Column Energiebesparing Sliedrecht Anker Landmeetkunde BV Didam Zaltbommel Deventer Leidschendam Almelo Gemeente Almere Almere GeoMETIUS BV GeoNext Den Dolder Utrecht Delft Provincie Noord-Brabant Shell Global Solutions International BV Terraindex B.V. Zacharias Klaasse Rotterdam 160 Fugro NL Land BV Gemeente Almelo Wageningen Tiel Pijnacker Almere Hogeschool Utrecht Hoogheemraadschap van Delfland Hydrografie.info Hydrographic Society Benelux Ingenieursbureau Geodelta BV LNR Globalcom BV Gemeente Nieuwegein Gemeente Tilburg Geo-Informatie Nederland Nieuwegein Tilburg Nijkerk Almere Lelystad Heeg Delft Rijswijk ’s-Hertogenbosch Rijswijk Delft Bedrijfsdonateurs 06-GPS Cyclo Media Technology BV FACTO GEO Van Oord Support Services BV Wageningen University Research Omgevingswetenschappen Waterschap Rivierenland Antea Group BLWG Wees zuinig met energie! Deze oproep van overheid en energiebedrijven wil de redactie van ons blad van harte ondersteunen. Bepaald nieuw is de oproep niet. Een besluit van 29 oktober 1940 bepaalde dat de kantoren van de Belastingdienst (en dus ook van het Kadaster) voor het publiek slechts beperkt geopend waren opdat de kachel zo weinig mogelijk gestookt zou hoeven te worden: de kantoren werden in november 1940 en februari 1941 pas om 9.30 uur geopend en in december 1940 en januari 1941 pas om 10.00 uur (in plaats van 9 uur). Op 8 oktober 1941 volgde een dringend advies: zo mogelijk met hout stoken en lokalen samenvoegen, zodat minder kachels gestookt hoeven te worden. Men moest proberen de dienst gaande te houden in één verwarmd lokaal door invoering van een ploegenstelsel. Op 24 oktober 1941 kwam een lang gewenst bericht: de kachel mocht vanaf 1 november weer branden! Door de kolenschaarste werd in de koude winter van 1941 op 1942 korter gewerkt. In maart en april 1942 gingen de kantoren op zaterdag en maandag zelfs helemaal dicht. Van 1 november 1942 tot en met 24 april 1943 was het Kadaster op zaterdag gesloten voor het publiek. De leiding van de Belastingdienst spande zich wel in om een beetje warmte te krijgen: eind 1942 werd 70 hectare dennen- en eikenstobben gerooid in Appelscha ten behoeve van de kachels van de Belastingdienst. Per 5 maart 1943 moesten de kantoren ook op zaterdag weer open zijn: de koude werd geacht voorbij te zijn, of dat nu wel of niet te voelen was. Bij het Kadaster te Amsterdam klaagde men - volgens een verslag van december 1944 - over de gebrekkige verwarming: kolen om de centrale verwarming te stoken zijn er niet. Daardoor moest de ene helft van de medewerkers ’s morgens werken en de andere helft ’s middags. Ik heb al die maatregelen toch maar eens opgezocht, je kunt nooit weten 2022-4 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 20