Voor u gelezen Jan Stehouwer 156 157 In deze twee artikelen beschrijft Scholten een belangrijke periode in de geschiedenis van de Topografische Dienst, thans ressorterend onder het Kadaster. In 1806 werd onder Koning Lodewijk Napoleon, naar Frans voorbeeld een ’’Depot Generaal van Oorlog” ingesteld, met als Directeur C.R.T. Krayenhoff. Een onderdeel daarvan was een “Topographisch Bureau”, en tot dat onderdeel behoorde ook het Korps Geogra- phische Ingenieurs. Het Topographisch Bureau werd in 1810, bij de inlijving bij Frankrijk, op geheven. Na de Franse tijd in 1814 deed Krayenhoff een voorstel aan Koning Willem I om tot (her)oprichting van een Archief van Oorlog (Genie) en een daaraan ondergeschikt Topografisch Bureau te komen. Dat voorstel werd aanvaard, en het toezicht er op werd aan Krayenhoff opgedragen. Hoewel het leger van Napoleon in 1815 definitief was verslagen bleef men bang voor een aanval vanuit Frankrijk. Daarom werd tijdens het Weens Congres beslo ten om de voormalige Oostenrijkse Nederlanden samen te voegen met de Republiek der Zeven Provinciën. In het zuidelijke deel (het latere België) werd een gordel van nieuwe vestingen ontworpen als barrière tegen de Fransen. Het was dus noodzaak om het gebied te ver kennen en in kaart te brengen. Het in Den Haag gevestigde Topographisch Bureau werd begin 1815 gesplitst in twee afdelingen: de Eerste Afdeling, die ressorteerde onder de Genie, die de karteringen en de vervaardiging van kaarten tot taak kreeg, en de Tweede Afdeling - de Mili taire Verkenningen - die bestond uit leden van de Kwartiermeesters Staf (de latere Generale Staf) die voornamelijk de zuidelijke grenzen moesten verkennen. Vanwege de zuidelijke lig ging van het werkgebied, was het legeronderdeel Militaire Verkenningen eerst in Kortrijk en van- af 1820 in Gent ondergebracht. In het begin maakte men als basis gebruik van de kaart van Ferraris uit de jaren 1771-1778, maar al snel bleek dat deze te veel tekortkomingen vertoon de. Daarom is men overgegaan op het gebruik van, naar de schaal 1:25.000 verkleinde, kadas- terkaarten, die in het veld werden aangevuld en gecorrigeerd. De drijvende kracht om deze werkwijze toe te passen was Jan Egbert van Gorkum. Hij zorgde ervoor dat in de winter periode de officieren een gedegen opleiding kre gen in o.a. astronomie, geologie (door professor J.G.S. van Breda) en de Nederlandse taal, naast hun praktische kartografische werk. Waarschijn lijk is uit die lessen geologie, de wens ontstaan om over te gaan tot de vervaardiging van een Geologische en Mineralogische Kaart op de schaal 1:100.000 waartoe in 1825 werd besloten en die in druk zou worden uitgegeven. Het zou voor de hand hebben gelegen dat te laten uitvoe ren bij de Eerste afdeling van het Topographisch Bureau in het verre Den Haag, maar die grote afstand vanaf Gent, waar de manuscriptkaarten werden getekend, was één van de belangrijkste reden om daar niet voor te kiezen. Van Gorkum was in die tijd ook geïnteresseerd geraakt in de lithografie. Scholten maakt ons deelgenoot van de vele tegenslagen die hij te verwerken kreeg, maar beschrijft ook dat hij met het in dienst nemen van J.M.J. Kierdorff per 1 maart 1828, een gouden greep deed. Vanwege de zeer goede kwaliteit van het werk kreeg hij meerdere op drachten van de Waterstaat. Maar door die op drachten was het werk aan de Geologische en Mineralogische kaart blijven liggen, en kon die niet binnen de beloofde termijn van najaar 1829 worden afgeleverd. De minister van Binnen landse Zaken constateerde dat het begrote be drag overschreden zou worden. Van Gorkum vroeg aan Van Breda of hij zijn mineralogische en geologische bevindingen ook zonder kaart zou kunnen publiceren. Van Gorkum moest vre zen voor het voortbestaan van zijn lithografische inrichting, en kwam met een noodoplossing: de schaal van de kaart verkleinen van 1:100.000 naar 1:200.000. Het ministerie en de koning stemden daar mee in. Maar in augustus 1830 brak de Belgische op stand uit. Nadat het bureau van de Militaire Ver kenningen in Gent zes weken lang, dag en nacht door het eigen personeel was bewaakt, moest het 7 oktober in allerijl worden ontmanteld. Het grootste gedeelte van de apparatuur, kaarten en archief konden tijdig naar Leiden worden ver scheept, waar Van Gorkum een fraai pand kon huren, en achter dat monumentale pand kon het lithografische en kartografische bureau met meer dan tien man personeel in een bijgebouw goed worden ondergebracht. Begin 1831 was de inrichting gereed, maar er waren als gevolg van de Belgische Opstand financiële en personele problemen. Zo waren de officieren die het werk hadden uitgevoerd, gemobiliseerd. Van Gorkum mocht van de koning niet zelf ten strijde trek ken. ‘Als ik niet mee mag vechten, dan zal ik er wel voor zorgen dat ze wel gebruik kunnen ma ken van goede kaarten’, was zijn idee. Op de beschikbare kaarten van Krayenhoff waren “veele aangelegenheden verkeerd aangegeven”. Hij stelde daarom voor, om een kaart op de schaal van 1:100.000 te maken van het grensge bied tussen Nederland en Belgie. Na voltooiing van deze kaart in 4 bladen is de populariteit van Van Gorkum wat minder geworden. In het 2e deel is beschreven hoe hij uiteindelijk in 1840, tegen zijn zin, is ontslagen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voor deze recensie heb ik ook gebruikgemaakt van het artikel “Eene goede Lythographische Drukkery by het Topographisch Bureau”, door Rob Meijer in Caert Thresoor nr. 4 uit 2000. Het is fijn om te kunnen concluderen dat dit blad sinds dat jaar, dankzij de invoering van de kleurendruk, veel aantrekkelijker is ge worden! Dr. F.W.J. Scholten Jan van Gorkum en zijn Lithographisch Etablissement. Deel 1: De beginjaren in Gent. In Caert Thresoor, nr. 2, 2022, pp. 9 t/m 17. Deel 2: Doorstart in Leiden. In Caert Thresoor, nr. 3, 2022, pp. 12 t/m 20. Uitsnede uit blad 4 van de kaart van het grensgebied Nederland-België 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel J.E. van Gorkum. Bron: arinevandersteur.nl (antiquaritaat) a

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 18