Beste Janhein, 154 155 Dank voor je notitie. Ik heb erop gereageerd in bijgaand stuk. Met vriendelijke groet, Zacharias 4. Van de inhoud van de openbare registers hoeft op zich nog geen woord waarheid te zijn, maar doordat partijen, het notariaat en het Kadaster er serieus mee omgaan, breekt er toch geen burgeroorlog uit in dit land en werkt het rechtsverkeer in onroerende zaken in het algemeen soepel. Rechtszaken om trent de eigendom zijn hier te lande zeld zaam. Dat is mooi, maar heeft als gevolg dat er wellicht niet één rechter is die precies weet hoe het zit. Toen ik als deskundige een rechtszaak in Amsterdam moest bijwonen, riep de president van de rechtbank wan hopig naar mij (toen ik zei dat ik liever zweeg): “en ik had zo gehoopt dat u mij ging zeggen wat ik besluiten moest!” Het is Hierbij mijn reactie: 1. Dat voor mij de voetnoot niet veranderd hoeft te worden is vooral gelegen in het feit dat een correcte omschrijving van het nega tieve stelsel toch maar verwarring en vragen zou oproepen. Iedereen en alles praat elkaar wat na en bij correcte verwoording word je gebombardeerd met citaten die het anders zeggen. En bij het ouder worden wil je rust. 2. Dat olieboeren en slootjesgravers een zekere lacune in hun kennis over deze materie heb ben zou best kunnen. Het kan weinig kwaad. Ernstiger zijn lieden die het menen te weten, terwijl hun lacunes waarschijnlijk groter zijn. 3. De materie van het krantenartikel en de ervaringen met garageboxen hebben niets van doen met het onroerend goedstelsel hier te lande. Want deze troebelen hebben niets met het soort stelsel te maken maar met de kadastrale registratie. net als met geld: waard is het weinig, maar als iedereen erin gelooft en zich aan bepaal de regels houdt, werkt het. 9. De kwestie van het krantenartikel en de garages heb ik in de praktijk nogal eens meegemaakt. Die toestanden ontstaan om dat de notaris de bedoeling van partijen niet checkt met de kadastrale kaart en de situatie ter plaatse. Als je iedereen die in een ander perceel woont bij elkaar zet lijkt het Malie veld mij misschien geschikt. Wat is hier aan de hand? a. Het gaat bijna nooit om de kwestie wie juridisch eigenaar is. Dat is doorgaans degene die het perceel gebruikt en die niet beter weet dan dat hij eigenaar is. De kadastrale aanduiding van het perceel in zijn akte is verkeerd, maar dat hindert niet voor de privaatrechtelijke rechts toestand: de feitelijke omschrijving pre valeert volgens de rechtspraak. Het wordt alleen wat lastig als die feitelijke om schrijving er niet is. Maar ook dan zal een rechter wellicht de feitelijke situatie als de juridische toestand aanmerken. Maar lastig is het dan wel. b. De kwestie is veeleer: hoe corrigeer ik de situatie zodat de registers weer in over eenstemming zijn met de werkelijkheid. Hier begint de ellende. Het wordt pas echt bizar als de notaris en/of partijen doen alsof het pand een verkeerde eige naar heeft. Ik heb wel akten van ruiling meegemaakt. De belastingdienst was dan soms zo goed om vrijstelling van over drachtsbelasting te geven. Maar je brengt er dan toch een onzuiver juridisch ele ment in, want je geeft ten onrechte toe: ik ben geen eigenaar van mijn eigen huis. 8. Of ik een artikel in DHC ga schrijven over deze materie? Ik ben het niet van plan. De meesten houden toch liever aan hun eigen opvattingen vast en wie ben ik om ze dat te misgunnen. Amsterdam. Het feit dat ik slechts in een voetnoot wordt genoemd, doet aan mijn waardering