van het perceel en die hing, behalve van de perceelgrootte, ook af van de vruchtbaarheid van de grond. Eigendoms rechten werden vastgelegd door grensstenen of andere permanente markeringen, waarvan de posities door een landmeter werden uitgezet.” Met vriendelijke groet, Rol Nee, sinds de Middeleeuwen zijn we nog niet veel verder. Althans niet in privaatrechtelijke zin. Publiekrechtelijk gezien is het Kadaster (niet de openbare registers) inmiddels een basisregistratie. Dat houdt in dat de overheid voor de uitvoering van overheidstaken ervan uit mag gaan dat het Kadaster waar is (ja, ten zij er bij gegevens een waarschuwingsvlaggetje staat). Voor de uitvoering van ruilverkavelin gen was het Kadaster al waarheid (tenzij het tegendeel bleek) sinds de laatste eeuw. Maar dat was niet omdat alles zo betrouwbaar zou zijn, maar om doelmatigheidsoverwegingen. Bij het maken van de lijst van rechthebbenden moest je toch ergens van uit gaan! De kadastrale registratie is eigenlijk een ge ordend extract van actuele gegevens uit de openbare registers, aangevuld met wat gege vens die elders (o.a. adressen, meetgegevens) verzameld worden. Eén ding weten we in ons stelsel zeker: als de openbare registers geen akte bevatten waarin een bepaald perceel aan X wordt geleverd, dan kan X geen eigenaar zijn geworden door levering. Ja, hij kan nog wel eigenaar zijn geworden op een andere manier (vererving bijv.), daarom heet ons stelsel ook onvolledig! (naast negatief, causaal, en voor velen onbegrijpelijk). Wil je het hele maal snappen, dan is een diensttijd bij het Kadaster van bijna 57 jaar (zoals in mijn geval) aan te bevelen. Groet, Zacharias [noot HQ: Het genoemde stukje is van de hand van notaris Johan Nebbeling, in de serie columns die hij schrijft in AD. het gaat over een verkoop van een vakantiehuisje, waarbij ontdekt wordt dat het huisje bij de eerste ver koop verwisseld is met een dito nabijgelegen huisje. de notaris laat alle transacties sinds de eerste corrigeren, wat een jaar werk betekent voor de projectontwikkelaar en de notarissen.] in aanvulling op deze discussie voeg ik hierbij een stukje toe dat ik in Tubantia-AD vond Prachtig verhaal. Dat heb ik in de praktijk di verse keren meegemaakt. Maar betrokkenen hebben zich vergist! Ze hebben al die tijd WEL in hun eigen huisje gewoond. Want de wil van partijen, hun overeenkomsten en de feitelijke situatie prevaleren en niet de kadastrale regi stratie. Vroeger hadden we een truc om dit soort situaties administratief op te lossen, gratis en binnen 1 dag. Die truc rammelde, maar in een situatie waarin alles rammelt valt dat niet op. Met vriendelijke groet, Zacharias Klaasse Dank voor jullie reacties, die elk op een andere wijze aansluiten bij mijn ervaringen. Graag ga ik daar nader op in; zie de bijlage. Uit louter eigenbelang ben ik stinkend be nieuwd wat die «rammelende truc» inhoudt die Zacharias hieronder te berde brengt; en of die nog steeds toepasbaar zou kunnen zijn. [Noot HQ: genoemde bijlage is een stuk over een ervaring in de privésfeer van Loedeman.] 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel From: Roel Nicolai Sent: Saturday, July 30, 2022 8:27 PM From: Z. Klaasse Sent: Saturday, July 30, 2022 9:11 PM From: Martien Molenaar Sent: Saturday, July 30, 2022 10:13 PM From: Z. Klaasse Sent: Monday, August 1, 2022, 8:25 AM From: Loedeman-devries Sent: Tuesday, August 2, 2022 2:27 PM Heren

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 16