Colofon Van de redactie Inhoud Ad van der Meer 125 e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl J. Stehouwer Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) dr.ir. R. Nicolai (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ing. L.G. de Bruin ir. S. Dijkstra ir. J.G.A. Jansen ir. E. Nobbe ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn deelnemer van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG) Shell Global Solutions International BV Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 35,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 140,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 20,- per jaar. Losse nummers 9,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl 2022. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Een nieuwe hoofdredacteur, een nieuw geluid? Nou, dat gaat wel meevallen. Het tijdschrift van de Hollandse Cirkel is een prima blad: mooi vormgegeven, goed gedrukt, met een aantrekkelijke variëteit aan artikelen en bij dragen. Er is geen aanleiding om dat te gaan omgooien. Het houden en borgen van wat we tot nog toe hebben bereikt zal mijn belangrijk ste prioriteit zijn. Wat dan nog wel kan helpen is als er wat meer kopij zou komen van vak genoten buiten de directe betrokkenen rond de geschiedenis van de geodesie. Ook berichten en varia met een geodetisch-historische context zijn van harte welkom, maar ook tips en ideeën die we kunnen gebruiken voor inhoud en vorm van het blad. Laat het ons weten via redactie@ hollandsecirkel.nl. Deze Van de redactie is ook de plaats om Herman Quee hartelijk te bedanken voor het feit dat hij, na het droevige overlijden van Adri den Boer, een half jaar het hoofdredacteurschap heeft willen waarnemen. Daarmee was de con tinuïteit van het blad verzekerd, want Herman is zeer goed thuis op het werkterrein van de Hol landse Cirkel. Heel veel dank ook voor Mieke den Boer-Snoei, die als ‘stille kracht’ achter Adri jarenlang redactionele ondersteuning heeft gegeven, en die dat ook nog voor de nummers 2 en 3 van dit jaar heeft willen doen. Het Bestuur van de Hollandse Cirkel heeft haar, tijdens een bezoek in Nieuwerkerk aan den IJssel, letterlijk in de bloemen gezet, en haar tot eredonateur van de Hollandse Cirkel benoemd. Ook dit nummer kent weer een mooie variatie aan artikelen: een verhaal van Luc Heres over het RD-punt Vrouwenheide, een boeiende dis cussie over de negativiteit van ons stelsel, en een verhaal van Jan Stehouwer in de vervolg- serie over Krayenhoff. Daarbij een aantal ver slagen van (soms verregende) excursies. En tenslotte een column van Zacharias Klaasse waaruit blijkt dat energiebesparing van alle tijden is. ik wens u veel leesplezier! Pijlers op de Vrouwenheide: de bijzondere geschiedenis van het RD punt Ubachsberg Luc Heres Open Monumentendag Delft: Gebouw voor Geodesie Herman Quee Column Slecht weer hindert Hettenheuvel-wandeling Tonnie Peters 126 133 135 145 147 Varia 148 150 156 158 Caert-Thresoor 160 2022-4 De Hollandse Cirkel Kopij voor nummer 2023-1 uiterlijk aanleveren op 1 februari 2023. Redactie-adres Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel dr.ing. A.J. van der Meer (hoofdredacteur) Z. Klaasse Grafische vormgeving R.W. Bouwman Abonnementen Het gebouw Kanaalweg 4 in Delft tijdens de Open Monumentendag (zie pag. 145) Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl ‘Mobiele museum Landmeten’ bezoekersmagneet Intergeo 2022 Essen Alois Nienhaus Krayenhoff en de Instructie voor de Géographische Ingenieurs Jan Stehouwer Voor u gelezen: Jan van Gorkum en zijn Lithographisch Etablissement Jan Stehouwer Zacharias Klaasse Positief of negatief? De aard van het Nederlandse vastgoedstelsel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 2