geen afbreuk. Nogmaals dank voor de rammelende voetnoot. Zacharias Klaasse c. Het is vervelend als de openbare registers en de kadastrale registratie afwijken van de echte rechtstoestand. Banken schrik ken zich wezenloos, want die denken dat ze gevaar lopen. Ook daar zijn deskundi gen zeldzaam. Een akte van verbetering is dan de oplossing. Maar de notaris zal zenuwachtig worden en allerlei overeen komsten willen vastleggen en inschrij ven. Alles in paniek, terwijl er niets aan de hand is. Zo nodig laat je een verkla ring van verjaring inschrijven, want als je 10 jaar denkt dat je eigenaar bent (je rechtsvoorgangers meegeteld) dan ben je in ieder geval ook door verjaring eige naar. d. In mijn lange loopbaan bij het Kadaster werden we soms ook geconfronteerd met dat soort toestanden. Vroeger losten we dat heel pragmatisch op. Uiteraard streed dat met alles, behalve met het gezonde verstand. Ik geef een voorbeeld. Drie percelen, 1, 2 en 3, zijn omgewisseld door partijen/notaris in de akten. De eigenaars zijn resp.: A, B en C. Maar nr. 1 staat op naam van B, nr. 2 op naam van C en nr. 3 op naam van A. In een enkel geval ver enigden wij de percelen 1, 2 en 3 tot één perceel: nr. 4, ten name van A, B en C. Direct daarna splitsten wij nr. 4 in drie nieuwe percelen: 5, 6 en 7. Die waren identiek met resp. de oude nrs. 1, 2 en 3. Nr. 5 stelden we op naam van A, 6 op naam van B en nr. 3 op naam van C. Ie dereen tevreden. Boekhoudkundig-tech- nisch kon dat. Ik denk niet dat deze ma nier thans nog plaatsvindt. Nogmaals: het rammelt, maar dat deed de hele situatie toch al. Alleen de beurs hoefde niet te rammelen: we deden dat gratis. Je kon nog het meest vertrouwen op situaties die je zelf vervalst had. 6. Waarom hoeft de kadastrale registratie niet waar te zijn? a. De onderliggende ingeschreven akte deugt niet (zie punt 5). b. Bij de aanwijzing van nieuwe grenzen kunnen partijen of de landmeter zich hebben vergist. c. De kadastrale omschrijving van het per ceel stemt niet overeen met de wilsover eenstemming van partijen. d. Er kunnen bijhoudingsfouten zijn ge maakt (de Kadasterwet heeft zelfs een procedure om die te verbeteren). e. Er kunnen eigendomswijzigingen en an dere wijzigingen zijn opgetreden die niet ingeschreven hoeven te worden. We heb ben namelijk een onvolledig publicatie- stelsel. Denk aan natrekking en ver jaring. 7. Waar kun je lezen hoe ons stelsel in elkaar zit? Hoewel ik het negatieve stelsel duidelij ker zou verwoorden is een tamelijk goed boek: “Privaatrechtelijke aspecten van on roerend goed” van prof. mr. A.A. van Velten, 2003, Kluwer, uitgave Stichting tot bevordering der notariële wetenschap te 5. Waarom hoeft er van de openbare registers geen woord waar te zijn of kleven er ge breken aan? a. Alleen de zakelijke overeenkomst (eigen domsoverdracht) hoeft ingeschreven te worden. De onderliggende obligatoire overeenkomst hoeft niet ingeschreven te worden. Maar als die nietig is of gebre ken vertoont, werkt dat door in de zake lijke overeenkomst. b. Een partij kan handelingsonbekwaam of handelingsonbevoegd te zijn (geen eige naar, noodzakelijke toestemming van anderen ontbreekt, failliet, curatele, enz. c. De kadastrale aanduiding kan onjuist zijn; dan prevaleert de feitelijke omschrij ving. d. En nog vele andere oorzaken. 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel From: Z. Klaasse Sent: Wednesday, August 3, 2022 4:32 PM eii/.i

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 17